Polska

10 Najlepszych Atrakcje w Choroszczy

pałac Branickich
źródło: Danutar / Wikipedia

Choroszcz to miejscowość położona blisko Białegostoku. W XV w. kiedy to ziemie te otrzymali na własność Chodkiewiczowie. To im zawdzięcza się rozwój Choroszczy dzięki karczowaniu puszczy czy zbudowaniu młyna. Ważnym punktem w rozwoju Choroszczy było w 1840 roku wybudowanie tutaj największej w regionie fabryki, produkującej koce czy sukna.

Jest to typowe dla Podlasia miasteczko w obrębie którego przez wieki po sąsiedzku żyli przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Długie lata dominowała tu ludność pochodzenia żydowskiego, a następnie potomkowie Litwinów i Białorusinów. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Choroszczy i okolicach.

1. Zespół pałacowo-parkowy Branickich

Pałac stanowił letnią rezydencję rodu Branickich. Choroszczański zespół pałacowo-parkowy tworzą barokowy pałac hetmana Jana Klemensa i Izabeli Branickich z połowy XVIII wieku i park pałacowy.  W trakcie I wojny światowej, w 1915 roku pałac został zniszczony przez Rosjan. W latach 60 obiekt odbudowano. Na terenie parku co roku odbywa się Jarmark Dominikański nawiązujący do tradycji Zakonu Dominikanów.

2. Podominikański kompleks kościelno-klasztorny z XVIII w.

Kościół pod wezwaniem św. Szczepana Męczennika oraz św. Jana Chrzciciela z 1756 roku wraz z klasztorem podominikańskim. Fundatorem obiektu był Jan Klemens Branicki. Budowle wykonane w 1756 roku z cegły, tworzyły wokół wewnętrznego dziedzińca zamknięty czworobok.

3. Cerkiew Prawosławna

Cerkiew Prawosławna Opieki Matki Bożej w stylu neobizantyjskim na planie krzyża greckiego z r. 1878. W roku 1937 została przywieziona tutaj kopia ikony Matki Boskiej ze Monastyru na Ukrainie.

4. Szubienica

Wzgórze straceń powstańców styczniowych z maja 1863 roku. Zlokalizowana jest wzdłuż Szosy Kruszewskiej na trasie Choroszcz-Białystok. Jest to jedyny na Białostocczyźnie tak duży pomnik poświęcony powstańcom styczniowym 1863 roku.

5. Szlaki turystyczne

Nadnarwiański. Szlak łączy Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym.

Zygmunta Glogera. Szlak prowadzi przez dolinę środkowej Narwi i Narwiański Park Narodowy.

Włókniarzy. Przemierzając szlak mamy możliwość poznania włókienniczych tradycji okolic Białegostoku.

6. Narwiański Park Narodowy

Miejsce warte odwiedzenia w każda porę roku. Wiosną – rozlewiska, powroty ptaków, latem- piękna roślinność, jesienią – odlatujace ptaki i cisza, zimą – pokrywa lodu pokrywa Dolinę Narwi.

7. Kładka Śliwno–Waniewo

Drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew i jej rozlewiskami. Nie jest to jednak zwyczajny pomost, lecz kładka pełna niespodzianek i pięknych widoków.

8. Dzikie – dawne uzdrowisko

W XVIII w miejscowości funkcjonowała duża psiarnia należąca do rodu Branickich. W okresie międzywojennym było to znane jako wieś letniskowa i uzdrowiskowa.

9. Żółtki

W XVIII wieku znajdował się tu port rzeczny. W 1900 roku Christian August Moes, właściciel fabryki w Choroszczy, założył tu tkalnię włókienniczą. Od wieków w Żółtkach zlokalizowana była przeprawa przez rzekę Narew.

10. Kruszewo – zabytkowy budynek szkoły

Budynek szkolny został zbudowany w 1927 roku. Budynek nosi znamiona dworku ziemiańskiego, z czterospadowym dachem i portalem wspartym na dwóch kolumnach.

Warto odwiedzić Choroszcz, gdy będą Państwo na trasie Warszawa – Białystok. Zwiedzenie najważniejszych atrakcji zajmuje 3-4 godziny wraz z spacerem po parku.