Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Dezyderym Chłapowskim

źródło: Wikipedia

Dezydery Chłapowski był polskim generałem oraz prekursorem modnej w czasach pozytywizmu pracy organicznej, którego działalność zapewniła mu stałe miejsce w polskiej historii.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Dezydery Chłapowski był wielkim patriotą, co potwierdza fakt, że brał czynny udział zarówno w powstaniu listopadowym, jak i powstaniu wielkopolskim.

2. Generał brał udział w licznych kampaniach Napoleona Bonaparte. Został odznaczony wieloma wyróżnieniami takimi, jak Medal Świętej Heleny, Legia Honorowa czy krzyż Virtuti Militari.

3. Jego guwernerem we wczesnym dzieciństwie był francuski ksiądz. Później rozpoczął naukę w kolegium pijarów w Rydzynie.

4. Generał Dezydery Chłapowski jest jednym z bohaterów kręconego w latach 1979-1981 serialu pod tytułem „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, który został wyreżyserowany przez Jerzego Szwiertnię. W postać tę wcielił się wybitny aktor, Krzysztof Kolberger.

5. Jego żoną była Antonina z Grudzińskich, która była siostrą księżnej łowickiej. Jej szwagrem w związku z tym był wielki książę Konstanty Romanow.

6. Generał był zagorzałym katolikiem i miał bardzo surowe poglądy. Chociaż nie wszyscy byli mu przez to przychylni, cieszył się ogromnym szacunkiem w Wielkopolsce.

7. Generał Dezydery Chłapowski zainspirował zadrzewienia śródpolne w Polsce. Jego majątek odniósł dzięki temu wielki sukces i generował przychody, ale nawet dzisiaj można zauważyć w tym miejscu korzystne warunki rolnicze, które są właśnie jego zasługą.

8. Podczas powstania listopadowego generał wziął udział w bitwie pod Grochowem. Jego pomysły na walkę były bardzo brawurowe, ale nie spotkały się z aprobatą Chłopickiego.

9. Po upadku powstania listopadowego generał Dezydery Chłapowski został skazany na rok więzienia, a karę miał odbyć w twierdzy w Szczecinie. To właśnie tam napisał poradnik „O rolnictwie”. Udało mu się wówczas uniknąć konfiskaty majątku, ale musiał zapłacić wysoką karę pieniężną.

10. Podczas kampanii saskiej w Dreźnie generał Chłapowski poprosił o dymisję, co przysporzyło mu nieco złej sławy. Podejrzewano go wówczas o dezercję, podczas gdy decyzja wynikała z rozgoryczenia generała postawą Napoleona względem Polski.