10 Najlepszych Atrakcji w Chełmnie
Chełmno to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, nazywane Miastem Zakochanych. Przyciąga do siebie nie tylko tych, których dosięgła strzała Amora, a to za sprawą licznych atrakcji, jakie czekają tu na zwiedzających. Oto najlepsze atrakcje w Chełmnie:
1. Park Miniatur Zamków Krzyżackich
Park Miniatur Zamków Krzyżackich zlokalizowany jest przy Plantach. Tworzony od 2008 roku. Obecnie liczy dziewięć zamków wzorowanych – gdyż nie oddają one w pełni wszystkich szczegółów – na budowlach z Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka.
2. Rynek
Rynek w Chełmnie dotrwał do obecnych naszych czasów w prawie całkowicie zachowanym średniowiecznym układem miasta. Dawniej znajdywały się na nim pręgierz, kramy handlowe, studnie. Obecnie podziwiać można kamienice z czasów średniowiecza i renesansu.
3. Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Muzeum Ziemi Chełmińskiej pozwala na zapoznanie się z historią miasta i jego okolic. Można w nim również podziwiać replikę chorągwi Ziemi Chełmińskiej spod Grunwaldu. W muzeum mieści się także ratusz.
4. Pręt chełmiński
Pręt chełmiński to zlokalizowany na tyłach ratusza czterometrowy kawałek metalu, który dzieli się na mniejsze jednostki miary: stopy, łokcie i kroki. Dawniej służył pomocą przy niepogodzie podczas jazdy bryczką, jak i pomagał odmierzać długość.
5. Baszta Prochowa
Baszta Prochowa wzniesiona była na przełomie XIII i XIV wieku. Obecnie prezentowana jest w niej wystawa stała: „Z pradziejów Chełmna i okolic”. Według legendy na poddaszu Baszty więziony jest duch Bernarda Szumborskiego.
Baszta jest otwarta dla zwiedzających za okazaniem biletu wstępu, nie ma możliwości wejścia podczas trwania mszy – Baszta zlokalizowana jest przy kościele farnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.
6. Nowe Planty
Nowe Planty zapraszają na spacery, rozpościerają się z nich przepiękne widoki na dolinę Wisły, Bramę Grudziądzką, ławeczkę zakochanych.
7. Baszta Panieńska
Baszta Panieńska jest możliwa do zwiedzania po wcześniejszym odwiedzeniu lub kiedy uda się zastać ją otwartą. Wówczas można przekonać się, jak urządzili ją członkowie jednego z chełmińskich bractw rycerskich.
8. Ławeczka zakochanych
Ławeczka zakochanych to miejsce obowiązkowe dla par, które przyjeżdżają do Chełmna. Znajduje się ona parku miejskim Nowe Planty, obok murów miejskich, zaś nieopodal niej są deptak i Brama Grudziądzka.
Obowiązkowo trzeba na ławeczce usiąść i obdarzyć się pocałunkiem, bo to przynosi szczęście w miłości.
9. Mury miejskie
Mury miejskie w Chełmnie można oglądać do dziś, bowiem zachowały się w bardzo dobrym stanie. Poza samymi murami zobaczyć można także kilka baszt i bram.
10. Szlaki turystyczne
Chełmno to wiele szlaków turystycznych o różnej długości, które pozwolą zapoznać się również z historią miasta. Przykładem szlaku jest Szlak Czarny „Ofiar 1939”, która liczy sobie 3 kilometry, która prowadzi przy pomniku ku czci mieszkańców okolic zamordowanych przez hitlerowców w 1939 roku.