Ciekawostki

Chomik – żywienie, opis i cena chomika

chomik

Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które potrafią wyżyć w każdych warunkach. Najważniejsza dla nich jest ich klatka, która jest dobrze wyposażona, ponieważ chomiki uwielbiają się bawić, biegać, kręcić w kole, są one dosyć energiczne.

Wszystko o chomikach

Chomik jest zwierzęciem, który prowadzi nocny tryb życia, dlatego nie będzie on pupilkiem dla wszystkich. To wtedy, kiedy robi się ciemno, zaczyna on nabierać jak najwięcej energii, biegać po klatce, trzaskać się. Niektórzy potrafią sobie z tym poradzić, niektórzy nie mają niestety takiej możliwości. Chomiki znane są również z tego, że przetrzymują jedzenie w swoich policzkach, stąd określenie „chomikować coś”.

Opis i charakterystyka

na dworze

Chomiki są delikatnymi gryzoniami o specyficznych wymaganiach, dlatego nie warto ich męczyć. Lubią one swoją klatkę, zabawę w małych tunelach, jednak rodzice najczęściej raczą tym zwierzakiem swoje małe dzieci. Pociechy mają niestety tendencję do tego, aby brać je na ręce, bawić się z nimi, nie zawsze są przy tym maksymalnie delikatne. Chomik wtedy bardzo się boi, nie lubi nagłych ruchów, jego rozmiar nie pozwala mu także na ratowanie się.

Tryb życia chomika

Jak już wcześniej wspomniano, prowadzą one nocny tryb życia. Żyją w pomieszczeniu zamkniętym, w swojej klatce, która jednak nie powinna być mała. Chomiki, mimo swoich rozmiarów, uwielbiają mieć dużo miejsca do zabawy, różnego rodzaju koła, tunele, domki, do których mogą wchodzić. Chomika nie powinno się z klatki wypuszczać, z pewnością większość z nas słyszała historie o tym, że gryzoń ten wszedł za meble i tam zdechł.

Umaszczenie

Umaszczenie tych gryzoni dopuszczalne jest w każdym kolorze, mogą być one białe, czarne, rude, brązowe, często zdarzają się także łaciate. Mają krótką sierść.

Rozmiar gryzonia

gryzoń w trakcie jedzenia

Rozmiary chomika zależą od tego, z jakiego gatunku on pochodzi. Wyróżniamy bowiem:

  • chomiki tureckie,
  • chomiki syryjskie,
  • chomiki stepowe,
  • chomiki chińskie,
  • chomiki dżungarskie,
  • chomiki bałkańskie,
  • chomiki Roborowskiego.

Każdy z tych gatunków jest mały, mogą się delikatnie swoimi rozmiarami różnić. Mówi się, że chomiki mogą dorosnąć do 9 cm długości ciała oraz około 40/50 g wagi.

Charakter

Chomiki są delikatnymi zwierzakami, które mają swoje potrzeby, dlatego nie można zostawić ich całkowicie sobie. Pojawiło się wiele stereotypów, które mówią, że samice są agresywniejsze i bardziej energiczne niż samce, czy, że chomiki karłowate mają więcej energii. Praktyka hodowli ukazuje jednak, że większość tych stwierdzeń nie jest prawidłowa, jednak jedno jest pewne – niezależne od płci jest to, czy gryzoń przywiąże się i jaki będzie miał stosunek do człowieka. Zależne jest to jedna od tego, czy będzie on zadbany, regularnie pojony i karmiony i w jakich warunkach człowiek da mu funkcjonować.

Chomiki są jednak na ogół zwierzakami agresywnymi, nie powinno się trzymać dwóch chomików w jednej klatce. Mogą się między nimi wywiązać walki, które doprowadzają często do poważnych ran, a nawet śmierci. Jeżeli w jednej klatce żyć będzie samiec i samica doprowadzić to również może do niechcianych ciąży.

Najpopularniejszym gatunkiem, który ludzie wybierają, jest chomik syryjski. Na tle innych jest on największy, ale także najsympatyczniejszy oraz łatwy w oswojeniu.

Pamiętaj, że musisz zadbać o dobre warunki dla swojego chomika, to wpłynie na jego charakter oraz nastawienie do Ciebie. Wybierz dla niego jak największe możliwe lokum oraz dużo dodatków do niego, tunele, koło, domki, hamaki. Klatkę regularnie czyść, regularnie karm zwierzę, wówczas chomik nawet się do Ciebie przywiąże i będzie naprawdę pozytywnym pupilem.

Usposobienie, a szkolenie

ukryty w rękach gryzoń

Chomiki są zwierzętami, które trudno wyszkolić. Można je oswoić, każde zwierzę można w jakimś stopniu oswoić, jednak szkolenie chomika jest niemalże niemożliwe. Gryzonie te nie potrafią słuchać ludzi, nie wykształciły one rozumienia i reagowania na komendy.

Długość życia gryzonia

Życie chomika trwa przeciętnie od 1 do 3 lat. Zdarza się, że chomik dożyć może nawet 4 lub 5 lat, jednak przypadki te są niezwykle rzadkie. Na długość życia gryzonia wpływa z pewnością to, w jakim lokum żyje i jak się o niego dba.

Jak dbać o zdrowie chomika?

  • prawidłowa karma,
  • regularne karmienie i pojenie,
  • regularne czyszczenie klatki, wymienianie trocin, ściółki,
  • nie wypuszczanie gryzonia na zewnątrz klatki, co może wiązać się z urazami, a nawet śmiercią,
  • zabawki w klatce, które pozwolą na jego regularną aktywność fizyczną,
  • wizyty u weterynarza, kiedy zaobserwujemy u swojego gryzonia niepokojące zachowania i objawy.

Najczęstsze choroby u chomika

  • choroba mokrego ogona – biegunka, zmierzwione futerko, grzbiet wygięty w łuk, poruszanie się na sztywnych łapach, częste piszczenie i ogólny niepokój gryzonia,
  • grzybica – łuszczenie się skóry w okolicach nosa, łapek, uszu, narządów płciowych, apatia, ciężki oddech, brak apetytu, przewlekła biegunka,
  • nużyca – szorstka, matowa sierść, skóra łuszczy się i jest zaczerwieniona, gryzoń zaczyna łysieć na grzbiecie nosa, wokół warg, uszu, szyi, powiek, tułowia,
  • infekcja oczu – łzawienie, zaczerwieniona skóra wokół oczu, ciągłe mrużenie oczu, oczy zamglone, lepka wydzielina z oczu, w skrajnych wypadkach gałka oczna jest przekrwiona, wypukła, pokryta strupem,
  • ektoparazytoza – wypadanie sierści, czerwona, łuszcząca się skóra, zgrubienia na sierści, intensywne drapanie,
  • biegunka – apatia, brak apetytu, rzadki, często oddawany kał, osłabienie organizmu,
  • zaparcia – twardy i wzdęty brzuch, twarde i suche odchody, mała ilość odchodów lub jej brak, chomik często siedzi skulony, w bezruchu, nie pozwala się on dotknąć w okolicach brzucha.

Pielęgnacja

domek

Podczas pielęgnacji gryzonia musisz przeprowadzić rutynową kontrolę stanu jego zdrowia, jego sierści, skóry:

  • sprawdzanie stanu futra – sprawdź, czy sierść jest w dobrym stanie i czy nie ma na ciele gryzonia łysych placków. Obserwuj, czy Twój chomik często się nie drapie. Wyszukaj też w futrze ciemnej substancji, jeśli jej nie ma, wówczas sierść jest w dobrym stanie.
  • sprawdzanie nosa chomika – sprawdź, czy nie ma obszarów wysuszonej lub zakrwawionej skóry w pobliżu nosa.
  • sprawdzanie stanu skóry – delikatnie dotykaj swojego gryzonia, sprawdź, czy nie ma on żadnych guzów, zadrapań.
  • sprawdzanie oczu chomika – obserwuj, czy chomik otwiera oczy w pełni, czy jedna gałka nie jest wypukła od drugiej. Skup się również na tym, czy oczy gryzonia nie są zaczerwienione i czy nie produkują dużo łez lub ropy.
  • sprawdzanie zadka chomika – sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków, krwi, wilgoci w tym miejscu.
  • sprawdzanie uzębienia chomika – skup się na tym, czy chomik nie krwawi z pyszczka, czy zęby są tej samej długości, co zęby obok oraz, czy zęby nie są ukruszone.
  • sprawdzanie uszu chomika – skup się na sprawdzeniu tego, czy nie ma we wnętrzu uszu płatów wysuszonej skóry oraz, czy nie ma w nich zbyt dużo ciemnej woskowiny.
  • sprawdzanie pazurów chomika – czy pazury są prawidłowej długości?

Wszystkie objawy, które zostały opisane wyżej, mogą stanowić o tym, że chomik choruje.

Alergicy, a chomiki

Chomiki alergizują ludzi, najwięcej alergenów pojawia się w ich moczu, który posiada dużą ilość białek alergizujących ludzi.

Hodowla i młode

Decydując się na hodowlę należy wiedzieć, że chomiki osiągają dojrzałość płciową niesamowicie szybko, bo już w 42 dniu swojego życia. Nie należy w tym wieku jednak dopuszczać do ciąży, chomiczka jest jeszcze zbyt mała, mogłaby mieć nie tylko problemy z wyżywieniem młodych, ale także z donoszeniem ciąży do końca. Minimalny wiek, w jakim można dopuścić do rozrodu to 3 miesiące. Maksymalny zaś to rok, półtora roku, przy zdrowym osobniku. Najważniejsze jest jednak wybranie odpowiedniego dnia, ponieważ samice są gotowe do rozrodu co 5-6 dni. Łatwo rozpoznać okres, kiedy nie są w rui, ponieważ wtedy samca gryzą. W takim przypadku trzeba je jak najszybciej rozłączyć, dlatego właściciel musi uczestniczyć podczas procesu zapładniania. Samica zaatakować może po kopulacji, dlatego trzeba ciągle obserwować jej zachowanie. Idealną porą na ten proces jest wieczór, pomiędzy 20 a 23. Jeżeli zapłodnienie będzie sukcesywne, chomiczka szybko zmieni swoje zachowanie. Będzie więcej chomikować oraz zbierać materiały do zrobienia gniazda.

Jeżeli samica zaczyna rodzić, musimy udać się do weterynarza, aby zrobił cesarskie cięcie. Jeśli tego nie zrobimy, chomiczka nie da rady urodzić samodzielnie, płody zginą.

Kiedy pojawią się młode codziennie rano należy sprawdzać ich gniazdo, aby upewnić się, czy nie ma żadnych nieżywych maluszków. Usuwać ich z gniazda nie wolno w obecności samicy. Nie wolno ich również usuwać ręką, warto do tego procesu użyć czegoś, co znajduje się w klatce – patyka.

Historia i pochodzenie zwierzęcia

gryzoń wcina jedzenie

Na chomiki natknął się w 1930 roku profesor Aharoni, który, podczas badań archeologicznych w Syrii, natknął się na norkę, w której przebywała rodzina gryzoni. Było tam aż 12 młodych oraz ich matka. Profesor nigdy wcześniej nie widział takich zwierząt, dlatego postanowił się nimi zając i zbadać ich życie. Wybrał się z nimi do Jerozolimy, gdzie chomiki dojechały całe i zdrowe. Kilka z młodych trafiło jednak do Anglii. Tam rozpoczęła się ich hodowla. Rozmnażały się one niesamowicie szybko, dlatego każdy z zainteresowanych nimi mieszkańców mógł prędko dostać jednego gryzonia specjalnie dla siebie. Wkrótce kolejne hodowle powstały nie tylko w Anglii, ale także na terenie Azji.

Gryzonie do Polski przybyły z Francji. Zainteresowanie nimi na całym świecie było tak wielkie, że chomiki bardzo szybko trafiły w różne miejsca mapy. Z powodu miejsca ich znalezienia nazwano je chomikami syryjskimi, jednak przyszłe krzyżówki i mutacje sprawiły, że rodzina ta ma wiele gatunków.

Upały i mrozy

Chomiki przebywają w klatce, zazwyczaj w jednym pomieszczeniu, jednak nie wolno narażać ich na zbyt ciepłe lub zbyt zimne środowisko. Warto dbać także o to, aby w tym pomieszczeniu nie dochodziło do przeciągów.

Jak karmić chomika?

Chomiki w naturze są zwierzętami wszystkożernymi, najczęściej lubią zajadać:

  • ziarna,
  • trawy,
  • zioła,
  • białko (owady),
  • warzywa,
  • owoce.

Chomikom zaszkodzić może takie jedzenie, jak:

  • cebula,
  • przyprawy,
  • tłuste mięso,
  • czosnek,
  • produkty solone,
  • wysoko przetworzone produkty,
  • produkty zawierające cukier kuchenny.

Gryzoń nie może również zjeść parówki, czy czekolady, te produkty najpewniej doprowadzą do śmierci gryzonia.

W niewoli to Ty musisz dbać o dietę zwierzaka, celuj w jego naturalne pożywienie. Możesz poczęstować go marchewką, jabłkiem. Zaopatrzyć możesz się oczywiście w gotową karmę, najlepiej mieszankę karmową, która dostosowana jest do potrzeb żywieniowych gryzonia. Nie podawaj mu jednak tanich karm, które składają się tylko i wyłącznie z ziaren słonecznika. Dobre karmy dla gryzonia mają odpowiednie proporcje ziół, ziaren, suszonych warzyw oraz białka zwierzęcego. Chomiczki przepadają również za suszonymi larwami mącznika.

Dla kogo chomik jest odpowiedni?

Chomik idealnie pasować będzie do samotników, którzy potrzebują towarzystwa, nawet takiego małego gryzonia. Warto również mieć sporo czasu podczas posiadania gryzonia, tym bardziej, jeżeli chcemy założyć hodowlę.

Minusy posiadania chomika w domu

  • prowadzi on tryb nocny, wówczas hałasuje, trzeba przygotować się na to, iż może nas budzić, czy nie dawać nam spać,
  • gryzonie mogą zapaść w sen zimowy, trudno wtedy ocenić, czy żyją,
  • jeżeli uda mu się uciec z klatki, bardzo trudno go znaleźć, czasami właściciele znajdują zwierzę już martwe, nawet po kilku dniach od ucieczki,
  • gryzonie te bywają agresywne, mogą nawet ugryźć,
  • są bardzo podatne na choroby,
  • będzie przy nich dużo sprzątania, nie tylko wewnątrz klatki, ale również zewnątrz – chomiki czasami niechcący wyrzucają trociny poza klatkę.

Ciekawostki

  • Chomiki są dalekowidzami.
  • Chomiki mają nietypowe uzębienie – mają one 16 zębów, a ich siekacze nie mają korzeni, co sprawia, że są bardzo podatne na uszkodzenia.
  • Chomiki mają doskonały węch, a także słyszą przedział ponaddźwiękowy.
  • Gryzonie te posiadają dwukomorowy żołądek.

Cena chomika w 2023 roku

Chomiki nie są zwierzakami drogimi, droższe jest ich przyszłe utrzymanie, czy przygotowanie klatki z dobrymi warunkami do życia. Ceny gryzoni oscylują wokół 10-50 zł.