Polska

10 najciekawszych atrakcji dla dzieci w Ciechocinku 2024

Zabytkowe tężnie

Ciechocinek to jedna z najbardziej znanych polskich miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Do tych wód przyjeżdżają kolejne pokolenia kuracjuszy. Jednak miasto ma znacznie więcej do zaoferowania niż wyłącznie szpitale i sanatoria. Co warto zobaczyć w tym miejscu i czy można wymienić 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci – Ciechocinek.

1. Zabytkowe tężnie

Jak przystało na miejscowość uzdrowiskową, Ciechocinek może pochwalić się niesamowitymi budynkami tężni solankowych. Nad miejscowością górują trzy konstrukcje pochodzące jeszcze z XIX wieku. Najstarsza z nich została zbudowana z inicjatywy Stanisława Staszica, a projektował ją Jakub Graff.

2. Fontanna „Grzybek”

W trakcie wakacyjnych upałów miło schłodzić się w pobliżu wodotrysków. Do najciekawszych elementów architektury tego typu w Ciechocinku zalicza się urokliwa fontanna solankowa „Grzybek”, powstałą w 1926 roku. Stanowi ona jeden z symboli uzdrowiska oraz punkt chętnie odwiedzany przez dorosłych i dzieci.

3. Dywany kwiatowe – Hellwiga

Ciechocinek od lat słynie z niesamowitych parterów, czyli zapierających dech w piersiach kompozycji dywanowych, wykonanych z wielobarwnych kwiatów. Całość kompozycji dopełniają ciekawie zaaranżowane trawniki, krzewy oraz drzewa.

4. Zielony Ciechocinek – parki miejskie

W Ciechocinku znajduje się ponad 70 hektarów parków. To olbrzymie zielone zaplecze, dostosowane do potrzeb wczasowiczów, również tych najmłodszych, którzy mogą spędzać w nich aktywnie czas na świeżym powietrzu, korzystając z placów zabaw i innych, okazjonalnych atrakcji.

5. Rezerwat dla słonolubnych roślin

Okolice tężni solankowych są idealną lokalizacją dla roślinności słonolubnej. Dlatego w Ciechocinku nieopodal nich stworzono już w 1954 roku rezerwat, w którym rosną rośliny halofityczne. Rosną one w warunkach zbliżonych do naturalnych. W tutejszym rezerwacie można poznać 19 halofitów, między innymi: solankę kolczastą, świbka morskiego, aster solny i soliród zielony.

6. Trochę wiedzy o soli – warzelnia

Zlokalizowane w Ciechocinku warzelnie soli należą do najciekawszych, zabytkowych budynków tego typu na skalę europejską. Sól oraz pochodne jej substancje są tu wytwarzane już od ponad 170 lat. W budynku można poznać proces wytwarzania soli oraz zobaczyć współczesne i dawne maszyny, które były podczas tego procesu wykorzystywane.

7. Park Zdrojowy nie tylko dla kuracjuszy

Park Zdrojowy od wielu dziesięcioleci stanowił miejsce dla lokalnych atrakcji. Obecnie można wybrać się w nim na przyjemny i relaksujący spacer z całą rodziną, podziwiając przy okazji pozostałości dancingu Oaza, w którym w okresie międzywojennym odbywały się niezapomniane imprezy z udziałem śmietanki polskich polityków i ludzi kultury.

8. Nieco zabytków – pijalnia Armatura

Armatura należy do najstarszych budynków w mieście. Została zbudowana w całości z drewna, z zewnątrz zdobią ją niesamowite, ażurowe ornamenty, nadające budynkowi ciekawego i oryginalnego wyrazu.

9. Przystań nad Wisłą

Przystań nad Wisłą to idealne miejsce, przeznaczone dla wypoczynku całej rodziny. Miejsce znajduje się przy ul. Lipnowskiej. W ramach terenu można skorzystać boiska do gry w piłkę i baru, a w ciepłe, wakacyjne noce można tu urządzić ognisko, w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu.

10. Fontanna z bajki – Jaś i Małgosia

Ciechocinek jest pełny ciekawych lokalizacji, wśród których ważne miejsce zajmują miejskie fontanny. Oprócz wspomnianego już zabytkowego „Grzybka”, drugim obiektem charakterystycznym jest fontanna przedstawiająca tytułową dwójkę rodzeństwa z baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia”. Rzeźba została wykonana z gipsu i pomalowana na żywe i radosne kolory. Stała się również jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc miasta, przy którym każdy pragnie zrobić sobie pamiątkową fotografię.