AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Brunei

Brunei

Brunei jest maleńkim, niezależnym, bogatym w ropę krajem położonym pomiędzy stanami Sarawak i Sabah po stronie malezyjskiej (północno-wschodniej) wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Brunei.

Ciekawostki o Brunei

1. Sułtan Bolkiah rozpoczął ostrożne kroki w kierunku reform demokratycznych we wrześniu 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy od czasu uzyskania przez Brunei niepodległości w 1984 roku przywrócił Parlament.

2. W październiku 2013 roku Sułtan Hassanal Bolkiah ogłosił plany narzucenia prawa szariatu muzułmanom, którzy stanowią dwie trzecie z 400 tys. mieszkańców kraju. Śmierć przez ukamienowanie dla cudzołożników i gejów oraz amputacja kończyn za kradzież to dwa przykłady kar, które mogą być wymierzane według uznania sędziów kraju. Niemuzułmanie również podlegaliby niektórym prawom. Jego dekret spotkał się z oburzeniem ze strony działaczy na rzecz praw człowieka.

3. Brunei jest uważane za naród „rozwinięty” i dzięki obfitości ropy naftowej nadal się rozwija. Dług publiczny w Brunei wynosi 0% PKB. z kolei dług publiczny w Stanach Zjednoczonych wynosił 105,4%. PKB, a Polski 50,6% PKB.

4. Istana Nurul Iman jest oficjalną rezydencją sułtana Brunei, Hassanala Bolkiaha oraz siedzibą rządu Brunei. Pałac położony jest na liściastym, nadrzecznym zboczu rozległego wzgórza nad brzegiem rzeki Brunei, kilka kilometrów na południe od Bandar Seri Begawan, stolicy Brunei.

5. Pomnik Billionth Barrel Monument został zbudowany w 1991 r. dla upamiętnienia wydobycia miliardowej baryłki ropy naftowej wydobytej na lądowym polu naftowym. Pomnik znajduje się w pobliżu pierwszego odkrytego odwiertu na polu naftowym.

6. Brunei leży głównie w obrębie nizinnych lasów deszczowych na Borneo, a jego krajobraz jest żyzny, pagórkowaty i nizinny – z wyjątkiem górskich obszarów na wschodzie.

7. Istnieje około 35 gatunków roślin, które pochodzą tylko z Brunei. Niektóre z nich to storczyk Coelogyne bruneiensis, palmy Calamus maiadum i Livistona exigua oraz bambus Temburongia simplex.

8. Najwyższym punktem kraju jest Bukit Pagon o wysokości 1850 metrów, który znajduje się wzdłuż granicy z Malezją.

9. Brunei ma 161 km linii brzegowej.

10. Nazwa Brunei Darussalam oznacza „miejsce zamieszkania pokoju”, co jest w większości przypadków prawdziwe, biorąc pod uwagę wyższy standard życia w kraju i dłuższą średnią długość życia niż wielu ich sąsiadów w Azji Południowo-Wschodniej.

11. W 2015 r. Brunei zajęło wyższą pozycję w Indeksie rozwoju społecznego (31. miejsce w całym indeksie) niż wszystkie inne kraje Azji Południowo-Wschodniej poza Singapurem.

12. Obywatele Brunei otrzymują od rządu bezpłatną edukację i usługi medyczne.

13. Park Narodowy Ulu Temburong był pierwszym parkiem narodowym założonym w Brunei, chronionym od 1991 roku. Park znajduje się w dystrykcie Temburong we wschodnim Brunei i obejmuje około 40% powierzchni na południu na obszarze 550 kilometrów kwadratowych.

14. Omar Ali Saifuddien Mosque to islamski meczet znajdujący się w Bandar Seri Begawan. Meczet jest często uważany za jeden z najpiękniejszych meczetów w Azji i Pacyfiku, jest miejscem kultu dla społeczności muzułmańskiej, ważnym miejscem historycznym i słynną atrakcją turystyczną Brunei.

15. Jame’asr Hassanil Bolkiah Mosque, położony w Bandar Seri Begawan, jest największym meczetem w Brunei. Został zbudowany dla upamiętnienia 25 rocznicy panowania sułtana, a otwarty w 1994 roku. Znany jest lokalnie jako meczet Kiarong.

16. Brunei ma jeden z najwyższych wskaźników otyłości w Azji Południowo-Wschodniej. Szacuje się, że 20% dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę.

17. Osiem dni po ataku na Pearl Harbor Japończycy zaatakowali i zajęli Brunei, aby zabezpieczyć sobie źródło ropy.

Informacje o Brunei

18. Nazwa Brunei Darussalam oznacza „miejsce zamieszkania pokoju”, co jest w większości przypadków prawdziwe, biorąc pod uwagę wyższy standard życia w kraju i dłuższą średnią długość życia (średnia 79,05) niż w wielu innych krajach.

19. Sułtan Brunei posiada honorową komisję w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii i Królewskiej Marynarce Wojennej.

20. W 2015 r. Brunei zajęło wyższą pozycję w Indeksie rozwoju społecznego niż wszystkie inne kraje Azji Południowo-Wschodniej poza Singapurem.

21. Kiedy Brunei po raz pierwszy wzięło udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1988 r., jego delegacja składała się z jednego urzędnika i nie było tam żadnych sportowców.

22. Islam jest oficjalną religią Brunei. Muzułmanie: 67%; Buddyści: 13%; Chrześcijanie: 10%; Inni: 10%