10 Fascynujących Ciekawostek o Bolesławie V Wstydliwym
Bolesław V Wstydliwy był księciem krakowskim i sandomierskim, a także ostatnim przedstawicielem małopolskiej linii dynastii Piastów. Urodził się w 1226 roku jako syn Leszka Białego oraz księżniczki ruskiej, Grzymisławy. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Pradziadek
Jego pradziadkiem był Bolesław III Krzywousty, po którym odziedziczył imię. Przydomek nadano mu już w XIII wieku, po tym, jak razem z małżonką ślubowali czystość.
2. Małżeństwo
Małżeństwo Bolesława Wstydliwego i Kingi nigdy nie zostało skonsumowane. Oficjalnym tłumaczeniem ślubów czystości była niezwykła pobożność Bolesława oraz wielki szacunek, jakim darzył kobiety w swoim otoczeniu.
3. Leszek Biały
W 1227 roku Leszek Biały, czyli ojciec Bolesława Wstydliwego, został zamordowany. Wiele osób chciało podjąć się opieki nad Bolesławem ze względu na wiążące się z tym korzyści, ale ostatecznie opiekę zapewnił mu Władysław Laskonogi, który miał umowę z jego ojcem.
4. Grzymisława
W 1233 roku Grzymisława wraz z Bolesławem zostali zdradziecko pojmani przez księcia Konrada Mazowieckiego, a następnie przewiezieni do więzienia. W wyjściu na wolność pomógł im rycerz Klemens z Ruszczy oraz opat Mikołaj z Galii.
5. Ucieczka
Bolesław Wstydliwy uciekł na Węgry, a następnie na Morawy, kiedy w 1241 roku na Polskę najechali Mongołowie. Wrócił do kraju dopiero wtedy, kiedy minęło zagrożenie.
6. Suchodół
Zwycięska dla Bolesława bitwa pod Suchodołem przerwała panowanie księcia mazowieckiego w Małopolsce. Dzięki temu Bolesław Wstydliwy odzyskał ojcowiznę, a świadkowie utrzymywali, że pozbawił życia wielu rycerzy.
7. Wojowanie
Bolesław Wstydliwy z zaangażowaniem wojował z pogańskimi plemionami Jaćwingów. Jego ekspedycja o charakterze odwetowym niemal całkowicie zlikwidowała Jaćwingów.
8. Potomek
Brak męskiego potomka zmusi Bolesława Wstydliwego do adopcji Leszka Czarnego, który stał się dziedzicem księstwa małopolskiego i sandomierskiego. Osiem lat później z tego powodu doszło do buntu.
9. Waga
Bolesław Wstydliwy przywiązywał wielką wagę do rozwoju miast. Lokowanie miast na prawie niemieckim znacznie przyśpieszyło ich rozwój, a z kolei włączenie kopalni soli do posiadłości książęcych było dla niego gwarancją stałych dochodów.
10. Śmierć
Bolesław Wstydliwy zmarł w 1279 roku. Po jego śmierci jego żona wstąpiła do klasztoru Klarysek w Starym Sączu, a ich adoptowany syn został nowym księciem krakowskim i sandomierskim.