10 Najlepszych Atrakcji w Bielsku–Białej w 2024 ⛰️
Bielsko–Biała to miasto w południowej Polsce, znajdujące się na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, nad rzeką Białą. Miasto pod taką nazwą, funkcjonuje od 1951 roku i zostało utworzone z połączenia dwóch odrębnych obszarów, co sugeruje podwójna nazwa.
Jest to uroczy region, który łączy ze sobą klimat górski i miejski w jedną całość. Niezaprzeczalną atrakcją miasta jest XIX – wieczna architektura, dzięki której jest to jeden z najpiękniejszych polskich rejonów.
Jeśli chciałbyś odwiedzić Bielsko–Białą, ale nie wiesz co warto byłoby tam zobaczyć, to zachęcam do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi tego malowniczego miasta, przedstawionymi w poniższym tekście.
1. Rynek
To wspaniały plac z zabytkowymi kamienicami i piękną fontanną, przedstawiającą boga mórz – Neptuna, położony w centrum tak zwanego „Wzgórza Miejskiego”. Można tam zobaczyć również kopię pomnika św. Jana Nepomucena z XIX wieku. W zachodniej części placu, mieści się przestrzeń, na której ustawiana jest estrada, niezbędna podczas wydarzeń kulturowych odbywających się właśnie na miejskim Rynku. W części wschodniej i północnej znajdują się zaś aleje drzew.
2. Zamek w Bielsko–Białej
To największa i najstarsza historyczna budowla w mieście. Niektóre zabudowania pochodzą z XIV wieku, następne były rozbudowywane stopniowo. Początkowo pełnił on funkcję fortyfikacji regionu, jednak z końcem wieku XVI stał się on szlachecką rezydencją. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum.
3. Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta
To jedno z bardziej niesamowitych miejsc w Bielsko – Białej. Tadeusz Modrzejewski z własnych pieniędzy wyremontował i wyposażył wystawę, podczas zwiedzania opowiada o swojej wspaniałej pasji. Ma on naprawdę imponującą wiedzę, gdyż od niemal 25 lat przepisuje i ilustruje utwory Reymonta. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak można zostawić dowolny datek dla Pana Tadeusza.
4. Katedra św. Mikołaja
To znajdująca się przy Rynku, budowla z XV wieku. Liczne przebudowy sprawiły, że katedra utraciła styl gotycki, zyskując tym samym wzorowaną na weneckiej dzwonnicy św. Marka – nietypową wieżę.
5. Studio Filmów Rysunkowych
To miejsce narodzin Bolka i Lolka czy Reksia. Można się tu wybrać na pokazy filmów animowanych, jednak przyjmowane są jedynie grupy zorganizowane. Dobrą wiadomością dla turystów indywidualnych jest możliwość dołączenia do wycieczek. 1 września 1947 roku studio rozpoczęło swoją działalność i funkcjonowało jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji Trybuny Robotniczej. Pierwsze filmy były kierowane do dorosłych osób.
6. Dom Tkacza
To drewniana zabytkowa chata, w której zobaczyć można ekspozycję muzealną. Wnętrze zostało zrekonstruowane w taki sposób, aby najlepiej oddać warunki życia mistrza cechowego.
7. Kamienica pod Żabami
To najpopularniejsza kamienica w mieście. Wyróżnia się kolorowymi bogatymi zdobieniami oraz dwiema żabami, znajdującymi się na fasadzie budynku. Jedna z nich gra na mandolinie, druga natomiast pije wino i pali fajkę, a pomiędzy nimi mieści się beczka wina. Rzeźba stanowi pozostałość po mieszczącej się tu wcześniej winiarni.
8. Dworzec kolejowy Bielsko–Biała
Jest jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Nowy dworzec został wybudowany bardzo szybko bo w przeciągu zaledwie roku, a do użytku został oddany podczas uroczystości 26 lutego 1890 roku. W latach 1997 – 2001 doszło do gruntownej renowacji obiektu odnowiono także zabytkowe freski. Obecnie dworzec jest bardzo funkcjonalny, znajduje się tu kawiarnia, automaty z kawą i przekąskami. Zarówno zewnętrznie, jak i wewnątrz dworzec zachwyca swoim zabytkowym wyglądem.
9. Szlaki Turystyczne
Na obrzeżach miasta można korzystać z licznych szlaków turystycznych. Można zdobyć tu szczyty takie jak: Kozia Góra, Klimczok, Magura Wilkowicka, Szyndzielnia czy Chrobacza Łąka. W otoczeniu beskidzkich gór leży dolina potoku Wapienica. Jej czar został odkryty przez żonę księcia bielskiego Jana Sułkowskiego – Luzię Sułkowską w wieku XIX. Potoczna nazwa doliny, czyli „Dolina Luizy” wzięła się właśnie od jej imienia. Miejsce to bardzo szybko stało się sławne i bielszczanie chętnie spędzali tutaj wolny czas. Dwa szlaki turystyczne przecinają dolinę: niebieski na Błatnią i żółty na Szyndzielnię. Duże wrażenie robi zapora im. Ignacego Mościckiego oraz powstałe na skutek spiętrzenie rzeki – jezioro. Dolina Wapienicy to najstarszy ekologiczny park w Polsce.
10. Enduro Trails
Górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails są słynne w tej części Europy. Do użytku zostały oddane cztery ścieżki o zróżnicowanym stopniu trudności. To bardzo lubiane przez górskich kolarzy kręte, pofalowane i wąskie ścieżki. Centrum ścieżek oraz punkt informacyjny znajdują się u stóp Koziej Góry. Z kolei trasy rozpościerają się między Szyndzielnią i Kozią Górą. Ta pierwsza wznosi się na wysokość 1030 m n. p.m., a na szczyt można wjechać kolejką gondolową, która jest najnowocześniejsza w Polsce. Kozia góra jest natomiast wzniesieniem o wysokości 686 m n. p.m., na którym funkcjonuje najdłuższy w Europie tor saneczkarski.