Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek biologicznych o człowieku

ciekawostki biologiczne o człowieku

Organizm ludzki jest piękną i niesamowitą maszyną. Pełen jest on także różnych dziwactw, o których nie miałeś pojęcia. Poniżej znajdziesz 10 ciekawostek o ludzkim ciele.

1. Efektem ubocznym ciąży jest wzmożony wzrost włosów i paznokci. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi oraz przyspieszoną cyrkulacją krwi i wzmożonym dostarczaniem składników odżywczych. I chociaż włosy w tym okresie mogą się wydawać grubsze i bardziej lśniące, mogą one także wyrastać w miejscach, w których panie ich nie chcą.

2. Nasze stopy są niewiarygodnie złożonymi częściami naszego ciała. Składają się z 26 kości, 33 stawów i 19 mięśni, współpracujących ze sobą przy każdym ruchu. Wiele z kości stóp pozostaje przez lata chrząstkami, a ich całkowite skostnienie następuje gdy osoba ma około 21 lat.

3. Gęsia skórka jest reakcją fizjologiczną, w której małe mięśnie przyczepione do poszczególnych włosów kurczą się, powodując uniesienie włosów. Reakcja ta odziedziczona została po naszych przodkach, których większa warstwa włosów na ciele była w stanie złapać powietrze pod nią i w ten sposób zatrzymać ciepło. Stroszenie włosów było także zabiegiem, który sprawiał, że wydawali się oni więksi, co pomagało odpędzać drapieżniki.

4. Kiedy człowiek oddycha przez nos, większość pracy jest wykonywana przez jedno nozdrze na raz. Cykl ten zmienia się co kilka godzin. Jest to zależne od autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada także za regulację tętna, trawienia i innych funkcji organizmu, których nie jesteśmy świadomi.

5. W czasie lotu samolotem, duża wysokość oraz niskie ciśnienie sprawie, że ludzkie kubki smakowe tracą około 30 % wrażliwości na smaki słone i słodkie. Fakt ten może wyjaśnić dlaczego jedzenie w samolocie ma taką złą reputację.

6. Paznokcie i włosy nie rosną po śmierci człowieka. Często powtarzana ciekawostka jest mitem. Aby rosnąć włosy i paznokcie potrzebowałyby stałego dopływu glukozy, który ustaje, gdy serce przestaje bić. Efekt wydłużenia może powstać, gdy po śmierci skóra wokół mieszków włosowych i paznokci ulega odwodnieniu i częściowo się cofa.

7. 12% ludzi śni w kolorach bieli i czerni. Co dziwniejsze jeszcze więcej ludzi śniło w tych kolorach przed wynalezieniem kolorowego telewizora (15%).

8. Na skórze człowieka żyje około 1000 różnych gatunków bakterii. Stanowią one warstwę ochronną oraz stymulują układ odpornościowy i chronią przed alergiami.

9. Bruneci mają mniej włosów niż blondyni. Średnio człowiek ma 100 tysięcy mieszków włosowych, które w ciągu życia są w stanie wyprodukować ok 20 włosów. Osoby z blond włosami mają średnio 146 tysięcy mieszków włosowych, bruneci zaś 110 tysięcy. Najmniej mieszków włosowych posiadają osoby z rudymi włosami – tylko 86 tysięcy.

10. Impulsy nerwowe w ciele człowieka podróżują z prędkością 428 km/h. Oznacza to, że przemieszczają się szybciej niż bolid Formuły 1.