Europa

18 Interesujących Ciekawostek o Bolonii

fontanna bolonia

Bolonia to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miast we Włoszech. Znajduje się ona w regionie Emilia-Romania, w północnej części kraju. To miasto przyciąga turystów z całego świata swoją bogatą historią, kulturą oraz wspaniałą kuchnią. Jednym z największych atutów Bolonii jest to, że jest to świetne miejsce dla pieszych, ponieważ poruszanie się po ulicach miasta jest bardzo proste dzięki dobrze oznakowanym ulicom. Bolonia to również miasto ukrytych skarbów, które warto odwiedzić, aby poznać urokliwe zakątki i miejsca, które są odwiedzane przez mieszkańców. W tym artykule przedstawimy Państwu wiele interesujących faktów i ciekawostek o tym niezwykłym mieście, które warto poznać.

1. Miasto to słynie z portyków, czyli osłoniętych chodników, których łączna długość wynosi około 40 kilometrów.

2. Bolonia jest nazywana “la rossa” (czerwona), ponieważ większość budynków ma czerwoną barwę z powodu użycia cegły.

3. Miasto jest również nazywana “la grassa” (tłusta), ponieważ jest stolicą kuchni włoskiej i słynie z takich potraw jak tagliatelle al ragù (znane jako spaghetti bolognese), tortellini czy lasagne.

4. W Bolonii można spróbować jednego z najdroższych serów na świecie – Parmigiano Reggiano. Ten ser dojrzewa przez co najmniej 12 miesięcy i jest produkowany tylko w regionie Emilia-Romania z mleka od lokalnych krów.

5. Bolonia jest także nazywana “la dotta” (uczona), ponieważ założony tu w 1088 roku Uniwersytet Boloński jest najstarszym w Europie i jednym z najbardziej prestiżowych.

6. Na Uniwersytecie Bolońskim studiowali tacy sławni ludzie jak Dante Alighieri, Nicolaus Copernicus, Umberto Eco czy Guglielmo Marconi.

7. W centrum miasta znajduje się Piazza Maggiore, główny plac otoczony zabytkowymi pałacami i kościołami. Na placu stoi Fontanna Neptuna z XVI wieku, symbolizująca potęgę miasta.

8. W Bolonii znajduje się największe muzeum poświęcone historii i kulturze żydowskiej we Włoszech. Muzeum Żydowskie w Bolonii zostało otwarte w 1999 roku i mieści się w dawnym getcie.

9. Na Piazza Maggiore znajduje się również Bazylika św. Petroniusza, patrona miasta. Jest to piąty co do wielkości kościół katolicki na świecie i jeden z największych przykładów gotyku włoskiego.

10. W Bazylice św. Petroniusza można podziwiać m.in. freski Giovanniego da Modeny przedstawiające sceny z piekła oraz linię meridianową zaprojektowaną przez astronomów Cassiniego i Domenico Guglielminiego w XVII wieku.

11. W tym mieście można również podziwiać jeden z najpiękniejszych ogródków botanicznych we Włoszech – Orto Botanico di Bologna. Został on założony w 1568 roku przez Ulisse Aldrovandi, jednego z pierwszych naturalistów europejskich. Ogród ma powierzchnię około 2 hektarów i zawiera ponad 5000 gatunków roślin.

12. W Bolonii można zwiedzić Muzeum Anatomii Patologicznej, które zawiera ponad 5000 preparatów ludzkich organów i tkanek pokazujących różne choroby i deformacje. Muzeum jest częścią Uniwersytetu Bolońskiego i jest otwarte dla publiczności od poniedziałku do piątku.

13. Obok Bazyliki św. Petroniusza znajdują się Dwie Wieże – Asinelli i Garisenda – symbole Bolonii. Są to średniowieczne wieże mieszkalne o wysokości odpowiednio 97 i 48 metrów. Wieża Asinelli jest dostępna dla zwiedzających po pokonaniu 498 schodów i oferuje piękny widok na miasto.

14. W mieście można podziwiać jedno z największych malowideł ściannych na świecie. Jest to mural “Il gigante” autorstwa Blu, włoskiego artysty ulicznego. Mural przedstawia ogromnego człowieka zbudowanego z tysięcy ludzkich ciał.

15. Wieża Garisenda jest znacznie niższa i bardziej pochylona od wieży Asinelli. Jej nachylenie wynosi około 3 metrów i zostało spowodowane osiadaniem gruntu pod fundamentami. Wieża ta była inspiracją dla Dantego Alighieriego, który wspomniał ją w Boskiej Komedii jako porównanie do olbrzyma Anteusza.

16. W Bolonii znajduje się również najstarsza apteka działająca nieprzerwanie od ponad 700 lat. Apteka Santa Maria della Vita została założona w 1271 roku i zachowała swój oryginalny wystrój z XVIII wieku.

17. W tym pięknym mieście znajduje się także jeden z najstarszych teatrów operowych na świecie – Teatro Comunale di Bologna. Został on otwarty w 1763 roku i był miejscem występów takich sław jak Rossini, Verdi czy Puccini.

18. W Bolonii znajduje się także jeden z najbardziej niezwykłych kościołów we Włoszech – Kościół Siedmiu Kościołów lub Kościół św. Stefana. Jest to kompleks siedmiu budynków sakralnych połączonych ze sobą korytarzami i dziedzińcami, których historia sięga IV wieku n.e.45