Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Białymstoku w 2024 🏞️

pałac
źródło: Zofia Brola / Wikipedia

Białystok, stolica Podlasia, zasłynął nie tylko jako ważne centrum edukacyjne z 15 szkołami wyższymi i renomowanymi uniwersytetami, ale także jako miasto o bogatej historii i niezwykłej architekturze. Szczególnym zabytkiem, który przyciąga uwagę, jest Kościół Św. Rocha, będący świadkiem wielu ważnych chwil w historii miasta. Nie można też zapomnieć o perle białostockiej architektury – Pałacu Branickich, nazywanym często „Wersalem Północy”. Jego projektantem był Jan Klemens Branicki, jedna z najważniejszych postaci XVIII-wiecznej Polski, który pragnął stworzyć rezydencję godną swojego statusu i bogactwa. Białystok skrywa w sobie wiele innych sekretów, które czekają na odkrycie. Oto lista 10 najciekawszych atrakcji turystycznych, które Białystok ma do zaoferowania:

1. PAŁAC BRANICKICH

Pałac Branickich Białystok
źródło: Magkrys / Wikipedia

Aktualnie znajduje się w nim siedziba Uniwersytetu Medycznego, mimo to można zajrzeć do środka i zobaczyć westybul główny z przepiękną klatką schodową, a także korytarz na piętrze połączony z tarasem, który umożliwia rzucenie okiem z góry na cudowne ogrody pałacowe. Aby skorzystać z możliwości ujrzenia Aula Magna, kaplicy oraz innych ukrytych w głębi budynku pomieszczeń, trzeba wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem.

2. OGRODY I SALON OGRODOWY PAŁACU BRANICKICH

ogrody
źródło: Jolanta Dyr / Wikipedia

Ufundowane przez Jana Klemensa Branickiego, pochodzą jeszcze z okresu I Rzeczpospolitej i od tamtego czasu są prawdziwą dumą Białegostoku. Składają się z dwóch części, ogrodu górnego w stylu francuskim tzw. salonu oraz ogrodu dolnego w stylu angielskim gdzie można znaleźć ustronne, zaciszne miejsce. Część w stylu francuskim stanowi integralną część rezydencji.

3. KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA

Usytuowany niedaleko Rynku Kościuszki, doceniany przez architektów, ale także wykpiwany przez wielu kościół został finalnie ukończony w 1945 roku. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy zrodził się pomysł ufundowania tej nieoryginalnej w swym zamyśle budowli stanowiącej sedno architektury modernistycznej. Największą atrakcją obiektu jest punkt widokowy znajdujący się na szczycie wieży, która o dziwo jak na obiekt sakralny pozbawiona jest krzyża.

4. RATUSZ

Zbudowany w XVIII wieku z wieżą zegarową zamówionej przez Jana Klemensa Branickiego fundatora podobnego mechanizmu zegarowego w Bramie Wielkiej z Gryfem. Wieża została rozebrana w trakcie działań w czasie II wojny światowej, ale odnowiono ją w 1958 roku według korzystając z projektu Krystyny Chojnackiej. Budynek nigdy nie był siedzibą władz miasta, gdyż od początków miasta pełnił funkcje handlowe. Mieściły się w nim podobnie jak w krakowskich sukiennicach kramy kupieckie, a wnętrza były wykorzystywane jako targowisko. Z wieży korzystali strażacy wypatrujący z niej ognisk pożarów na terenie miasta

5. TYKOCIN

Miasteczko niedaleko Białegostoku, które ma prawie 600 lat historii za sobą i doskonale zachowany rynek. Miasto oferuje do zwiedzenia żydowską synagogę nazywaną czasami Wielką uważana za jedna z najstarszych spośród świątyń judaistycznych w Polsce. W Tykocinie znajdują się też stylizowane karczmy i restauracje, które z pewnością zaoferują gościnę nawet najbardziej wybrednym. Zachowany został oryginalny układ przestrzenny miasta z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, w której znajduje się wymieniona wcześniej synagoga.

6. CERKIEW ŚW. MIKOŁAJA

Sobór białostockiej świątyni prawosławnej zbudowano w 1846 roku, a cerkiew jest jednym z symboli miasta, w jej wnętrzu zaś znajdują się relikwie św. Gabriela. W Białymstoku znajduje się mnóstwo wartych zobaczenia cudownych cerkwi, ale tylko do tej istnieje możliwość wejścia każdego dnia. Wnętrze soboru zdobione jest freskami Józefa Łotowskiego, natomiast pośrodku znajduje się ikonostas trzyrzędowy, oprócz ikon w nim zawartych na ścianach obok znajdują się pozostałe, pochodzące z różnych okresów. Pośród nich szczególną wartość mają ikony Opieki Matki Bożej w północnej części, czy Chrystusa Pantokratora w południowej.

7. GRYF, BRAMA WIELKA

Monumentalna brama wjazdowa pochodząca z XVII wieku, przypominająca łuk triumfalny z piękną, pozłacaną rzeźbą gryfa będącego herbem rodziny Branickich. W środku znajduje się szwajcarski zegar, którego charakterystyczną cechą jest to, że wybija tylko i wyłącznie pełne godziny oraz kwadranse. Brama stanowi wjazd do Pałacu Branickich.

8. POMNIK SPALONEJ SYNAGOGI

Wybudowana w 1913 roku synagoga architekturą zaliczała się w doceniany wówczas styl mauretański. Salę modlitw przykrywała kopuła z iglicą, a aneksy boczne wykańczały kopułki. Wielka Synagoga definitywnie górowała nad krajobrazem miasta. Niestety została spalona w 1941 roku przez Niemców wraz ośmioma setkami osób w środku. W miejscu gdzie znajdowała się świątynia po wojnie ostała się jedynie metalowa konstrukcja będąca pozostałością kopuły. W 1995 roku powstał pomnik upamiętniający ofiarę i piękno Wielkiej Synagogi.

9. PAŁAC HASBACHA I FABRYKA

Rezydencja białostockiego przedsiębiorcy Ewalda Hasbacha, założyciela pobliskiej tkalni, która następnie spełniała swoje funkcje jako fabryka dykty. Rezydencja ukończono w latach 80. XIX wieku w stylistyce neorenesansu niderlandzkiego i toskańskiego. Obiekt przebudowano wiek później jednakże wnętrze zachowało swój wcześniejszy charakter w tym oryginalne piece i kominki. Dobudowano dwie niewielkie wieżyczki, a strukturę wzbogacono o dodatkowe piętro przykryte dachem zdobionym grafitowymi lukarnami. Naprzeciw znajdowała się fabryka spalona w 1944 roku przez siły niemieckie, która obecnie pełni taką samą rolę jak przed laty, a mianowicie nadal produkuje sklejkę.

10. SKLEPIK Z BIAŁOSTOCKIMI PAMIĄTKAMI

Nigdzie w centrum nie zostały ulokowane żadne stragany oferujące sprzedaż upominków, których na pęczki jest w Krakowie, czy w innych zabytkowych miejscowościach. Jedyny sklepik, gdzie możliwy jest zakup pamiątek takich jak magnesy, kubki i lokalne rękodzieło, czy też mapy z regionu lub przewodniki znajduje się przy ul. Kilińskiego 13. Sklepik umieszczony jest zaraz obok trzygwiazdkowego hotelu.