Ameryka Północna

10 ciekawostek o Bostonie

Boston to miasto pełne historii, z których większość to dość powszechna wiedza o której dowiedziałeś się w szkole podstawowej. Ale o tym mieście jest wiele rzeczy, które nie są tak dobrze znane.

Mieszkańcy urodzeni za granicą z ponad 100 różnych krajów stanowią czwartą część populacji Bostonu. W bostońskich szkołach publicznych połowa uczniów mówi w języku innym niż angielski.

W Bostonie znajduje się najstarszy publiczny park w USA. Boston Common to odcinek zielonego sanktuarium w mieście Boston z 1634 roku. Jest to najstarszy park publiczny w Stanach Zjednoczonych.

Boston Tea Part była politycznym i handlowym protestem Synów Wolności w Bostonie, Massachusetts, 16 grudnia 1773 r. Celem była ustawa o herbacie z 10 maja 1773 r., która pozwoliła brytyjskiej firmie z Indii Wschodnich sprzedawać herbatę z Chin w koloniach amerykańskich bez płacenia podatków, poza tymi, które zostały narzucone przez Townshend Acts. Demonstranci, niektórzy przebrani za rdzennych Amerykanów, zniszczyli całą przesyłkę herbaty wysłaną przez East India Company.

5 marca 1888 r. przypada dzień Masakry w Bostonie, kiedy to 5.000 kolonistów w Bostonie stanęło twarzą w twarz z brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi w Starym Domu Państwowym i przeprowadziło zamieszki przeciwko nim.

15 kwietnia 2013 r. dwie bomby zostały zdetonowane w pobliżu linii mety maratonu w Bostonie, zabijając trzy i raniąc ponad 300 osób. Zamiast wzbudzać strach, wydarzenie to dało ponad 36.o tys. uczestników wyścigu w roku 2014, najwięcej od rekordowego roku 1996.

W listopadowy wieczór 1872 roku Wielki Pożar rozrósł się na 65 akrów w ciągu 12 godzin, niszcząc 776 budynków, co w sumie spowodowało szkody majątkowe w wysokości 60 milionów dolarów.

Boston jest właściwie nazwany na cześć miasta w Anglii. Miasto, które jest ikoną amerykańskiego ducha, nosi nazwę miasta w Anglii. Wielu wczesnych osadników z Bostonu pochodziło z Bostonu w Anglii i zdecydowało się zachować tę nazwę.

Pierwsza amerykańska latarnia morska została zbudowana w Bostonie Harbor w 1716 roku. Little Brewster Island to wyspa, na której zbudowano pierwszą latarnię morską w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych.

Dzieci poniżej 18 roku życia stanowią tylko 17% populacji Bostonu. Te niskie liczby wynikają w dużej mierze z wysokich kosztów mieszkaniowych.

W 1897 r. Boston wybudował w Ameryce pierwsze metro – Tremont Street Subway.