Ciekawostki dla dzieci o Dzikach
Dzik to zwierzę, które również odgrywa ważną rolę w ekosystemie. Poluzowują glebę (poluzowując się na ziemi). Wyczyścili las padlinowy. Żywią się szkodnikami oraz chorymi ssakami i ptakami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.
Gniazda dzików zapadają się w ziemię i są porośnięte liśćmi trawy, tworząc tzw. barłóg. Można je spotkać w lasach, na łąkach czy też polach uprawnych. Bardzo szybko biegają. Potrafią to robić kłusem, galopem i skokami. O dziku są różne książki i filmy.
Chociażby akademia pana kleksa, gdzie jest specjalna piosenka właśnie o tych zwierzętach. Fakt jest taki, że dzik ma ostre kły. Zwłaszcza, że posiada ich aż 44 sztuki. Dzik jest bardzo podobny do świni, zwłaszcza posturą. Dziki są też często hodowane, szczególnie dla mięsa.
Ich mięso jest bardzo smaczne. Ciało dzika ma wełnistą sierść, która jest koloru brunatnego lub nawet czarnego. Odyńce mogą osiągnąć wagę do 350 kg, natomiast lochy ok 100 kg. Dziki preferują pokarm roślinny typu żołędzie, orzeszki bukowe, nasiona sosny), korzonki, bulwy (ziemniaki, buraki cukrowe), cebulki. Oto ciekawostki o dzikach.
1. Dorosły dzik
Mimo iż są dość ciężkie, to są w stanie bardzo szybko biegać. Dorosły dzik może przyspieszyć do 50 km/h.
2. Długość
Ciało dorosłego osobnika ma 200 cm długości i 110 cm wysokości. Jego waga sięga nawet 300 kilogramów.
3. Rola w ekosystemie
Odgrywaj ważną rolę w ekosystemie, rozluźniając glebę i żywiąc się szkodnikami i chorymi ssakami.
4. Locha
Locha to dzika samica. Samiec to dzik. Dzik, który ukończył pierwszy rok życia, nazywa się Hutong.
5. Zmysł słuchu i węchu
Dziki mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły słuchu i węchu.
6. Towarzyski
Dzik należy do towarzyskich zwierząt. Dlatego też żyją w stadach.
7. Zmierzch i w noc
Aktywne są przede wszystkim o zmierzchu i w nocy.
8. Adaptacja do różnych środowisk
Dziki są niezwykle przystosowawcze i mogą żyć w różnorodnych środowiskach, od lasów liściastych i mieszanych po tereny zarośnięte i obszary rolnicze. Są jednymi z niewielu dużych ssaków, które mogą przetrwać w pobliżu ludzkich osiedli.
9. Dieta
Dziki są wszystkożerne. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana i obejmuje rośliny (takie jak korzenie, owoce, nasiona), zwierzęta (na przykład małe gryzonie, żaby, owady), a także padlinę.
10. Rykowisko
Okres godowy dzików, znany jako rykowisko, przypada na późną jesień. W tym czasie samce stają się bardzo agresywne wobec siebie i rywalizują o uwagę samic.
11. Skutki obecności dzików
Mimo że dziki są ważne dla ekosystemów, mogą też przysparzać problemów w rolnictwie, ponieważ niszczą uprawy i mogą przenosić choroby takie jak afrykański pomór świń (ASF).
12. Techniki obronne
W razie zagrożenia dziki są w stanie skutecznie bronić się przy użyciu silnych kłów, które są szczególnie rozwinięte u samców.
13. Komunikacja
Dziki komunikują się ze sobą za pomocą szerokiej gamy dźwięków – od chrumkania po ostrzegawcze wrzaski – oraz za pomocą znaków zapachowych.
14. Długowieczność
W warunkach naturalnych dziki mogą żyć do około 10 lat, jednak wiele z nich umiera wcześniej z powodu polowań lub drapieżnictwa.
15. Kąpiele błotne
Dziki często biorą kąpiele błotne, które pomagają im pozbyć się pasożytów skórnych i są formą regulacji temperatury ciała w gorące dni.
16. Sezonowe zmiany
Zimą dziki zwiększają swoją masę ciała dzięki grubiej warstwie tłuszczu, która izoluje je przed zimnem. Ich futro również staje się gęstsze i bardziej puszyste.