Border collie – ciekawostki
Sięgając w daleką przeszłość w czasy kiedy rzymianie podbijali kolejne terytoria, a z drugiej strony Wikingowie w swoich łodziach pokonywali kolejne morza, jednym i drugim towarzyszyły psy. I właśnie kiedy te psy skrzyżowały swoją krew rodziła się kolejna rasa psów.
Połączenie siły psów Wikingów i sprytu oraz wytrzymałości biegowej psów rzymskich sprawiło, że narodziła się nowa rasa, znana dziś jako border collie.
Historia współczesna border collie
Oficjalnie rasa border collie została zaprezentowana na zawodach organizowanych dla psów pasterskich w roku 1873 w Walii. Zawody polegały na zaganianiu stad owiec do zagrody. Zaprezentowana nowa rasa psów pasterskich nosiła nazwę working sheepdog. W roku 1915 dotychczasową nazwę zmieniono na border collie. Psy tej rasy cieszyły się uznaniem królowej Wiktorii i spora ich gromada znajdowała się w królewskiej psiarni.
Budowa i charakter border collie
Border collie są psami o średniej wielkości, osiągają wysokość dochodzącą do 55 centymetrów i ważą około 20 kilogramów. Suki tej rasy są mniejsze. Sylwetka jest elegancka proporcjonalna. Border collie występują w dwóch odmianach, pierwsza to psy o bardziej masywnej sylwetce, głównie hodowane dla celów wystawowych. Druga odmiana to psy delikatniejsze o bardziej sportowym zacięciu i w tych celach hodowane. Cały czas spotkać je można na angielskich pastwiskach pracujące wspólnie z pasterzami.
Charakter tych psów zaliczany jest do łagodnych i przyjaźnie nastawionych do ludzi. Są bardzo inteligentnymi psami, oczekującymi od swoich panów dużego spokoju. Pasterskie instynkty sprawiają, że starają się nawet przebywając w „cywilu” zaganiać wszystko co się rusza. Cecha ta przydatna na pastwiskach powinna być w domowej hodowli pod duża kontrolą. Psy te potrzebują bardzo dużo przestrzeni do wybiegania się. O ich temperamencie i zamiłowaniu do ciągłe ruchu świadczy fakt, że pełniąc pasterskie obowiązki potrafią w ciągu dnia przebiegać 80 kilometrów.
W warunkach domowych ze względu na bardzo dużą ruchliwość mogą być bardzo uciążliwe wymagając od swojego pana ciągłej aktywności. Dobrze sprawdzają się w kontaktach z dziećmi, tolerują inne psy pod warunkiem, że dorównują im aktywnością.
Pielęgnacja i karmienie
Mało absorbujące jeśli chodzi o pielęgnację. Dostarczenie odpowiedniej dawki ruchu pozwala na utrzymywanie dobrej kondycji zdrowotnej. Dbanie o włosy wymaga dobrego wyczesania raz w tygodniu. Kąpiele sporadyczne w razie potrzeby z użyciem dobrych jakościowo psich kosmetyków.
Pożywienie dla tak aktywnego psa powinno być odpowiednio dobrane i stanowić karmę dla psów aktywnych. Porcje powinny być dostosowywane do bieżącej aktywności i w przypadku intensywnego ruchu i ćwiczeń pies ma większe zapotrzebowanie na pokarm.