Polska

Ciechocinek – 10 ciekawostek o mieście

tężnie

Ciechocinek jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim, które w Polsce stało się swoistym synonimem zdrowia i wypoczynku. Dzięki sanatoriom, pijalni wód mineralnych i prewentorium Ciechocinek ma charakter uzdrowiskowy. Od wielu lat miejscowość cieszy się największą popularnością pośród ludzi w średnim i starszym wieku, którzy spędzają tam miesiące, oddając się różnym zabiegom i rehabilitacji.

1. Pierwsza wzmianka o miejscowości Ciechocino pochodzi z czternastego wieku, natomiast nazwa miasta znana do dziś pojawiła się dopiero dwieście lat później. Jej pochodzenie przypisuje się różnym źródłom. Niektórzy twierdzą, że pochodzi od nazwiska Ciechoty, właściciela tych ziem. Inni, że to zdrobnienie od nieistniejącej już wsi Ciechocin, która znajdowała się nad Drwęcą.

2. Największą atrakcją Ciechocinka są tężnie, które stanowią unikatowy zabytek na skalę europejską. Trzy tężnie powstały z inicjatywy Stanisława Staszica w dziewiętnastym wieku, a ich funkcja polega na stężaniu solanki.

3. Fontanna Grzybek w Ciechocinku tryska wodą solankową, która pochodzi z głębokości ponad czterystu metrów pod ziemią. Powstała w 1926 roku i jest symbolem miasta.

4. Pałacyk należący do dyrekcji uzdrowiska stanowi efektowną perełkę architektury. Zdobią go jońskie kolumny i dach pokryty dekoracjami.

5. Atrakcją dla wielbicieli architektury będzie zespół Łazienek, które budowane były w różnych stylach, od klasycystycznego aż po barokowy.

6. Od stuleci powodzie nękające mieszkańców Ciechocinka były wielkim problemem w życiu miasta. Pierwszy wał przeciwpowodziowy powstał tam już pod koniec dziewiętnastego wieku, a w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku wybudowano elektrownię wodną, która ma również na celu ochronę miasta przed powodzią.

7. Park Zdrojowy w Ciechocinku to największy z czterech parków w okolicy. Znajduje się tam drewniana muszla koncertowa oraz fontanna „Jaś i Małgosia”.

8. Przy ulicy Leśnej 1 znajduje się Dworek Prezydenta RP, który został wybudowany w 1933 roku i faktycznie był letnią rezydencją głowy państwa.

9. Muzeum Warzelni Soli to miejsce, w którym poznamy tajniki tworzenia soli oraz historię tego procesu w Ciechocinku.

10. Obecna restauracja Zdrojowa Europa to dawne Casino Europa, które powstało w 1932 roku.