Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Borsukach

borsuk

Borsuk to popularne zwierzę w Polsce, jest gatunkiem drapieżnego ssaka i pochodzi z rodziny łasicowatych. Spotkać go możemy w całej Europie, szczególnie nocą, kiedy najczęściej wychodzi ze swojej nory. Poniżej 10 ciekawostek na temat borsuka:

1. Masa ciała borsuka dochodzi do 25 kilogramów, jeżeli chodzi o samce. Samice są z reguły kilka kilogramów lżejsze. Jego długość nie przekracza 90 centymetrów.

2. Borsuk z reguły je wszystko. Jego dieta najczęściej jednak składa się z dżdżownic, owadów, małych ssaków i ptaków, zboża owoce. Potrafi on upolować małe przydomowe ssaki takie jak koty lub króliki.

3. Zwierzę zamieszkuje Europę, a głównie tereny zalesione. Jego domem jest nora wykopana w ziemi, którą wykopuje sam.

4. Nora borsucza jest miejscem życia dla kilku osobników i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W środku znajduje się gęsta sieć korytarzy, która posiada osobne wejście i wyjście. W norze można znaleźć też kilka mniejszych komór, które mają swoje przeznaczenie. Niektóre są przeznaczone tylko dla młodych, a inne na potrzeby zimowania.

zwierze

5. Borsuk jak mało które zwierzę bardzo dobrze chodzi tyłem. Podczas znoszenia ściółki do nory, przygarnia on znaleziska przednimi łapami i tyłem przesuwa się w kierunku swojego domu – taki styl przemieszczania się nazywany jest włóczeniem.

6. Borsuki zaznaczają swój teren, szczególnie nory poprzez roznoszenie zapachu z gruczołów odbytowych i ogonowych.

7. Godowy okres borsuka trwa mniej więcej od lutego do końca października. Proces zapłodnienia trwa bardzo długo i może wynieść nawet 15 miesięcy. Ciąża zaś powinna zakończyć się do 8 tygodnia w wyniku czego rodzi się maksymalnie 5 młodych.

8. Borsuk to zwierzę, które zapada w sen zimowy. Nie jest to trwały sen – w czasie ciepłych dni wychodzi on na zewnątrz i poluje. W czasie snu zwierzę potrafi schudnąć nawet do 7 kilogramów.

9. Sierść borsuka wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym do robienia pędzli do golenia.

10. Borsuka można obserwować, póki nas nie poczuje, ponieważ ma on słaby wzrok, ale doskonały węch.