Ciekawostki

Chomiki Dżungarskie – Ciekawostki dla dzieci

Chomik dżungarski

1. Chomiki dżungarskie to jedne z 300 żyjących na świecie gatunków chomików. Obecnie najczęściej widywane są w sklepach zoologicznych oraz w domach, jako pupil dla dzieci. Kiedyś jednak żyły one na wolności.

2. Odkryte zostały w Dżungarii – terenie przynależącym do Chin. Stąd też wywodzi się ich nazwa. Obecnie ich dzika, nieoswojona z człowiekiem populacja żyje na terenie Syberii w Rosji.

3. Chomiki dżungarskie są dość małe. Długość ich ciała w przypadku samców dochodzi do 11 cm. Samiczki dorastają do 8 cm. Dodatkowo kiedy chodzą mogą wydawać się płaskie, co sprawia, że wydają się jeszcze mniejsze.

4. Chomiki są bardzo lekkie. Samiczki ważą do 40 gram, zaś samce do 55 gram. Dla ich zdrowia warto ich więc nie przekarmiać. Może być to jednak trudne, gdyż chomiki mają nawyk gromadzenia jedzenia, przez co wydaje się, że wszystko zjadły i dalej są głodne. Aby to sprawdzić trzeba zobaczyć klatkę. Po chwili na pewno dojrzymy albo zakopane zapasy, albo po prostu zebrane w jedno miejsce jedzenie.

5. Do przysmaków chomików dżungarskich należą owoce i nasiona : kukurydza, pszenica, marchew, czy jabłka. Nie wskazane jest dawanie im czosnku, cebuli i cytrusów, które mogą im zaszkodzić.

6. Chomiki nie są zwierzętami długowiecznymi. Dżungarskie dożywają maksymalnie roku lub dwóch lat.

7. Jeśli samiczka ma małe to lepiej nie wyjmować jej z klatki i nie dotykać małych. Cała nasza opieka nad zwierzątkami powinna ograniczyć się do wsypywania karmy co 2-3 dni oraz dbania o to, by cały czas miały one świeżą wodę. Wszelka inne działania, jak częste zaglądanie do klatki, dotykanie małych lub wyjmowanie matki może ją stresować. Przez rośnie ryzyko, że wyrzuci z gniazda małe chomiczki.

8. Chomiki dżungarskie, podobnie jak inne chomiki myją się same za pomocą swoich łapek. Przeczesują one swoje futerko i w ten sposób pozbywają się brudu. Taka higiena w zupełności im wystarcza.

9. Chomiki dżungarskie są bardzo aktywnymi zwierzętami. Dlatego potrzebują klatki w której będą mogły swobodnie dużo chodzić lub kółka w którym będą mogły biegać. Jedynym problemem może się wtedy okazać pora o której są one najbardziej aktywne, czyli noc. Lepiej wynosić je wtedy z sypialni.

10. Oswojone z ludźmi chomiki dżungarskie nie gryzą.