Chomik Syryjski – 10 Interesujących Ciekawostek
Aż trudno uwierzyć, że chomik do polskich domów trafił dopiero w 1950 roku. W wielu domach chomik jest jedynym żywym stworzeniem, na trzymanie którego godzą się dorośli, zapewniając tym sposobem kontakt dzieci z żywymi stworzeniami. Opieka nad chomikiem w wykonaniu dzieci jest bardzo pożytecznym elementem wychowawczym. Wymóg opieki i pielęgnacji tego małego gryzonia u wielu dzieci spowodował wyrobienie dobrych nawyków w tym najważniejszego, szacunku dla żywych stworzeń. Przedstawiamy ciekawostki o Chomikach Syryjskich o których być może nie słyszeliście.
1. Chomik syryjski zyskał na popularności niestety dzięki dość makabrycznemu przeznaczeniu, były wykorzystywane jako zwierzęta laboratoryjne.
2. Odkryte i opisane zostały w 1839 roku. Dzieła tego dokonał zoolog brytyjskiego pochodzenia, obserwując je nie nadał im jakiś nadzwyczajnych przymiotów w związku z tym przez wiele lat nikt nimi się nie interesował.
3. Przydatność w laboratoriach jako organizmy żywe na których dokonywano badań spowodowała ich rozprzestrzenianie się na świecie.
4. Chomik jest gryzoniem o stosunkowo krótkim życiu trwającym około 2 lat, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły w jednym z laboratoriów dożył 9 lat.
5. Chomiki 75 % swojego życia spędzają śpiąc, aktywność wykazują w domowych warunkach podczas intensywnego poruszania się w kołowrotku, potrafi przebiec w ciągu dnia 8 kilometrów, jest to jego największa aktywność podczas przebywania w warunkach domowych w swojej klatce.
6. Chomiki są gryzoniami, które nie stronią od mięsa. W warunkach domowych najlepiej karmić je gotowanym bez soli mięsem, następnie poddać je suszeniu. Na wolności zjadają też niektóre owady i larwy owadów.
7. Głównym pokarmem są ziarna zbóż i warzywa. Na wolności obgryzają również gałązki niektórych drzew, ścierając przy tym zęby.
8. Doliczono się, że na świecie żyje około 300 gatunków chomików. W warunkach domowych najczęściej hodowane są chomiki syryjskie. Inni przedstawiciele tego gatunku to chomiczniki, chomce, chomiczaki, lasochomiki.
9. Chomiki są kanibalami, w sytuacja ekstremalnych samica zjada swoje potomstwo.
10. Najmniejsze chomiki mają 5 centymetrów długości, mają słaby wzrok za to doskonały węch i słuch. Hodowane w domu rozpoznają swoich opiekunów.