10 ciekawostek o Charles Perrault
Charles Perrault autor, którego nazwisko jest niemalże nieznane. A jednak bajki, które stworzył zna niemal każde dziecko. Kim był i jakie dzieła stworzył? Poniżej znajduje się 10 informacji, ciekawostek dotyczących tego bajkopisarza.
1. Charles Perrault urodził się w 1628 r. w zamożnej francuskiej rodzinie adwokackiej. Uzyskał wykształcenie prawnicze i został adwokatem posiadającym własną kancelarię.
2. Uzyskał posadę sekretarza ministra finansów na Dworze legendarnego Króla Słońce, Ludwika XIV. W późniejszym okresie piastował stanowisko wyższego Urzędnika Kultury.Brał udział w przebudowie Luwru, a później nawet Wersalu.
3. Perrault był współtwórcą Francuskiej Akademii Nauk, założonej z inicjatywy Jana Baptystę Coldberta, przez Ludwika XIV.
4. Będąc członkiem Akademii Nauk był uczestniczył w sporze o wartość literatury antycznej. Odrzucał dorobek starożytności i uważał, że współczesna literatura powinna być inspirowana przez rodzimą (francuską) tradycję.
5. Największą sławę Perrault zawdzięcza zbiorowi baśni „Bajki Babci Gąski”. W książce tej zawarte są takie utwory jak: „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Czerwony kapturek”, czy „Kot w butach”.
6. Oryginalne wersje baśni Perraulta musiały być dość mocno edytowane, ze względu na swoją brutalność i mroczność. W tej formie nie nadawały się jako historie dla dzieci.
7. Bojąc się o swoją renomę pozycję na dworze królewskim, pierwszy zbiór baśni Perrault opublikował pod imieniem swojego jedenastoletniego syna P. D’Armankura. Swojemu autorstwu przypisał tylko moralizatorskie podsumowania baśni.
8. Charles Perrault był trzecim najpopularniejszym autorem książek dla dzieci w Związku Radzieckim, zaraz po Andersenie i braciach Grimm. W latach 1917 – 1987 jego baśni zostały wydane 300 razy w nakładzie aż 61 milionów egzemplarzy.
9. Baśń o Kopciuszku doczekała się największej ilości adaptacji filmowych w historii. Pierwszą z nich była francuska wersja z 1899 r. wyreżyserowana przez Georges Méliès’a. Trwała ona 6 minut i okazała się bombą kasową.
10. Utwory Perrault zazwyczaj zawierały w sobie morał lub pouczenie dla czytelnika. Autor powiedział kiedyś, że „Czerwony kapturek” miał być ostrzeżeniem dla dziewcząt aby nie rozmawiały z nieznajomymi.