10 Najlepszych Atrakcje w Choroszczy
Choroszcz to miejscowość położona blisko Białegostoku. W XV w. kiedy to ziemie te otrzymali na własność Chodkiewiczowie. To im zawdzięcza się rozwój Choroszczy dzięki karczowaniu puszczy czy zbudowaniu młyna. Ważnym punktem w rozwoju Choroszczy było w 1840 roku wybudowanie tutaj największej w regionie fabryki, produkującej koce czy sukna.
Jest to typowe dla Podlasia miasteczko w obrębie którego przez wieki po sąsiedzku żyli przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Długie lata dominowała tu ludność pochodzenia żydowskiego, a następnie potomkowie Litwinów i Białorusinów. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Choroszczy i okolicach.
1. Zespół pałacowo-parkowy Branickich
Pałac stanowił letnią rezydencję rodu Branickich. Choroszczański zespół pałacowo-parkowy tworzą barokowy pałac hetmana Jana Klemensa i Izabeli Branickich z połowy XVIII wieku i park pałacowy. W trakcie I wojny światowej, w 1915 roku pałac został zniszczony przez Rosjan. W latach 60 obiekt odbudowano. Na terenie parku co roku odbywa się Jarmark Dominikański nawiązujący do tradycji Zakonu Dominikanów.
2. Podominikański kompleks kościelno-klasztorny z XVIII w.
Kościół pod wezwaniem św. Szczepana Męczennika oraz św. Jana Chrzciciela z 1756 roku wraz z klasztorem podominikańskim. Fundatorem obiektu był Jan Klemens Branicki. Budowle wykonane w 1756 roku z cegły, tworzyły wokół wewnętrznego dziedzińca zamknięty czworobok.
3. Cerkiew Prawosławna
Cerkiew Prawosławna Opieki Matki Bożej w stylu neobizantyjskim na planie krzyża greckiego z r. 1878. W roku 1937 została przywieziona tutaj kopia ikony Matki Boskiej ze Monastyru na Ukrainie.
4. Szubienica
Wzgórze straceń powstańców styczniowych z maja 1863 roku. Zlokalizowana jest wzdłuż Szosy Kruszewskiej na trasie Choroszcz-Białystok. Jest to jedyny na Białostocczyźnie tak duży pomnik poświęcony powstańcom styczniowym 1863 roku.
5. Szlaki turystyczne
Nadnarwiański. Szlak łączy Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym.
Zygmunta Glogera. Szlak prowadzi przez dolinę środkowej Narwi i Narwiański Park Narodowy.
Włókniarzy. Przemierzając szlak mamy możliwość poznania włókienniczych tradycji okolic Białegostoku.
6. Narwiański Park Narodowy
Miejsce warte odwiedzenia w każda porę roku. Wiosną – rozlewiska, powroty ptaków, latem- piękna roślinność, jesienią – odlatujace ptaki i cisza, zimą – pokrywa lodu pokrywa Dolinę Narwi.
7. Kładka Śliwno–Waniewo
Drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew i jej rozlewiskami. Nie jest to jednak zwyczajny pomost, lecz kładka pełna niespodzianek i pięknych widoków.
8. Dzikie – dawne uzdrowisko
W XVIII w miejscowości funkcjonowała duża psiarnia należąca do rodu Branickich. W okresie międzywojennym było to znane jako wieś letniskowa i uzdrowiskowa.
9. Żółtki
W XVIII wieku znajdował się tu port rzeczny. W 1900 roku Christian August Moes, właściciel fabryki w Choroszczy, założył tu tkalnię włókienniczą. Od wieków w Żółtkach zlokalizowana była przeprawa przez rzekę Narew.
10. Kruszewo – zabytkowy budynek szkoły
Budynek szkolny został zbudowany w 1927 roku. Budynek nosi znamiona dworku ziemiańskiego, z czterospadowym dachem i portalem wspartym na dwóch kolumnach.
Warto odwiedzić Choroszcz, gdy będą Państwo na trasie Warszawa – Białystok. Zwiedzenie najważniejszych atrakcji zajmuje 3-4 godziny wraz z spacerem po parku.