Polska

10 ciekawostek o Białowieży

bluszcz

Białowieża jest to wieś, która występuje w Polsce, a dokładniej w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża.

Ponadto leży na rozległej polanie, która leży w Puszczy Białowieskiej, nad Narewką, na Równinie Bielskiej. Trzeba zaznaczyć, iż nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi nazwa, gdyż to nie zostało ostatecznie potwierdzone.

Jest duże prawdopodobieństwo, iż nazwa może pochodzić od białej wieży zameczku myśliwskiego wielkich książąt litewskich, by później należeć do Królów Polskich. Czy jest coś co warto zobaczyć w Białowieży? Oczywiście, że tak. Ta wieś ba bardzo dużo do zaoferowania dla turystów. Najpopularniejszymi zabytkami są:

Stacja Białowieża- Pałac, Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej; Drezyny, Szlak Dębów Królewskich; Żebra Żubra; Rezerwat Pokazowy Żubrów; Park Pałacowy; Rezerwat Ścisły. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Jest to dość historyczne miejsce.

Ciekawostki na temat Białowieży

1. Siedziba gminy

Wieś jest siedzibą gminy Białowieża i Białowieskiego Parku Narodowego.

2. Park narodowy

Park narodowy zajmuje około 17% polskiej części Puszczy Białowieskiej.

3. Stacja Geobotaniczna i Centrum Przyrodniczo-Leśne

W Białowieży znajduje się Białowieska Stacja Geobotaniczna oraz Europejskie Centrum Przyrodniczo-Leśne Instytutu Badawczego Leśnictwa.

4. Najazd Tatarów

W XIII wieku w pobliżu Białowieży znajdowały się tereny przygraniczne Księstwa Mazowieckiego, Księstwa Warren, Księstwa Litewskiego i plemienia Jaćwingów. W tym okresie najazd Tatarów, Krzyżaków, a później Litwinów doprowadził do zmniejszenia populacji Puszczy Białowieskiej.

5. Stały zameczek myśliwski

Od XIV wieku książę litewski posiada stały zameczek myśliwski.

6. Cmentarzysko czaszek

W 1827 r. na puszczy Stara Białowieża odkryto płaskie cmentarzysko czaszek. Do 1976 roku Białowieski Park Narodowy liczył 30 kurhanów.

7. Wykopaliska archeologiczne

Podczas wykopalisk archeologicznych, które miały miejsce na terenie, gdzie była Stara Białowieża archeolodzy odkryli pozostałości drewnianego dworu. Datowany jest on na drugą połowę XVI wieku. Według niektórych osób i ich przypuszczeń mógł być on związany z polowaniami Zygmunta Augusta i Stefana Batorego w Puszczy Białowieskiej.

8. Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy jest przedstawicielem najlepiej zachowanego nizinny las naturalny w Europie.

9. 59 gatunków ssaków

59 gatunków ssaków zamieszkuje Puszczę Białowieską.

10. Powstanie Białowieskiego Parku Narodowego

W roku 1932 powstał Białowieski Park Narodowy.