Ciekawostki

10 Niesamowitych Ciekawostek o Bitcoinie

Bitcoin

Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Została wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od tamtej pory wiele ludzi na całym świecie zdecydowało się na inwestycję w bitcoiny, często zarabiając na nich ogromne pieniądze. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Craig Steven Wright

W 2015 roku amerykańskie portale przeprowadziły śledztwo, w wyniku którego dowiedziono, że prawdziwym twórcą bitcoina jest australijski przedsiębiorca, Craig Steven Wright. Ten przyznał się do tego, ale nadal trwają spekuaacje nad narodzinami bitcoina.

2. Portfel Bitcoin

Każda osoba, która znajduje się w sieci bitcoin, posiada portfel z dowolną liczbą kluczy kryptograficznych. Adresy są anonimowe i nie posiadają żadnych informacji na temat właścicieli.

3. Anonimowość

Mimo anonimowości poszczególnych użytkowników każda transakcja bitcoinowa jest jawna. Dlatego też ta kryptowaluta daje duże możliwości przestępcom zainteresowanym praniem brudnych pieniędzy, z czym walczą specjalnie powołane instytucje.

4. Transakcja

Pierwsza transakcja w bitcoinach, jaką przeprowadzono w historii, była opłata za pizzę. Przy kursie z 2010 roku 10 tysięcy bitcoinów wynosiło mniej więcej czterdzieści dolarów, podczas gdy dzisiaj jest to kilkadziesiąt milionów dolarów.

5. Ograniczona podaż

Podaż bitcoinów jest ograniczona, a to oznacza, że mają one stałą liczbę. Będzie ich tylko 21 milionów, a na chwilę obecną jest ich około 18 milionów. Przypuszcza się, że limit zostanie osiągnięty w 2140 roku.

6. Jurysdykcja

Bitcoin działa poza jurysdykcją systemów bankowych na całym świecie, dlatego bardzo trudno go zniszczyć. Setki tysięcy użytkowników na całym świecie tworzy sieć, która jest rozproszona i praktycznie niezniszczalna.

7. Zakazy

Rząd każdego kraju ma prawo wprowadzić zakaz korzystania z bitcoinów na terenie swojego kraju. Wielu rządzących zgadza się jednak na uznanie go za pełnoprawny środek płatniczy.

8. Stabilność

Stabilność tej kryptowaluty nie należy do jej mocnych stron. Nawet pojedyncza transakcja może mocno zachwiać jej wartością, a wzrosty czy spadki o kilkaset procent są w tym wypadku zupełnie normalne.

9. Bankomaty bitcoin

Najwięcej bankomatów bitcoinowych znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Są to komputery nieustannie podłączone do sieci, które umożliwiają wymianę gotówki na wirtualne pieniądze.

10. Kilkadziesiąt milionów komputerów

Sieć bitcoinową tworzy kilkadziesiąt milionów komputerów na całym świecie, które dysponują wielką mocą obliczeniową. Jest ona kilka tysięcy razy większa niż moc pięciuset najpotężniejszych komputerów na całym świecie.