Polska

10 Interesujących Ciekawostek o Busku-Zdroju

fot. Jarosław Kruk / Wikipedia

Busko-Zdrój to miasto w województwie świętokrzyskim, położone w historycznej Małopolsce. Przyciąga do siebie za sprawą sanatorium i licznych zabytków, jednak miasto skrywa w sobie wiele ciekawych, interesujących faktów.

1. Bużsk

Miasto znane było już w XII wieku – wówczas jako Bużsk, zaś w XIII wieku jako Busk.

2. Klasztor norbertanek

W ostatniej ćwierci XVI wieku miasto było ostoją dla klasztoru norbertanek buskich w województwie sandomierskim.

3. Prawa miejskie

Lokację miejską uzyskało w 1287 roku, którą odebrano w 1869 roku. Prawa miejskie na nowo uzyskało w 1916 roku.

4. Zabytki

Busko-Zdrój pełne jest zabytków, wśród których wymienić można między innymi drewniany kościół cmentarny pod wezwaniem świętego Leonarda z 1699 roku wraz ze „starym” cmentarzem oraz murowanym ogrodzeniem z XVII wieku przebudowanym w XIX w wieku, synagogę z 1929 roku, zespół uzdrowiskowy – w jego skład wchodzą Łazienki (obecnie sanatorium „Marconi”) z 1836 roku, park zdrojowy z lat 1833-1835, kaplica pw. św. Anny w parku zdrojowym, z lat 1884–1886, rozbudowana w 1907 roku – willa „Zielona”, willa „Dersław”.

5. Solanki

W Busku występują solanki – miasto pełni funkcję uzdrowiskową. Pierwszy raz o ich występowaniu wspomniano w dokumencie z 1252 roku.

6. Ojciec Mateusz

Busko-Zdrój było scenografią dla 51. odcinka serialu „Ojciec Mateusz”. Odcinek ten zatytułowany był „Talent”.

7. Szlaki turystyczne

Przez miasto przechodzą trzy szlaki turystyczne, które przemierzane mogą być pieszo, rowerem czy też posłużyć do biegów narciarskich: czerwony z Buska do Solca-Zdroju 27 km, zielony z Buska do Wiślicy 90 km, niebieski z Pińczowa do Wiślicy 39 km.

8. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy, założony w XIX wieku, to jedna z największych atrakcji miasta. Poza nim warto zobaczyć również pomnik Leszka Czarnego, księcia krakowskiego, czy też przysiąść na ławeczce Wojtka Belona, kompozytora, pieśniarza, poety i kompozytora.

9. Muzeum Ziemi Buskiej

Muzeum Ziemi Buskiej zostało założone w 1990 roku i od tego czasu prezentuje zwiedzającym eksponaty związane z tym regionem oraz z ludźmi, którym miasto było bliskie.

10. Busko-Zdrój

Busko-Zdrój było nazwą dla drobnicowca MS „Busko-Zdrój”.

Czytaj dalej: Atrakcje dla Dzieci w Busku-Zdroju

4/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *