Najlepsze fotografie z Chorwacjii i 15 chorwackich ciekawostek

Najlepsze fotografie z Chorwacjii i 15 chorwackich ciekawostek

Chorwacja jest państwem leżącym pomiędzy Europą Środkową a Południową, z dostępem do urokliwego Morza Adriatyckiego. Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. Dziś stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków świata przez turystów niemal przez cały rok. Wydawać by się mogło, że wiemy o niej niemal wszystko, jednak pewne fakty związane z Chorwacją dla wielu mogą być nieco zaskakujące. Oto 15 chorwackich ciekawostek:

1. Dalmacja to jeden z najpiękniejszych regionów Chorwacji, ale również pierwowzór do powstania nazwy gatunku psa – dalmatyńczyka.

2. Krawat pochodzi z Chorwacji, gdzie popularny był już w starożytności. Pierwszym krawatem była chusta, którą żony wiązały swoim mężom kiedy Ci wyruszali na wojnę.

3. Do Chorwacji należy 1200 mniejszych i większych wysp, z czego tylko niespełna 60 na co dzień zamieszkują ludzie.

4. Chorwackie Hum to wpisane do księgi rekordów Guinnessa najmniejsze miasto świata liczące zaledwie 14 mieszkańców.

5. Na światowej liście UNESCO znajduje się aż 7 chorwackich zabytków takich jak: Stare Miasto w Dubrowniku, zabytkowy kompleks z Pałacem Dioklecjana w Splicie, Park Narodowy Jezior Plitwickich, episkopat kompleksu Bazyliki Eufrazjusza w Poreču, Stare Miasto w Trogirze, Katedra św Jakuba w Szybeniku, krajobraz kulturowy wyspy Hvar, pod nazwą Równina Starego Gradu.

6. To nie żart, ale mieszkańcy wsi na północy Chorwacji oraz mieszkańcy wyspy Lastovo nie potrafią się ze sobą porozumieć, ze względu na całkowicie różne odmiany dialektów języka chorwackiego.

7. Kolumny Białego Domu w Waszyngtonie zbudowane zostały z marmuru przywiezionego po wydobyciu z chorwackich kamieniołomów.

8. plaża Zlatni Rat znajdująca się na wyspie Bol często zmienia swój kształt – w zależności od kierunku i siły z jaką wieje wiatr.

9. narodowym kwiatem charakterystycznym dla Chorwacji jest irys.

10. 1 kwietnia w Chorwacji jest Dniem Centrum Świata, dlatego corocznie w mieście Ludberg w fontannach zamiast wody pojawia się wino.

11. Ołówek o wieczne pióro to wynalazek pochodzącego z Zagrzebu Slavoljuba Penkala, który swój wynalazek, jakże przydatny do dnia dzisiejszego pokazał światu w 1906 roku.

12. Bardzo wiele scen pochodzących z Gry o Tron kręcono w malowniczych okolicznościach chorwackiej przyrody.

13. Kuna to w Chorwaci nie tylko niewielkie, futerkowe zwierzątko, ale także waluta znana jej mieszkańcom już od średniowiecza.

14. Pierwsza plaża dla naturystów powstała w 1936 roku na wyspie Rab. Proceder ten rozpoczął przebywający tu ówczesny król angielski, któremu władze zezwoliły na kąpiel nago.

15. Maraschino to znany chorwacki likier, szczególnie wielbiony przez Napoleona.

4.7/5 - (liczba ocen: 20)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.