Ciekawostki

13 Zaskakujących Ciekawostek o Fryderyku Chopinie Dla Dzieci

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin jest osobą, o której słyszał każdy. To najbardziej znany polski kompozytor i pianista, który miał bardzo ciekawe życie. Poznaj ciekawostki na jego temat!

1. Kiedy urodził się Chopin?

Nie wiadomo! Mamy tutaj dwie opcje: 22 lutego lub 1 marca. Miało to miejsce w Żelazowej Woli. Na chwilę obecną nie znaleziono żadnych dokumentów, które miałyby potwierdzić którąś z tych dat. Mówi się jednak, że w momencie, kiedy mały Fryderyk się rodził. Jego ojciec grał na skrzypcach. Pokazuje to, że muzyka towarzyszyła mu już od chwili narodzin.

2. Chopin nie lubił muzyki

Ojciec Chopina był bardzo ambitny i wiązał z życiem syna ogromne nadzieje. On sam chciał w przeszłości zostać znanym muzykiem, ale nigdy mu się to nie udało. Chciał więc, żeby jego syn spełnił to marzenie, przez co zmuszał go do wielogodzinnych ćwiczeń gry na fortepianie. Chopin bardzo tego nie lubił, ale na szczęście później zmienił zdane i muzyka stała się jego wielką pasją.

3. Pięciolatek grający na fortepianie

Chopin zaczął grać na fortepianie już, kiedy miał zaledwie pięć lat. Na początku uczyła go matka, ale później był pod opieką nauczyciela, Wojciecha Żywny. Twierdził on, że Fryderyk miał ogromny talent, który należało rozwijać. Chłopiec już w wieku 7 lat napisał swoją pierwszą kompozycję. Niedługo potem zaczął też występować, a jako nastolatek grał już koncerty na całym świecie.

pianino

4. Wymagająca nauka

Chopin miał bardzo surowego ojca, który bardzo często go karcił. Mikołaj Chopin miał wielkie ambicje, więc zawsze przekonywał syna, żeby pracował jeszcze ciężej i osiągał jeszcze lepsze wyniki. Przełożyło się to na przyszłe, dorosłe życie.

5. Praca jako nauczyciel muzyki

W dorosłym życiu Chopin zajął się nauczaniem muzyki. Był on jednak bardzo wymagającym nauczycielem. Przez to, że kiedy był młodszy, bardzo dużo wymagało się od niego, on również stawiał spore wymagania swoim uczniom. Fryderyk potrafił nawet wpaść w furię, kiedy jego uczniowi coś nie wyszło, a czasem uderzał ich za pomocą klapy od fortepianu.

6. Kobiety w jego życiu

Był w dobrej komitywie z Emilką, z którą pisał sztuki teatralne, a która zmarła wcześnie. Jego pierwszą miłością była studentka śpiewu Konstancja Gładkowska. W wieku 25 lat spotkał swoją prawdziwą miłość, Marię Wodzińską, której się oświadczył. Kobieta jednak szybko z nim zerwała. Kilka lat później związał się on z George Sand, która zostawiła go po 9 latach. Mówił on, że była ona dla niego inspiracją, a jego zdrowie bardzo pogorszyło się po ich rozstaniu.

7. Nagła śmieć

Chopin zmarł bardzo nagle, 17 października 1849 roku. Mówi się, że przyczyną jego śmierci była gruźlica, jednak mogła to być też mukowiscydoza. Tak czy siak, pewne jest to, że rozstanie z jego ukochaną przyczyniło się do jego nagłej śmierci. Miał on wtedy zaledwie 39 lat, więc umarł stosunkowo młodo. Zdarzyło się na obczyźnie, ale Chopin poprosił, by jego serce zostało przewiezione do jego ojczyzny, gdzie jest do dziś.

8. Chopin był bardzo lubiany

Nie da się ukryć, że była to postać rozpoznawalna i bardzo lubiana. Jego znajomi mówili o tym, że cenią w nim jego poczucie humoru oraz pozytywne nastawienie do życia. Rozmowy z nim zawsze były bardzo ciekawe.

9. Dom pełen muzyki

Cała rodzina Chopina była zawsze bardzo muzykalna. Jego matka grała na fortepianie, a ojciec na skrzypcach. Mówi się, że z okien jego domu bardzo często można było usłyszeć grę na instrumentach oraz śpiew.

10. Chopin w kosmosie

Na Merkurym znajduje się krater nazwany imieniem Chopina. Oprócz tego możemy znaleźć też planetoidę o tej samej nazwie. Ma ona średnicę prawie 30 kilometrów, więc nie jest najmniejsza.

11. Fobie Fryderyka

Do jednego z największych lęków Chopina należało pochowanie żywcem. Wielokrotnie pisał o tym w listach, które wysyłał do rodziny, kiedy mieszkał na obczyźnie.

12. Człowiek wielu talentów

Okazuje się, że gram na fortepianie nie była jedynym talentem Chopina. Potrafił on też pisać i malować, a także miał zdolności aktorskie. Pewnego dnia w szkole nauczycielka przyłapała go na rysowaniu jej prześmiewczego portretu. Zamiast zostać ukaranym, chłopiec otrzymał pochwałę przy całej klasie.

13. Fascynacja Bachem

Chopin był ogromnym fanem Bacha i nigdy tego nie ukrywał. W czasie, kiedy nauczał muzyki, zachęcał swoich uczniów do ćwiczenia jego utworów. Były one bardzo wymagające, ale uważał on, że stanowią one świetne ćwiczenie i wzmacniają palce.

Pytania i odpowiedzi

Co trzeba wiedzieć o Chopinie?

Chopin rozpoczął swoją karierę muzyczną jako cudowne dziecko, zdolne do gry na fortepianie i komponowania już w bardzo młodym wieku. Studiował w Konserwatorium Warszawskim, gdzie jego talent został dostrzeżony przez takie sławy, jak Józef Elsner. W 1830 roku wyjechał z Polski, aby kontynuować swoją karierę w Paryżu, gdzie pozostał do końca życia. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim utwory fortepianowe, w tym wiele preludiów, etiud, mazurków i ballad. Jego muzyka była hołdem dla kultury i muzyki polskiej, a jednocześnie wprowadzała nowe techniki i style kompozytorskie.

Jak nazywa się pierwszy utwór Fryderyka Chopina?

Pierwszy opublikowany utwór Fryderyka Chopina to Polonez G-moll op. posth. 1. Utwór ten został skomponowany w 1817 roku, kiedy Chopin miał zaledwie 7 lat, i został wydany w 1855 roku, po śmierci kompozytora. Polonez ten został odkryty przez jego przyjaciela, Julian Fontana, który zadbał o to, by został opublikowany po śmierci Chopina.

Na jaką chorobę chorował Fryderyk Chopin?

Fryderyk Chopin cierpiał na przewlekłą chorobę płuc, która najprawdopodobniej była gruźlicą. Objawy choroby pojawiały się u niego już w młodym wieku, a jego stan zdrowia stopniowo się pogarszał wraz z wiekiem. W końcowym stadium choroby Chopin cierpiał na duszność, kaszel, gorączkę i osłabienie organizmu. Zmarł w wieku 39 lat w Paryżu w wyniku powikłań związanych z chorobą płuc.

Jaki był najpopularniejszy utwór Fryderyka Chopina

Najpopularniejszym utworem Fryderyka Chopina jest „Nokturn cis-moll” op. posth. 27 nr 1. Utwór ten został skomponowany w 1836 roku i jest jednym z najbardziej romantycznych i sentymentalnych utworów Chopina. „Nokturn cis-moll” stał się bardzo popularny zarówno za życia Chopina, jak i po jego śmierci, i jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów w jego repertuarze.

4 thoughts on “13 Zaskakujących Ciekawostek o Fryderyku Chopinie Dla Dzieci

  • bardzo mi pomogło ale tych ciekawostek jest mało. Moim zdaniem powinno być 20 ciekawostek.

  • Bardo ciekawe, nie wiedziałem, że Chopin zamykał dzieci w fortepianie xd

  • ja bym uciekła z krzykiem „Ratunku on chce mnie zabić fortepianem”

  • a zamykał w fortepianie?

Komentarze są wyłączone.