CiekawostkiEuropa

22 nieznane ciekawostki, fakty oraz informacje o Bułgarii dla dzieci

Bułgaria dla dzieci

Jednym z powodów, dla których większość ludzi nigdy nie rozważała wyjazdu do tego kraju, jest prawdopodobnie fakt, że wydaje się, iż nikt nie wie zbyt wiele na temat Bułgarii.

Przeczytaj te zabawne fakty, informacje i ciekawostki o Bułgarii dla dzieci i zobacz, co Cię zainteresuje.

Bułgaria to kraina gór, szlaki turystyczne, ośrodki narciarskie i nadmorskie. Jest to mieszanka kultur Wschodu i Zachodu, w której znajduje się drugie najstarsze miasto w Europie i stosunkowo miejski styl życia.

  1. Bułgaria jest jedynym krajem w Europie, którego nazwa nie zmieniła się od czasu założenia kraju (w 681 r. n.e.).
  2. Krajowym instrumentem są dudy.
  3. Bułgarzy wynaleźli pierwszy komputer elektroniczny, zegarek cyfrowy i poduszkę powietrzną w samochodzie.
  4. Bułgarzy kochają jogurty i dlatego żyją tak długo.
  5. Kraj ten jest jednym z największych producentów wina na świecie – produkuje 200 tys. ton rocznie.
  6. Popularnym napojem jest Mastika, spirytus wykonany w 47% z żywicy drzewnej.
  7. Działalność człowieka na ziemi bułgarskiej była obecna w okresie paleolitu. W Jaskini Korarnika odkryto kości zwierzęce wyrzeźbione za pomocą ludzkich oznaczeń, które są jednymi z najwcześniejszych przykładów symbolicznego zachowania człowieka.
  8. Bułgaria (oficjalnie zwana Republiką Bułgarii) jest krajem południowo-wschodniej Europy.
  9. Stolicą i największym miastem jest Sofia. Rząd bułgarski jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Ludność Bułgarii to nieco ponad 7 milionów osób.
  10. Bułgaria ma swój język bułgarski. Jest to typ języka słowiańskiego. Dotyczy to języków takich jak serbski i rosyjski. Bułgaria uniezależniła się w 1908 r. od Imperium Osmańskiego.
  11. Bułgaria graniczy z Rumunią, Serbią, Republiką Macedonii, Grecją, Turcją i Morzem Czarnym.
  12. Jednym z bohaterów Bułgarii jest Wasil Lewski, który prowadził walkę o niepodległość pod koniec XIX wieku.
  13. Bułgaria to starożytny kraj, w niektórych miejscach od ponad 6000 lat mieszkają tam ludzie.
  14. Położona w samym sercu Bałkanów Bułgaria oferuje bardzo zróżnicowany krajobraz: na północy dominują rozległe niziny Dunaju, a na południu wyżyny i wzniesienia. Na wschodzie, wybrzeże Morza Czarnego przyciąga turystów przez cały rok.
  15. Około 85% ludności to prawosławni, a 13% to muzułmanie. Około 10% ludności to Romowie pochodzenia tureckiego, podczas gdy 3% to Romowie.
  16. Bułgarskie Zgromadzenie Narodowe (parlament jednoizbowy) składa się z 240 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję.
  17. Głównymi towarami eksportowymi Bułgarii są produkty przemysłu lekkiego, żywność i wina, które z powodzeniem konkurują na rynkach europejskich.
  18. Miłośnicy muzyki ludowej zapoznają się z wieloma bułgarskimi muzykami. Bułgarska pieśń ludowa znalazła się na Złotej Płycie Voyagera, która została wysłana w kosmos przez NASA.
  19. Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów w Europie. Założona w VII wieku jako Republika Bułgarii, leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych – jednego z Europy Wschodniej i Północnej do basenu Morza Śródziemnego oraz drugiego z Europy Środkowej i Zachodniej na Bliski Wschód.
  20. Konflikty z sąsiednimi krajami sprawiły, że Bułgaria stała się sojusznikiem Niemiec podczas obu wojen światowych. Bułgaria poniosła straty terytorialne w czasie I wojny światowej i choć w czasie II wojny światowej dostosowała się do mocarstw osi, odmówiła wysłania ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych i zamiast tego uratowała ją.
  21. Nie udało im się osiągnąć pokoju z aliantami i nie wypędzili niemieckich wojsk na prośbę Sowietów. W konsekwencji zostały zaatakowane przez ZSRR i Bułgaria stała się państwem socjalistycznym w bloku wschodnim.
  22. Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. Jest państwem założycielskim Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Trzykrotnie zasiadała również w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.