Podróże

Buty trekkingowe męskie – jakie kupić?

buty trekkingowe męskie

Często początkujący turysta może mieć ból głowy, zastanawiając się, jakie buty trekkingowe męskie wybrać, ponieważ na rynku mamy do czynienia z bardzo szerokim asortymentem. Do rodziny butów trekkingowych mogą należeć modele, które na pierwszy rzut oka niewiele mają ze sobą wspólnego. Dlatego jeśli nie do końca wiesz, jak ugryźć ten temat, na co zwrócić uwagę przy zakupie – postaramy się pomóc.

Na jaką porę roku potrzebujesz buty trekkingowe?

Jest to jedno z najważniejszych pytań, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć. Trudno wskazać modele, które doskonale sprawdzą się zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich. Jeśli coś jest na każdą porę, to w sumie nie jest do końca na żadną. Nie ma butów, do których założymy raki zimą i zdobędziemy Giewont, a następnie komfortowo w letnie upały wybierzemy się na przechadzkę po Bieszczadach. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, co jednak nie znaczy, że nie ma w ofercie sklepu takich butów jak trekkingowe męskie uniwersalne. Pamiętajmy tylko, że są to buty dla osób, które rzadziej wypadają w góry, potrzebują tych butów sporadycznie i zależy im głównie na tym, aby nie kupować kilku par butów, bo nie mają takiej potrzeby.

Osoby bardziej profesjonalnie zajmujące się wędrówką, wspinaczką, biorące udział w wielodniowych obozach wędrownych z ciężkim plecakiem, w niesprzyjających warunkach zimą lub latem docenią możliwość doboru butów trekkingowych do warunków sezonowych. Dla nich te różnice w obuwiu pomiędzy letnim a zimowym będą robiły sporą różnicę.

Buty trekkingowe męskie – dobór cholewki i membrany

Od długiego czasu trwa dyskusja, czy wybierać buty wysokie, chroniące kostkę, z membraną, czy można kupić buty niskie i z powodzeniem wybrać się w nich w góry. Tu sprawa wygląda podobnie jak wyżej wspomniana sezonowość, gdyż jeśli planujesz wykorzystywać buty w okresie jesienno-zimowym, warto mieć wysokie obuwie, warto mieć w nim membranę. Dzięki temu zarówno obuwie będzie chronić przed deszczem jak i śniegiem, dużo trudniej będzie o zamoczenie stopy. Jeśli Twoje szlaki obfitują w potoki, jeśli często chodzisz z samego rana po rosie, to nawet letnie wędrówki będzie odbywać w obuwiu trekkingowym wyposażonym w membranę ochronną. Ta mniejsza oddychalność takich butów jest zrekompensowana ochroną stopy przed wilgocią.

Buty wysokie lepiej chronią stopę i stabilizują kostkę, zatem osoby o małym doświadczeniu tym bardziej o takich butach powinny pomyśleć. Z drugiej strony, jeśli jesteś bardziej doświadczonym piechurem, planujesz zakup butów na lato, chcesz, by były jak najlżejsze, nadawały się nie tylko w góry, ale też do lasu, za miasto, to odpowiednim wyborem dla Ciebie będą buty niskie. Sklep CCC posiada szeroki asortyment butów trekkingowych, znajdziesz w nich modele wysokie jak i niskie. Buty możesz obejrzeć i przymierzyć w placówkach stacjonarnych, ale także ofertę możesz przejrzeć online.

Jak wybrać sztywne obuwie trekkingowe męskie?

Następna rzecz, która podlega omówieniu to sztywność podeszwy oraz jej bieżnik. Bardzo twarda mieszanka podeszwy daje dużą stabilność podczas wędrówek po kamienistym terenie i może współpracować z rakami. Na mało wymagającym szlaku jest po prostu przerostem formy nad treścią. Z drugiej strony miękkie podeszwy, które doskonale sprawdzą się na szlakach dla amatorów, kompletnie nie dadzą sobie rady na trudnych szlakach, z ostrymi kamieniami i bardzo nierównym podłożu. Dlatego jeśli nie wiesz, co wybrać i chcesz kupić buty bardziej uniwersalne, to wybierz coś pośrodku, buty trekkingowe męskie ze średnio twardą podeszwą. 

Bieżnik lub jego brak to także wybór pod określoną wspinaczkę. Do błota, śniegu, mokrej trawy potrzebować będziesz dobrego bieżnika, do profesjonalnej wspinaczki górskiej, buty gładkie, które kompletnie nie sprawdzą się na śliskim błocie. Zatem tutaj również miej na uwadze to, gdzie i w jakim okresie chcesz chodzić.

Wybierając buty trekkingowe męskie, musisz zdecydować się, gdzie będziesz chodzić, w jakich porach roku, po jakim terenie. Jeśli nie wiesz tego i chcesz mieć buty uniwersalne, to wybierz modele pośrednie w każdej z kategorii wymienionych powyżej. Pamiętaj, w sklepie stacjonarnym CCC możesz zasięgnąć porady dotyczącej butów trekkingowych męskich, a z drugiej strony, zanim odwiedzisz sklep stacjonarny, warto przejrzeć ofertę w sklepie online.