Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Chomikach Dżungarskich

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski to gryzoń z rodziny chomikowatych. Dzisiaj to zwierzę jest bardzo popularne w Polsce i jest głównie atrakcją dla dzieci. Poniżej 10 najważniejszych informacji o chomiku dżungarskim:

1. Chomik dżungarski został odkryty w Chinach, a dokładnie w rejonie Dżungaria i stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Dzisiaj jednak najczęściej występują na wolności na terenie Rosji w okolicach Syberii.

2. Chomik to małe zwierzę. Długość samca dochodzi do 11 centymetrów, a samicy do 8 centymetrów.

3. Waga chomika jest niewielka i wynosi do 55 gram dla samce oraz około 40 gram dla samicy.

4. Chomik powinien posiadać urozmaiconą dietę. Do jego przysmaków należą na przykład : nasiona kukurydzy, nasiona pszenicy, orzechy, marchewka, jabłka, banany, morele. Zabronione jest ogólnie podawanie cebuli, czosnku, cytrusów.

5. Chomik w niewoli żyje od 1 roku do maksymalnie 2 lat, czyli krócej niż inne chomiki.

6. Cykl rozrodczy chomika przypada między kwietniem a wrześniem. Samica rodzi wtedy do 6 miotów w którym jest do 11 małych. Ciąża trwa około 20 dni.

7. Matki mogą zjeść swoje młode jeżeli będą czuć się zagrożone lub zabraknie jej pożywienia. Warto więc w czasie rozrodczym zadbać o komfortowe warunki dla chomika oraz unikać stresujących sytuacji takich jak na przykład podróżowanie lub wyjmowanie z klatki.

8. Chomiki bardzo często używane są jako zwierzęta testowe w laboratoriach. Są one głównie obiektem badań w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech w dziedzinie medycyny oraz fizjologii.

9. Najczęstszymi chorobami chomików są zakażenia układu oddechowego i dróg moczowych, zapalenia ucha lub pasożyty w organizmie. Najczęstszą przyczyną zgonów jest choroba mokrego ogonka, która polega na zakażeniu bakterią jelita zwierzęcia. Doprowadza do tego głównie stres, który osłabia organizm chomika oraz niewłaściwe warunki hodowli.

10. Chomik jest bardzo ruchliwym i aktywnym zwierzęciem. Najważniejszym elementem wyposażenia w klatce jest więc kołowrotek. Zwierzę potrzebuje ruchu poza klatką, bardzo ważny jest więc wybieg chomika na 30 min poza klatką raz dziennie.