Porady

19 błędów popełnianych podczas podróży

podróż

Oto najczęstsze błędy popełniane podczas pierwszej podróży:

Nie ubezpieczają się

Potrzebujesz ubezpieczenia. Nawet jeśli planujesz spędzić tydzień w kurorcie. Jeśli ulegniesz wypadkowi, zachorujesz lub zabraknie Ci torebek albo podczas podróży dojdzie do jednego z milionów innych wypadków, będziesz bardzo zadowolony, że wydałaś tę niewielką kwotę na polisę ubezpieczeniową.

Panikują

Sprawy pójdą źle. I to nie dlatego, że jesteś początkujący – sprawy zawsze będą szły źle. To część podróży. Błąd popełniony przez osoby podróżujące po raz pierwszy polega na tym, że dają się przytłoczyć problemom. Twój pociąg nie przyjedzie na czas lub stracisz rezerwację lub zgubisz wszystkie pieniądze. Zasmucanie się tylko pogorszy sytuację. Weź się w garść i staw czoła problemom.

Przy planowaniu podróży ważne jest, aby nie mieć nierealnych oczekiwań. Nie należy się stresować, jeśli sprawy nie przebiegają zgodnie z planem. Jedyne czego potrzebujesz, to iść do przodu. Nie oczekujcie, że wycieczka będzie doskonała i nie będzie miała zbyt wielu niespodzianek.

Unikając tych błędów w podróży, możesz mieć pewność, że podróż będzie stosunkowo bezstresowa. Planowanie z wyprzedzeniem pomoże uniknąć błędów związanych z podróżą. Przygotuj się i rozpocznij swoją podróż z otwartym i świeżym umysłem.

Nie sprawdzają planu telefonicznego

Zanim wyjedziesz poza granice kraju, skorzystaj z Internetu lub zadzwoń do dostawcy usług, aby kupić plan transmisji danych w roamingu i połączeń międzynarodowych. Jeśli nie chcesz korzystać z telefonu podczas podróży za granicę, wyłącz przesyłanie danych w roamingu na telefonie i ryzykuj wysokich rachunków za telefon. Pobierz aplikacje podróżne przed podróżą i korzystaj z nich, gdy korzystasz z sieci Wi-Fi w hotelu lub restauracji.

Zbyt szybko podróżują

Spotkałem ludzi, którzy podróżowali do 60 krajów. Pomyślałem, że to wspaniałe. Ale potem dowiedziałem się, że zrobili to w 3 miesiące. To nie jest wyścig, ani zbieranie pokemonów. Celem podróżowania jest poznanie kultury, kraju, ludzi, jedzenia i zbieranie doświadczeń.

Moja rada jest zawsze taka, że lepiej jest spędzić więcej czasu na odkrywaniu, niż spieszyć się tylko po to, by powiedzieć, że gdzieś byłeś.

Traktują przewodnika jako guru

Wspaniale jest mieć przewodnik, wskaże Ci odpowiedni kierunek i dostarczy informacji na temat miejsc, które odwiedzasz. Błąd popełniany przez osoby podróżujące po raz pierwszy polega jednak tylko na robieniu rzeczy wymienionych w przewodniku – tylko zwiedzaniu restauracji, przebywaniu w hostelach i zwiedzaniu atrakcji, które uzyskały aprobatę przewodnika. Na świecie jest o wiele więcej fajnych rzeczy niż tych napisanych w przewodniku.

Boją się pójść w złym kierunku

Przy właściwym podejściu, zgubienie się podczas podróży może być dobrą zabawą. Pójście w złym kierunku może prowadzić do nowej plaży, nowej restauracji lub dzielnicy, której nigdy byście nie odkryli.

Wymieniają zbyt dużo pieniędzy przed podróżą

Dobrym pomysłem jest mieć pod ręką lokalną walutę, ale nie przesadzaj. Zbyt dużo gotówki grozi katastrofą, jeśli zostanie skradziony lub zgubisz portfel. Rozpisz budżet i wymień trochę gotówki w kantorze. Jeśli zabraknie gotówki, w większości krajów łatwo jest wyjąć więcej gotówki w lokalnym banku lub bankomacie.

Za dużo kupują

To może być kuszące, aby przejść do sklepów turystycznych i wydać tysiące złotych na niepotrzebne rzeczy, takie jak worki kompresyjne, ubrania podróżne, buty turystyczne i inne. Jednak zajmą one tylko miejsce i sprawią, że torba będzie cięższa. Weź to, czego potrzebujesz i kupuj tylko podstawowe rzeczy, bez których nie możesz się obejść.

Za dużo się stresują przed podróżą

Martwienie si jest czymś zupełnie normalnym – to część strachu i podniecenia. Przez to wszyscy kochają podróże.

Nieznane jest straszne, ale nie pozwól, aby stres Cię przytłoczył, inaczej będziesz bać się zanim wsiądziesz nawet na samolot. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku podróży solo.

Zapominają sprawdzić miejsce docelowe

Wakacje mogą być dobrą zabawą nawet jeśli jedziesz na wyprawę bez planu podróży i to i tak warto spędzić kilka minut na mapach Google by poznać podstawowe rzeczy. Dowiedz się, w jakiej restauracji dobrze jest zjeść i zobacz parę z zabytkowych miejsc.

Zabierają niekomfortowe buty

Wakacje nie są czasem na pokazywanie się w nowej parze butów. Zaufaj nam.

Nieoszacowującą odległości

Mapy mogą być niekiedy dość oszukiwane i spotkałem wiele osób, które bardzo nie doceniły odległości między miejscami – zarówno dystans, jak i czas podróży. Błąd tutaj może zepsuć Twoją podróż i poczujesz się przez to źle.

Nie liczą się z kosztami

Wszystko będzie kosztowało więcej niż się wydaje. Z lotów, które reklamują za „500 złotych” i alkohol który kupisz w klubie, wszystko będzie droższe. Wydasz dwa razy tyle, ile planujesz. To ostrożne szacunki. Przed podróżą zaoszczędź więcej pieniędzy.

Zbyt dużo pakują

Nie bierz śpiwora, chyba że rzeczywiście kempingujesz. Są one bezużyteczne. Większość hosteli nie pozwala nawet na korzystanie z nich. Nie pakuj zbyt wielu ubrań – pamiętaj, że kupisz rzeczy podczas podróży. Nie należy korzystać z ogromnego zestawu pierwszej pomocy. Naprawdę potrzeba tylko kilku rzeczy. Nie zabieraj więcej niż trzech par butów. Nie zabieraj więcej niż dwie pary dżinsów. Ale weź mydło jeśli jedziesz do hostelu.

Nie sprawdzają dwa razy planu podróży

Podróże między strefami czasowymi na całym świecie mogą być mylące. Sprawdź dokładnie swoją trasę, swoje czasy połączenia (Ile czasu zajmie Ci dotarcie do dworca kolejowego? jaka to strefa czasowa?), czy Twoje imię i nazwisko jest poprawnie wpisane na dokumentach.

Sprawdź swoje rezerwacje w hotelach, lotach, pociągach i autobusach.

Planują za dużo

Upewnij się, że masz ogólne wyobrażenie o tym, dokąd zmierzasz, ale na tyle elastyczne, aby wykorzystać nadarzające się okazje. Kto wie, czy wpadniesz na niesamowitą osobę i wrócisz do kraju później niż planowałeś.

Planują za mało

Jeśli nie masz planu, możesz wylądować w miejscu, w którym nie ma żadnych planów. To równie katastrofalne, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz podróżować.

Zawsze znaj kilka rzeczy dla każdego miejsca – czy to restauracje, miejsca noclegowe czy wycieczki. Nagle wylądować w nowym miejscu, bez pomysłu gdzie zatrzymać się lub co zrobić jest najgorszym sposobem na rozpoczęcie każdej przygody.

Zapominają poinformować Bank o wyjeździe

Jest kilka rzeczy bardziej frustrujących niż zamrożenie karty kredytowej podczas urlopu, ponieważ bank uważa, że Twoja karta została skradziona. Przed wyjazdem poinformuj wydział firmy obsługującej karty kredytowe o wyjeździe z kraju.

Zapominają sprawdzić datę ważności paszportu

Nie ma nic zupełnie podobnego do paniki, która przychodzi z rezerwacji spontanicznych wakacji i uświadomienia sobie, że paszport wygasł – lub nie zdajemy sobie sprawy, że Ty i Twoje dziecko potrzebujesz paszportu, aby odwiedzić jakiś kraj. Niektóre kraje nie pozwolą nawet Ci odwiedzić Państwa w ciągu sześciu miesięcy od daty ważności paszportu