Ameryka Północna

16 ciekawostek o Broadway

Zebraliśmy listę najciekawszych i najbardziej fascynujących ciekawostek z Broadwayu, których prawdopodobnie nie znałeś! Są one tutaj:

1. Zanim Broadway stał się słynną i chwalebną dzielnicą teatralną, którą znamy dzisiaj, ulica ta była kiedyś szlakiem handlowym, który otrzymał swoją nazwę podczas osadnictwa holenderskiego. W rzeczywistości holenderski termin „brede weg” dosłownie oznacza Broadway.

2. Przeciętna cena biletu na Broadway’u wynosi 95 dolarów.

3. Król Lew jest najbardziej kasowym spektaklem na Broadway’u w historii z ponad 1 miliardem dolarów przychodów. W 2014 roku przewyższył on „Upióra w operze”, którego przychody wynosiły 845 milionów dolarów.

4. Nowojorskie pokazy na Broadwayu przyciągają ponad 13 milionów widzów rocznie.

5. P.T. Barnum wyprodukował pierwszy pokaz na Broadwayu w 1870 roku.

6. Napisano kilka piosenek na temat Broadwayu. Do najbardziej znanych należą Noce na Broadway’u The Bee Gees, Give My Regards To Broadway, pierwotnie z musicalu Little Johnny Jones z 1904 r., a także wyróżniony w James Cagney classic Yankee Doodle Dandy.

7. Wiele hollywoodzkich filmów rozpoczęło życie na Broadwayu. Wiele znanych filmów rozpoczęło życie na scenie, w tym My Fair Lady, Grease, Funny Girl, Les Miserables, The Rocky Horror Picture Show i Mamma Mia.

8. W 2012 roku sprzedano 12,4 mln biletów na koncerty na Broadwayu.

9. Najdłużej działającym widowiskiem na Broadwayu jest Upiór w operze. Spektakl grany jest na nowojorskim Broadwayu od 1988 roku. W ciągu 30 lat musicale były wykonywane ponad 12 tysięcy razy.

10. 15 aktorów odegrało rolę Upiora na Broadway’u i było pięciu tymczasowych zastępców. 12 maja 2014 roku Norm Lewis przeszedł do historii, kiedy został pierwszym afroamerykańskim aktorem, który wystąpił w roli Upiora na Broadwayu.

11. Była to jedna z pierwszych ulic w Nowym Jorku, która w 1890 roku została w pełni oświetlona białymi żarówkami elektrycznymi, co dało początek przydomkowi „Wielka Biała Droga”.

12. Broadway to największa ulica Nowego Jorku. Broadway biegnie od Bowling Green na Dolnym Manhattanie do Bronksu. Mierząca 15 mil, jest to największa ulica Nowego Jorku.

13. Tylko 4 teatry znajdują się na Broadwayu. Mimo że jest 41 teatrów Broadwayu, tylko cztery z nich znajdują się na ulicy Broadway. To dlatego, że aby zakwalifikować teatr Broadwayu jako teatr, muszą być spełnione dwa kryteria: Musi być zlokalizowany pomiędzy 40. a 54. ulicą, oraz pomiędzy 6. a 8. aleją. Drugi warunek to: pojemność co najmniej 500 miejsc. Jeśli chodzi o teatr, Broadway jest obszarem, a nie tylko ulicą.

14. W sezonie 2016-2017, całkowita frekwencja na Broadway’u wyniosła 13 270 343 osób, a przychody wyniosły 1 449 399 149 dolarów brutto.

15. Belva Gaertner i Beulah Annan zostali oskarżeni o zamordowanie swoich kochanków w 1924 roku. Kochanka Gaertnera znaleziono martwego w samochodzie obok butelki ginu, a wkrótce po tym, jak policja znalazła Gaertnera w jej mieszkaniu z przesiąkniętymi krwią ubraniami na podłodze. Annan wdała się w kłótnię ze swoim kochankiem, mając romans pozamałżeński. Zastrzeliła go w trakcie kłótni.

16. Jest to najstarsza droga biegnąca z północy na południe w mieście i ma swoje korzenie w szlakach rdzennych Amerykanów, które zostały przekształcone w drogi przez europejskich osadników. Pierwsza znana pisemna wzmianka o trasie pochodzi z 1642 roku, a termin Broadway pojawia się na mapach z XVII wieku.