Ciekawostki

Cane corso

Cane corso

Kolejna rasa psów, której korzeni można szukać w starożytnym Rzymie. To dzięki bardzo mocno zmilitaryzowanym czasom rzymskim, armia złożona z legionów wykorzystywała różne zwierzęta do walki i do polowań.

Podbijając kolejne obszary Europy pozostawiała trwałe ślady swojej bytności. Tym razem mamy do czynienia z rasą psa szeroko występującego na terenie dzisiejszych Włoch.

Historia cane corso italiano

Według przekazów istniały dwie odmiany tych psów. Jedne były duże i bardzo masywne wykorzystywane do działań wojennych i psich walk. Drugie delikatniejszej budowy używane typowo do polowań. Od psów polujących wymaga się większej zwinności i szybkości niż od psów bojowych przygniatających przeciwników swoją masą. Nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka greckiego gdzie „korso” oznaczało teren ogrodzony dla zwierząt. Psy nieco zapomniane i tylko wyjątkowej zapobiegliwości niektórych hodowców udało się przywrócić populację psów w latach 80 ubiegłego wieku.

Charakterystyka i opis rasy

Nie dopracowano się wzorca psa ze względu na stosunkowo późne odtworzenie całej rasy. Według hodowców mogą występować w dwóch odmianach dużej i średniej. Najbardziej rozpowszechniona jest wersja średnia. Pies ma wielkość dochodzącą do 70 centymetrów i osiąga wagę około 50 kilogramów. Suki tej rasy są nieco mniejsze. Corso jest masywnym psem z lekko spłaszczonym pyskiem/kufą. Umaszczenie nie jest jednolitym wyznacznikiem, może przybierać różne kolory, może być czarny, jasnoszary, szaro grafitowy. Włos ma gruby i gęsty z niewielkim podszerstkiem.

Inteligentny zrównoważony pies, przyjaźnie nastawiony do wszystkich domowników. Potrafi wykazywać dużą niezależność, dlatego powinien być od szczeniaka prawidłowo układany aby zapanować nad jego charakterem. Posiada duży i silny temperament, nie przejawia tendencji do dominacji. Nieufny wobec obcych, doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego i obronnego.

Pielęgnacja i karmienie

Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, zawdzięcza to krótkim włosom. Szczotkowanie gumową szczotką raz dziennie jest zabiegiem wystarczającym. Trzymany w warunkach domowych może dostarczać trochę zajęcia polegającego na usuwaniu jego włosów np. z dywanów i ubrań. Kąpiel tylko w wyjątkowych sytuacjach ponieważ psy tej rasy nie mają skłonności do „zbierania” brudu. Jedną z dolegliwości mogących występować u tak dużych osobników jest dysplazja.

Cane corso nie ma szczególnych wymogów kulinarnych. Ważne jest aby go nie przekarmiać. Z uwagi na masywną budowę łatwo go doprowadzić do nadmiernej otyłości. Karma powinna być z grupy karm przeznaczonych dla psów dużych i olbrzymich.

Psy tej rasy często można spotkać w jednostkach policyjnych, często wykorzystywane są jako psy tropiące.