20 niesamowitych ciekawostek o Burundi – Mało znane informacje!
Burundi, oficjalnie Republika Burundi, jest krajem śródlądowym w regionie Wielkich Jezior Afryki Wschodniej, graniczącym od północy z Rwandą, od wschodu i południa z Tanzanią, a od zachodu z Demokratyczną Republiką Konga. Przedstawiamy listę ciekawostek, faktów i informacji o Burundi.
Ciekawostki o Burundi
1. Pierwotnymi mieszkańcami Burundi byli Twa, która obecnie stanowi zaledwie 1% ludności. Dziś ludność jest podzielona między Hutu (około 85%) i Tutsi, czyli około 14%.
2. Podczas gdy Hutu i Tutsi są uważane za dwie odrębne grupy etniczne, naukowcy zwracają uwagę, że mówią tym samym językiem i mają wiele wspólnych cech kulturowych.
3. Tradycyjnie różnice między tymi dwiema grupami były raczej różnicami zawodowymi niż etnicznymi.
4. Ludzie z rolnictwa uważani byli za Hutu, podczas gdy elity właścicieli bydła identyfikowano jako Tutsi.
5. Wymóg Belgów z 1933 roku, aby każdy posiadał przy sobie dowód tożsamości wskazujący na pochodzenie plemienne jako Tutsi lub Hutu, zwiększył to rozróżnienie.
6. Od czasu uzyskania niepodległości, arystokracja posiadająca ziemie Tutsi zdominowała Burundi.
7. Burundi jest jednym z niewielu krajów w Afryce, wraz ze swoim bliskim sąsiadem, między innymi Rwandą, który jest bezpośrednią kontynuacją terytorialną przedkolonialnego państwa afrykańskiego.
8. Pierwszym dowodem na istnienie państwa burundzkiego jest wiek XVI, kiedy to powstało ono na wschodnim pogórzu.
9. Mówi się, że ostatnia monarchia burundyjska rozpoczęła się pod koniec XVII wieku.
10. Piwo jest ważnym tradycyjnym napojem dla interakcji społecznych w większości tradycyjnych afrykańskich środowisk. Tradycyjne piwo pijane było niegdyś z jednego centralnego garnka przez kilkanaście osób używających długich słomek. Podczas gdy większość Afryki odeszła z tej tradycji, Burundianie nadal uwielbiają używać słomek do produkcji piwa – zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego.
Informacje o Burundi
11. Burundi uzyskało niepodległość w 1962 r. i początkowo miało monarchię, ale seria zamachów stanu, zamachów stanu i ogólny klimat regionalnej niestabilności doprowadziły w 1966 r. do utworzenia republiki i państwa jednopartyjnego.
12. Tajemnice czystek etnicznych, a ostatecznie dwie wojny domowe i ludobójstwa w latach 70. i ponownie w latach 90. XX w. spowodowały, że kraj pozostawał w stanie nierozwiniętym, a jego ludność jako jedna z najbiedniejszych na świecie.
13. Burundi posiada trzy parki narodowe, od północnego zachodu Park Narodowy Kibira, od północnego wschodu Park Narodowy Ruvubu oraz Park Narodowy Rusizi.
14. Chutes de la Kagera lub Kagera Falls to spektakularna seria wodospadów w południowo-wschodnim Burundi. Znajdują się one na południe od Rutany.
15. Pomnik Livingstone-Stanley Monument w Mugere w Burundi znajduje się 12 km na południe od stolicy Bujumbura, z widokiem na jezioro Tanganika.
16. 1 listopada 1976 roku ppłk Jean-Baptiste Bagaza przeprowadził zamach stanu i objął prezydencję. Zawiesił konstytucję i ogłosił, że organem zarządzającym będzie 30-osobowa Najwyższa Rada Rewolucyjna.
17. We wrześniu 1987 roku Bagaza został obalony przez Majora Pierre’a Buyoyę, który został prezydentem. Nienawiść etniczna wybuchła ponownie w sierpniu 1988 roku, a około 20 tys. Hutu zostało zabitych.
18. Burundianowie polegają w dużej mierze na zbożach i bulwach skrobiowych do codziennego spożywania posiłków. Kukurydza jest głównym podstawowym pożywieniem. Tradycyjnie większość Hutu nie jest w stanie hodować zwierząt gospodarskich i dlatego jest bardziej uzależniona od roślinnych źródeł pożywienia. Oznacza to mniej białka dostępnego w ich diecie.
19. Burundi było nękane konfliktem etnicznym pomiędzy większością Hutu i Tutsi, którzy dominują w rządzie i wojsku – ale stanowią zaledwie 14% ludności.
20. Pod koniec XIX wieku Niemcy utworzyły siły zbrojne w Ruandzie i Burundi, kolonizując ten obszar i tworząc niemiecką Afrykę Wschodnią.