13 Zaskakujących Ciekawostek o Fryderyku Chopinie Dla Dzieci

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin jest osobą, o której słyszał każdy. To najbardziej znany polski kompozytor i pianista, który miał bardzo ciekawe życie. Poznaj ciekawostki na jego temat!

1. Kiedy urodził się Chopin?

Nie wiadomo! Mamy tutaj dwie opcje: 22 lutego lub 1 marca. Na chwilę obecną nie znaleziono żadnych dokumentów, które miałyby potwierdzić którąś z tych dat. Mówi się jednak, że w momencie, kiedy mały Fryderyk się rodził. jego ojciec grał na skrzypcach. Pokazuje to, że muzyka towarzyszyła mu już od chwili narodzin.

2. Chopin nie lubił muzyki

Ojciec Chopina był bardzo ambitny i wiązał z życiem syna ogromne nadzieje. On sam chciał w przeszłości zostać znanym muzykiem, ale nigdy mu się to nie udało. Chciał więc, żeby jego syn spełnił to marzenie, przez co zmuszał go do wielogodzinnych ćwiczeń gry na fortepianie. Chopin bardzo tego nie lubił, ale na szczęście później zmienił zdane i muzyka stała się jego wielką pasją.

3. Pięciolatek grający na fortepianie

Chopin zaczął grać na fortepianie już kiedy miał zaledwie pięć lat. Na początku uczyła go matka, ale później był pod opieką nauczyciela, Wojciecha Żywny. Twierdził on, że Fryderyk miał ogromny talent, który należało rozwijać. Chłopiec już w wieku 7 lat napisał swoją pierwszą kompozycję. Niedługo potem zaczął też występować, a jako nastolatek grał już koncerty na całym świecie.

pianino

4. Wymagająca nauka

Chopin miał bardzo surowego ojca, który bardzo często go karcił. Mikołaj Chopin miał wielkie ambicje, więc zawsze przekonywał syna, żeby pracował jeszcze ciężej i osiągał jeszcze lepsze wyniki. Przełożyło się to na jego przyszłe, dorosłe życie.

5. Praca jako nauczyciel muzyki

W dorosłym życiu, Chopin zajął się nauczaniem muzyki. Był on jednak bardzo wymagającym nauczycielem. Przez to, że kiedy był młodszy bardzo dużo wymagało się od niego, on również stawiał spore wymagania swoim uczniom. Fryderyk potrafił nawet wpaść w furię, kiedy jego uczniowi coś nie wyszło, a czasem uderzał ich za pomocą klapy od fortepianu.

6. Niechęć do kobiet

Fryderyk nie miał wielu kobiet w swoim życiu. Miał za to trzy siostry, które niesamowicie go irytowały. To właśnie przez nie Chopin niechętnie podchodził do kobiet. W pewnym momencie zaczęto nawet plotkować o tym, że jest on homoseksualistą. Niemniej jednak, w wieku 25 lat spotkał swoją pierwszą miłość, Marię Wodzińską, której się oświadczył. Kobieta jednak szybko z nim zerwała. Kilka lat później związał się on z George Sand, która zostawiła do po 9 latach. Mówił on, że była ona dla niego inspiracją, a jego zdrowie bardzo pogorszyło się po ich rozstaniu.

7. Nagła śmieć

Chopin zmarł bardzo nagle, 17 października 1849 roku. Mówi się, że przyczyną jego śmierci była gruźlica, jednak mogła to być też mukowiscydoza. Tak czy siak, pewne jest to, że rozstanie z jego ukochaną przyczyniło się do jego nagłej śmierci. Miał on wtedy zaledwie 39 lat, więc umarł stosunkowo młodo. Zdarzyło się na obczyźnie, ale Chopin poprosił, by jego serce zostało przewiezione do jego ojczyzny, gdzie jest do dziś.

8. Chopin był bardzo lubiany

Nie da się ukryć, że była to postać rozpoznawalna i bardzo lubiana. Jego znajomi mówili o tym, że cenią w nim jego poczucie humoru oraz pozytywne nastawienie do życia. Rozmowy z nim zawsze były bardzo ciekawe.

9. Dom pełen muzyki

Cała rodzina Chopina była zawsze bardzo muzykalna. Jego matka grała na fortepianie, a ojciec na skrzypcach. Mówi się, że z okien jego domu bardzo często można było usłyszeć grę na instrumentach oraz śpiew.

10. Chopin w kosmosie

Na Merkurym znajduje się krater nazwany imieniem Chopina. Oprócz tego, możemy znaleźć też planetoidę o tej samej nazwie. Ma ona średnicę prawie 30 kilometrów, więc nie jest najmniejsza.

11. Fobie Fryderyka

Do jednego z największych lęków Chopina należało pochowanie żywcem. Wielokrotnie pisał o tym w listach, które wysyłał do rodziny, kiedy mieszkał na obczyźnie.

12. Człowiek wielu talentów

Okazuje się, że gram na fortepianie nie była jedynym talentem Chopina. Oprócz tego, potrafił on też pisać i malować, a także posiadał zdolności aktorskie. Pewnego dnia w szkole nauczycielka przyłapała go na rysowaniu jej prześmiewczego portretu. Zamiast zostać ukaranym, chłopiec otrzymał pochwałę przy całej klasie.

13. Fascynacja Bachem

Chopin był ogromnym fanem Bacha i nigdy tego nie ukrywał. W czasie, kiedy nauczał muzyki, zachęcał swoich uczniów do ćwiczenia jego utworów. Były one bardzo wymagające, ale uważał on, że stanowią one świetne ćwiczenie i wzmacniają palce.

4.4/5 - (liczba ocen: 40)3 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 30 kwietnia 2020 o 13:36

  bardzo mi pomogło ale tych ciekawostek jest mało. Moim zdaniem powinno być 20 ciekawostek.

  Odpowiedz
 • 17 maja 2020 o 19:30

  Bardo ciekawe, nie wiedziałem, że Chopin zamykał dzieci w fortepianie xd

  Odpowiedz
 • 4 marca 2021 o 15:57

  ja bym uciekła z krzykiem „Ratunku on chce mnie zabić fortepianem”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.