11 Fascynujących Ciekawostek o Bocianach

gniazdo

Wiele osób uważa bociana za symbol Polski. Faktycznie, są to ptaki, które świetnie czują się w naszym kraju, a ich przybycie z ciepłych krajów zwiastuje wiosnę. Co więcej, wiąże się z nim wiele różnych przesądów i legend. Poznaj te ciekawostki o bocianach, żeby dowiedzieć się więcej o zwyczajach tych wyjątkowych ptaków!

1. Bocianie przesądy

Z bocianami wiąże się wiele przesądów. Dla przykładu, jeśli na dachu naszego domu pojawi się gniazdo bociana, będziemy mieli szczęście. Dużo mówi się też o tym, że bociany przynoszą parom dzieci.

2. Symbol Polski

Nie bez powodu bociany kojarzy się z Polską. Okazuje się bowiem, że 1/4 tych ptaków gniazduje właśnie w Polsce. Mamy ich najwięcej na całym świecie!

3. Jest ich coraz więcej

Dane statystyczne pokazują, że w roku 1994 w Polsce było około 40 tysięcy par bocianów. Dziesięć lat później zrobiło się ich już 52 tysiące. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Oznacza to, że bardzo podoba im się w naszym kraju i chcą tu mieszkać i zakładać rodziny.

4. Jak duży jest bocian?

Bociany to duże ptaki. Zazwyczaj mają około 120 centymetrów wzrostu. Co więcej, kiedy rozłożą skrzydła, mają ponad dwa metry.

5. Nogi bociana – czerwone czy białe?

Każdy wie, że nogi bociana są czerwone, ale czasem możemy zauważyć, że pokryte są one białym nalotem. Okazuje się, że bociany wypróżniają się na własne nogi i wcale nie robią tego przypadkiem. Takie działanie ma na celu ochłodzenie organizmu. Wilgotne odchody zaczynają parować i sprawiają, że bocianowi robi się chłodniej. To bardzo pomaga im w gorące dni.

6. Wieś Bocianowa

Znajduje się ona na Podlasiu, a dokładniej w Dworze Pentowo. Znajduje się tam ponad 40 gniazd bocianów, które regularnie wracają na te tereny na wiosnę. Liczba ta ciągle rośnie i obecnie jest to największe skupisko bocianów w Polsce. Zdecydowanie jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia w wakacje.

7. Gniazda bociana

Gniazdo bociana jest naprawdę duże i potwierdzi to każdy, kto przynajmniej raz je widział. Z tym rozmiarem idzie też spora waga. Okazuje się, że mogą one ważyć nawet dwie tony. Co więcej, często mają one nawet dwa metry szerokości! To naprawdę duże ptasie domy.

8. Ciężkie dzikie gniazda

Gniazda bocianów mogą być bardzo niebezpieczne. W związku ze swoją wagą, mogą uszkodzić budynek, na którym się znajdują. Bociany bardzo często budują swoje domy na stodołach czy słupach wysokiego napięcia. W związku z tym, bardzo łatwo mogą je uszkodzić. Żeby pomóc bocianom, zimą często budujemy pod gniazdami specjalne podesty, które mają za zadanie podtrzymać ich domy i uchronić konstrukcję pod nimi przed zawaleniem. Oprócz tego, często po prostu buduje się takie podesty, które mają za zadanie zachęcić bociany do budowania gniazd w bezpieczniejszych miejscach.

9. Nie tylko klekotanie

Generalnie dźwiękiem, który wydają bociany jest charakterystyczne klekotanie, które wydają kłapiąc dziobem. Oprócz tego, bociany mogą też syczeć. Ten dźwięk jest jednak na tyle cichy, że ludzie bardzo rzadko są w stanie go usłyszeć. Za to inne bociany doskonale wiedzą o co chodzi. Za to pisklęta mogą wydawać dużo więcej innych dźwięków, chociażby taki, który przypomina miauczenie kota. Nie mogą one za to klekotać. Wynika to z tego, że ich dzioby jeszcze nie stwardniały. Miękki dziób nie pozwala im na to, żeby klekotać.

10. Jak długo żyją bociany?

Okazuje się, że niektóre z nich mogą przeżyć nawet 20 lat, ale średnia długość życia bociana to 9 lat. Okazuje się jednak, że śmiertelność wśród osobników, które nie przeżyły jeszcze roku jest bardzo duża. Dlatego, żeby policzyć średnią długość życia bociana, bierze się pod uwagę tylko te ptaki, które przeżyły już przynajmniej rok. Najstarszy bocian, jakiego udało się nam zaobserwować żył ponad 30 lat. Był to prawdziwy bociani emeryt.

11. Co jedzą bociany?

Wiele osób uważa, że żywią się one żabami i faktycznie jest to ich ulubione pożywienie. Jednak są one w stanie zjeść wszystkie małe zwierzęta: owady (takie jak chrząszcze), pijawki, dżdżownice, małe gady i gryzonie. Czasem bocian pożywi się też rybą lub jakimś małym ptakiem. W każdym razie, zdecydowanie są to zwierzęta mięsożerne. Można powiedzieć, że jedzą one wszystko, na co trafi ich dziób podczas brodzenia w wodzie. Są one też w stanie upolować takie zwierzęta jak łasice, czy zające. Co prawda nie wyglądają one jak drapieżne ptaki, takie jak orły czy jastrzębie, ale też są zdolne do polowania!

4.6/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.