Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Blaise Pascalu

Blaise_Pascal_Versailles
kopia obrazu Françoisa II Quesnela, wykonanego dla Gérarda Edelincka w 1691. – Praca własna / Wikipedia

Blaise Pascal był francuskim intelektualistą, matematykiem, inżynierem, wynalazcą i filozofem, który na stałe wpisał się do kanonu największych myślicieli wszech czasów. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Ojciec

Blaise Pascal urodził się w 1623 roku i wcześnie stracił matkę, w związku z czym wychowywał go ojciec. To właśnie ojciec, zainteresowany ścisłymi dziedzinami, miał decydujący wpływ na późniejsze zainteresowania chłopca.

2. Twierdzenie Pascala

Pascal od najmłodszych lat był uznawany za genialne dziecko. Kiedy miał szesnaście lat, napisał poważny traktat, który do dzisiaj znany jest jako „Twierdzenie Pascala”.

3. Choroba

Pascal bardzo się rozchorował, kiedy miał roczek. Jego brzuch nabrzmiał, a objawom towarzyszyły gwałtowne ataki. W XVII wieku niemal wszyscy uznali, że chłopiec ulega okrutnym czarom. O straszną chorobę obwiniono starszą panią, która opiekowała się Pascalem.

4. Wynalazca

Blaise Pascal jest jednym z wynalazców mechanicznego kalkulatora, zwanego dziś również Pascaliną. Projekt nad budową urządzenia trwał trzy lata i został ukończony, kiedy Pascal miał 19 lat.

5. Geometria

Blaise Pascal przyczynił się bardzo ro rozwoju geometrii. Była to dziedzina, którą badał i którą szczegółowo opisywał.

6. Strzykawka

Do licznych wynalazków Pascala należy zaliczyć strzykawkę. Do wynalazku mogło dojść na podstawie prawo Pascala, które zakłada, że zmiana ciśnienia w dowolnym punkcie zamkniętego płynu, jest przenoszona przez płyn tak, że sama zmiana zachodzi wszędzie.

7. Naukowiec

Jak na naukowca, Blaise Pascal był bardzo religijny. W 1646 roku w wyniku niefortunnego wypadku złamał biodro, a doświadczenie bliskiej śmierci przyczyniło się do jego nawrócenia.

8. Wypadek

Niecałe dziesięć lat po wypadku, wiara Pascala jeszcze bardziej się pogłębiła. Miał on wtedy doznać objawienia, po którym całkowicie przestał zajmować się matematyką.

9. Teolog

Blaise Pascal napisał wiele wybitnych prac teologicznych. Publicznie walczył z grzechem i niemoralnością, a jego krytyka społeczeństwa była na tyle dosadna, że Ludwik XIV kazał zniszczyć jego księgi.

10. Transport publiczny

Blaise Pascal jest osobą, której Francuzi zawdzięczają pierwszą formę nowoczesnego transportu publicznego w Paryżu. Stworzył system powozów konnych, które mogły pomieścić nawet ośmiu pasażerów i które podjeżdżały na specjalne przystanki.