Podróże

Chcesz zabrać niemowlę na wakacje samolotem? Sprawdź, jak się przygotować

Młodzi rodzice przez lata musieli rezygnować z wielu aktywności, jednak obecnie mogą żyć pełnią życia bez względu na wiek dzieci. Linie lotnicze przygotowały szereg udogodnień dla rodziców podróżujących z niemowlętami, by umożliwić im bezpieczne i komfortowe latanie samolotem. Jeśli planujesz po raz pierwszy lecieć z dzieckiem na wakacje samolotem, sprawdź, jak się do tego przygotować. Sprawdzone wskazówki sprawią, że podróż upłynie w przyjemniejszej atmosferze.

Zaplanuj krótki lot na wakacje

Jeśli chcesz lecieć z niemowlęciem na wakacje samolotem, zaplanuj lot na możliwie krótkiej trasie.  Niemowlęta zwykle śpią przez większość lotu, jednak jeśli trwa on zbyt długo, zaczynają się niecierpliwić. Z polskich i europejskich lotnisk można lecieć do wielu kurortów, do których dociera się w ciągu 3-4 godzin. Dzięki temu nie trzeba wybierać długich, męczących tras, by dotrzeć do miejsc, w których ma się gwarancję pogody i możliwość wylegiwania się na pięknej plaży.

Unikaj transportu zbiorowego na lotnisko

Rodzice z niemowlętami w miarę możliwości powinni unikać docierania na lotnisko transportem publicznym. Podróż autobusem, pociągiem lub innym środkiem transportu zbiorowego męczy maluszka i sprawia, że na pokład samolotu wsiada rozdrażniony i przebodźcowany. Ponadto korzystanie z transportu zbiorowego zwiększa ryzyko, że dziecko zachoruje w czasie wakacji. Niemowlęta mają niedojrzały układ odpornościowy, dlatego patogeny przenoszone przez innych pasażerów są dla nich większym zagrożeniem niż dla osób dorosłych. Na lotnisko warto przyjechać własnym samochodem. Jeśli chodzi o parking lotnisko oferuje go bezpłatnie tylko na kilka minut, jednak w pobliżu terminala można pozostawić auto na dłużej w rozsądnej cenie.

Zarezerwuj parking pod lotniskiem z wyprzedzeniem

Jeśli wybierasz lot z dużego portu jak Berlin Brandenburg parking w pobliżu zarezerwuj z wyprzedzeniem, choćby na https://parkos.pl/. Dzięki temu nie musisz martwić się, że na najbliższym parkingu zabraknie miejsc postojowych. Wcześniejsza rezerwacja parkingu umożliwia rodzinom z dziećmi dotarcie do portu lotniczego własnym samochodem i pozostawienie go w bezpiecznym miejscu bez ponoszenia wysokich opłat. Parking pod największymi lotniskami można znaleźć już za cenę od 40 zł na dobę, dlatego warto dokonać jego rezerwacji tuż po poznaniu daty odlotu.

Przygotuj składany wózek dziecięcy

Wózek niemowlęcy ułatwia młodym rodzicom opiekę nad niemowlęciem w trakcie oczekiwania na lot. Rodzice nie muszą oddawać wózka w czasie odprawy bagażowej, gdyż mają prawo korzystać z niego aż do boardingu. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, możesz pozostawić złożony wózek przed wejściem do samolotu, a obsługa zabierze go do luku bagażowego. Dzięki temu maluszek może przespać się wygodnie w swoim wózku, zanim wsiądzie na pokład samolotu. Co ważne, linie lotnicze nie pobierają dodatkowych opłat za przewóz wózka niemowlęcego dla dzieci w wieku do 2 lat. Powinieneś zadbać jedynie o to, by wózek składał się do niewielkich rozmiarów.

Zabierz ze sobą posiłki dla niemowląt

Mamy karmiące piersią mogą liczyć na wsparcie personelu pokładowego w zapewnieniu warunków do nakarmienia głodnego maluszka w sposób naturalny. Stewardessy dbają o to, by mama czuła się komfortowo, gdyż niemowlęta karmione piersią spokojniej znoszą lot. Jeśli maluszek je mleko modyfikowane, rodzice mogą zabrać ze sobą na pokład wodę niezbędną do przygotowania mieszanki. Z kolei starsze niemowlęta mogą być karmione gotowymi obiadkami i deserkami ze słoiczków bez konieczności wyrzucania posiłków podczas kontroli bagażowej.