Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek chemicznych

ciekawostki chemiczne

Chemia należy do nauk przyrodniczych. Zajmuje się badaniem budowy i właściwości substancji oraz różnych przemian zachodzących między nimi. Chemia jest niezwykle ciekawą dziedziną nauki, która znajduje się we wszystkim co nas otacza.  Poniżej odnajdziesz kilka chemicznych faktów, które mogą cię zaskoczyć

1. Maria Skłodowska – Curie została pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla. I choć jej pierwsza nagroda dotyczyła fizyki, to drugą otrzymała za osiągnięcia w dziedzinie chemii. Do dziś jest jedyną kobietą, której przyznano tą prestiżową nagrodę w dwóch różnych dyscyplinach naukowych.

2. Mars nazywany jest czerwoną planetą. Jego pomarańczowo – czerwony kolor wynika z tego, że jest on pokryty dużą ilością tlenków żelaza. Tlenki te odpowiadają także za kolor rdzy czy krwi.

3. W przeciwieństwie do innych substancji woda w czasie zamarzania nie zmniejsza swojej objętości, lecz ją się rozszerza. Jest to spowodowane osobliwą budową cząsteczki wody, w której wiązania tlenu i wodoru tworzą otwartą strukturę. W czasie zamarzania powstają bardzo silne wiązania i uwalniana jest energia, przez co zajmuje więcej miejsca.

4. Jedynymi stałymi pierwiastkami przyjmującymi postać cieczy w temperaturze pokojowej są rtęć i brom. Gal natomiast może być stopiony w naszej dłoni, jest to możliwe ze względu na to, że jego temperatura topnienia wynosi 29,76 C.

5. Jedną z najdroższych substancji świata jest endohedralny fuleren. Jest to nanostruktura węglowa mogąca zatrzymywać w swojej strukturze inne atomy np. helu czy azotu. W 2016 r. 200 mikrogramów (1 mikrogarm jest jedną milionową grama) zostało sprzedanych za 32 tysiące dolarów. Oznacza to że 1 gram kosztuje 145 milionów dolarów. Jedyną droższą substancją świata jest antymateria, której wartość szacuje się na 62 biliony za gram.

6. Najbardziej trującą substancją świata jest botulina, zwana jadem kiełbasianym. Dawką LD%) określamy ilość substancji, która w przełożeniu na kilogram masy ciała w ciągu miesiąca zabija połowę osobników, które ją przyjęły. Dla jadu kiełbasianego podawanego dożylnie jest to 1.3 – 2.1 nanograma (1 ng stanowi jedną miliardową grama). Dla porównania dla polonu dawka LD50 to ok. 10 ng, a rycyny 22 000 ng.

7. Poduszki powietrzne w samochodach wypełnione są solą – azydkiem sodu, który jest substancją bardzo trującą. W czasie kolizji pojazdu, specjalne czujniki wywołują impuls elektryczny, którego skutkiem jest gwałtowne podwyższenie temperatury soli. Pod wpływem ciepła sól podlega rozłożeniu. Wynikiem tego procesu jest nieszkodliwy azot, który powoduje rozszerzenie poduszki powietrznej.

8. Kwas nikotynowy w żaden sposób nie jest związany z tytoniem i papierosami. Jego inne nazwy to witamina PP, niacyna lub witamina B3. Występuje on w produktach roślinnych i zwierzęcych. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu np. reguluje poziom cholesterolu we krwi.

9. Najrzadziej występującym pierwiastkiem na Ziemi jest astat. Szacuje się, że w całej skorupie ziemskiej znajduje się go około 28 gram.

10. Dziury w żółtym serze powstają w procesie fermentacji przeprowadzanej przez bakterie propionowe. W procesie tym powstaje dwutlenek węgla, który nie ma jak się uwolnić i tworzy w serze pęcherzyki.