Podróże

Chorwacja i czartere jachtów – jakie są ich rodzaje i ile zapłacimy za wynajem?

Chorwacja

Czarter jachtu w Chorwacji to świetny pomysł na spędzenie ciekawych wakacji nie tylko dla zapalonych żeglarzy. Bogata oferta chorwackich armatorów pozwala na wynajem jachtów także przez tych, którzy dopiero zaczynają swoją ekscytującą przygodę na Morzu Adriatyckim. Sprawdzamy, jakie są rodzaje jachtów i ile kosztuje czarter jachtu w malowniczej Chorwacji.

Czarter jachtów – co to jest?

Czarter jachtów to nic innego jak wynajem środka transportu, jakim jest jacht, najczęściej jednokadłubowy, dwukadłubowy, czy też motorowy, na określony przez nas okres. Armatorzy oferują wynajem jachtów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Nie brakuje jednostek, które swoim wnętrzem przypominają luksusowe pokoje hotelowe, a wszystko zaprojektowane jest z największą dbałością o komfort, funkcjonalność i estetykę.

Nie brakuje również ofert czarteru jachtów w Chorwacji wraz ze sternikiem, co znacznie ułatwia żeglowanie po lazurowych wodach Adriatyku szczególnie tym, którzy dopiero wdrażają się w tajniki żeglarstwa. Doświadczony sternik w trakcie rejsu zajmuje się sterowaniem łodzią i obsługą urządzeń oraz osprzętu pokładowego. Czarter jachtów wraz ze sternikiem daje olbrzymie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się wakacjami w niezwykle urokliwej części Morza Śródziemnego, jakim jest chorwackie wybrzeże Istrii, Kvarneru i Dalmacji.

Czarter jachtów motorowych – jakie są rodzaje łodzi?

W ofercie armatorów znajdują się łodzie jednokadłubowe, jak i kultowe katamarany – czarter jachtów w Chorwacji oferuje m.in. firma GlobTourist. Oba rodzaje cieszą się w tym regionie niezwykłą popularnością, a cena wynajmu konkretnej łodzi zależy od standardu jachtu, jego wyposażenia, wielkości łodzi, a także ilości koi.

Warto tutaj wspomnieć, że zaletą czarteru katamaranów jest nieuleganie tak dużym przechyłom, jak w przypadku jednostek jednokadłubowych. Katamarany zapewniają duży komfort i będą świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z chorobą morską lub dla rodzin z dziećmi. Ich wygoda jest nieoceniona.

Ceny czarteru jachtów w Chorwacji

Najlepszy czas na zorganizowanie rejsu po basenie Morza Śródziemnego to okres od maja do października, kiedy panują optymalne warunki pogodowe. W tym czasie wynajem jachtów odbywa się w odstępach tygodniowych. Ceny czarteru jachtów w Chorwacji wraz ze skipperem podawane są w walucie euro, jednak należy pamiętać, że ceny będą uzależnione od terminu rejsu. Opłata za skippera jest zazwyczaj stała i nie jest wliczana do wynajmu jachtu. To osobny wydatek, który należy doliczyć do ceny najmu.

Ceny za czarter jachtów w Chorwacji stopniowo zwiększają się od początku maja, osiągając swoje maksimum w lipcu i sierpniu. Na początku sezonu za czarter jachtu jednokadłubowego na tydzień dla 6-7 osób zapłacimy od 850 euro wzwyż, a jachty przeznaczone dla większej ilości osób z liczbą koi na 12 osób to koszt najmu od 2200 euro wzwyż. Cena za wynajem katamaranu dla dziesięciu osób na tydzień w maju rozpoczyna się średnio od 2600 euro.

Jednym z najważniejszych czynników, które również będą wpływały na końcową cenę czarteru, jest miejsce zakończenia rejsu. Jeśli zdecydujemy się na opcję „one way” i rejs zakończymy w innym miejscu, niż port macierzysty, to taka usługa jest dodatkowo płatna.

Dlaczego warto wybrać się w rejs po Chorwackim wybrzeżu?

Przepiękne chorwackie wybrzeże oferuje nie tylko gwarancję pogody, ale i udane wakacje z widokami na wysokie góry i lazurowe wody Adriatyku. Poznawanie Chorwacji z pokładu jachtu jest zupełnie odmiennym doświadczeniem, a wspomnienia z takich wakacji pozostają na długo w pamięci. Wybrzeże Chorwacji ma ponad 1000 bardzo różnorodnych wysp. Na pierwszy rejs warto wybrać Dalmację, gdzie znajduje się większość popularnych marin, takich jak: Biograd, Šukosan, Šibenik, Trogir, Split, Marina Kaštela i Seget.