Ciekawostki

Bielik – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

głowa ptaka

Bielik to gatunek dużego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce możemy go spotkać coraz częściej i praktycznie w każdym miejscu. Poniżej 10 ciekawostek o bieliku:

1. Bielik to duży ptak, którego długość sięga nawet do 90 cm. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 270 cm. Samice są ogólnie większe oraz cięższe od samców. Waga maksymalna to nawet 6 kg.

2. Dieta bielika składa się głównie z innych zwierząt. Najczęściej poluje on na ryby, które łapie szponami w locie lub nawet płytko nurkuje. Innymi zwierzętami, które muszę obawiać się bielika to inne małe ptaki, gryzonie, a nawet króliki.

głowa bielika

3. Gniazda bielika należą do jednych z największych wśród budowanych przez ptaki. Ich średnica może dochodzić do 2 metrów, a waga nawet do 1 tony. Ulubionym miejscem lokowania gniazda są korony wysokich drzew. Niestety z powodu dużego ciężaru gałęzie czasami łamią się i dochodzi do nagłego upadku gniazda z pisklętami.

4. W gnieździe bielika mogą znaleźć się od dwóch do trzech jaj. Ich wysiadywanie zajmuje około 40 dni i to zadanie przypada samicy. Pisklęta osiągają samodzielność po około 2-3 miesiącach.

5. Bielik jest bardzo związany z naszym krajem. To właśnie jego wizerunek prawdopodobnie widnieje na godle Polski.

łowca

6. W Europie najwięcej par bielików można spotkać w Polsce. Jest ich około 1000 par, z czego najwięcej na 1 metr kwadratowy przypada na wyspie Wolin. Jest tam 9 par na zaledwie 13 kilometrów kwadratowych.

7. W Polsce bielik jest pod ochroną od 1952 roku. Nie można podchodzić do ich gniazd bliżej niż 200 metrów oraz 500 metrów w okresie lęgowym. Miejsce gniazd jest chronione tajemnicą.

8. Bieliki są sobie bardzo wierne. Jeżeli już dojdzie do połączenia party to ptak zmienia partnera tylko w przypadku śmierci drugiego ptaka.

bielik

9. Bielik może dożyć nawet do 20 lat.

10. Prędkość lotu bielika w locie nurkowym może wynieść nawet 240 km/h.