Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Białowieży i Okolicach

żubr

Białowieża to duża wieś, otoczona niezwykle piękną i nieskalaną zbytnio przez człowieka przyrodą, położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim.

W dużej części Białowieża położona jest na niezwykle rozległej polanie Puszczy Białowieskiej, tuż nad Narewką. Sama wieś, jak i Białowieski Park Narodowy zajmują razem 17% powierzchni całej Puszczy Białowieskiej.

Na swoje siedziby miejsce to wybrały między innymi instytucje takie jak:

– Białowieska Stacja Geobotaniczna nadzorowana przez Uniwersytet Warszawski (dawniej pod patronatem Polskiej Akademii Nauk),
– Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk,
– Europejskie Centrum Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa.

W Białowieży jest mnóstwo interesujących form spędzania czasu. Co warto zwiedzić w Białowieży będąc tu na wycieczce z dziećmi? Oto 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci w Białowieży i okolicach.

Rancho Kupała

Uroczysko Ranczo Kupała to klimatyczne miejsce w Puszczy Białowieskiej oddalone od miejskiego zgiełku, które trafi w gust każdego miłośnika przyrody.

W tutejszym Mini ZOO można podziwiać dziesiątki gatunków zwierząt zarówno gospodarskich jak i egzotycznych czy ozdobnych. Można tu znaleźć wiele gatunków ptactwa takich jak, strusie, emu, gęsi, kaczki, kury, indyki, bażanty, perliczki, pawie, papugi i gołębie.Do listy koniecznie dodać należy bydło szkockie, owce, konie, kuce, osły, króliki, świnki morskie, szczury, szynszyle oraz lisa. Dzieci mogą karmić zwierząt i poznać obowiązki w obejściu.

Do dyspozycji małych agroturystów są rowery, rower wodny czy przejażdżka quadem (oczywiście pod opieką), a także dobrze wyposażony plac zabaw z trampoliną, natomiast dorośli skorzystać mogą z elektrycznych skuterów. Gospodarz z chęcią oprowadzi po starej, zabytkowej kuźni i stolarni oraz opowie o uprawach w sadzie i warzywniaku edukacyjnym. Odwiedzających Uroczysko z pewnością zaprosi na grzybobranie, a miłośnicy wędkowania mogą zrelaksować się łowiąc ryby w tutejszym stawie.

Dla tych odważniejszych dzieci też się coś znajdzie na przykład zjazd tyrolką nad stawem, spacer po moście linowym czy strzelanie z broni pneumatycznej i łuku. Ci najmłodsi mogą liczyć na przejażdżkę na kucyku szetlandzkim. A dla wszystkich zainteresowanych przejażdżka bryczką lub saniami ciągniętymi quadem.

Uroczysko Ranczo Kupała to także świetna baza noclegowa. Na gości czekają tutaj dwa niezależne domki letniskowe oraz gustownie umeblowany apartament VIP posiadający wszelkie udogodnienia. Wszystkie kwatery posiadają w pełni umeblowaną kuchnię gdzie można przyrządzić domowy obiad oraz łazienkę. Wszystkie są też klimatyzowane. Dom Ogrodnika to 8 miejsc noclegowych, Dom Kowala kolejnych 8 a Apartament VIP jest przeznaczony dla 4 osób. Goście pozostający w agroturystyce oraz ci, którzy wpadają tylko pozwiedzać mogą liczyć na zorganizowanie ogniska z patyczkami lub rożnem.

Teren jest ogrodzony, co zapewnia prywatność. Niesamowitą panoramę okolicy można podziwiać z górującej nad obiektem wieży widokowej. Całość prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku, a przemiły gospodarz zawsze uraczy was jakąś miejscową opowieścią.

Uroczysko Ranczo Kupała

17-200 Orzeszkowo 139

wjazd od ulicy Dalekiej

GPS: 52.701297, 23.538757

Kontakt Zenobiusz Golonko – 604995421

Strona www: kupala.com.pl

Facebook: facebook.com/uroczyskoRanczoKupala/

1. Rezerwat Pokazowy Żubrów

Będąc w Białowieży nie sposób pominąć Rezerwatu Pokazowego Żubrów, który znajduje się pomiędzy Hajnówką a Białowieżą. To miejsce idealne dla miłośników przyrody. W rezerwacie obserwować można nie tylko żubry będące symbolem Białowieskiego Parku Narodowego, ale również wilki, dziki, rysie, jelenie, łosie czy sarny.

W Rezerwacie Pokazowym Żubrów znajduje się również bardzo duży, drewniany plac zabaw, aby dzieci mogły bawić się wśród pięknych okoliczności przyrody. Niezwykle interesująca jest tu również bardzo ciekawa, multimedialna wystawa, w której opisana została historia żubrów. Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów jest całkowicie bezpłatne.

2. Chatka Baby Jagi

Dzieci przybywając do Białowieży uwielbiają wycieczki z rodzicami do Chatki Baby Jagi, znajdującej się w Orzeszkowie nieopodal Hajnówki. Chatka Baby Jagi jest niewielkim drewnianym domkiem z licznymi ciasteczkowo-piernikowymi ozdobami. W chatce zarówno dzieci jak i dorośli znajdują się w magicznym, bajkowym świecie. Dodatkową atrakcją jest tu gra terenowa, rozgrywająca się tuż nieopodal posesji na której stoi chatka.

3. Żebra Żubra

Ścieżka edukacyjna Żebra Żubra liczy sobie długość 4 kilometrów i przechodzi przez znaczną część Rezerwatu Pokazowego Żubrów. W przypadku ścieżki wiele osób zachwyconych jest tym, jak czysty i nie skażony działalnością człowieka jest las wokół niej się rozciągający. Ze względu na to, że ścieżka nie jest zbyt długa ani też zbyt wymagająca, idealnie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wycieczek.

4. Miejsce Mocy

Miejsce Mocy to miejsce niezwykle legendarne w Białowieskim Parku Narodowym, dlatego też będąc w okolicy nie sposób na swojej wycieczkowej trasie pominąć to miejsce. Do Miejsca Mocy prowadzi specjalnie wytyczony szlak, dlatego nie powinno być większych problemów z odnalezieniem tego miejsca. Choć Miejsce Mocy z pozoru wygląda bardzo banalnie i niczym specjalnym się nie wyróżnia (jest tam kilka głazów, tablica informacyjna i widokowa wieża), to jednak każdy, kto przebywa w to miejsce docenia przede wszystkim niezwykłą atmosferę, taką, której nie da się poczuć w innym miejscu.

5. Muzeum Białowieskiego Barku Narodowego

Muzeum może się pochwalić dwiema wystawami – wystawą czasową oraz wystawą stałą. Ponadto wychodząc naprzeciw potrzebom turystów istnieje możliwość wycieczki po muzeum w towarzystwie audioprzewodnika. Szacunkowy czas zwiedzania stałej ekspozycji wynosi około godziny, z wystawami czasowymi bywa różnie, ze względy na ich tematykę oraz zakres. Wydawać by się mogło, że dzieci nie będą zainteresowane wystawą w muzeum. Ta jednak jest na tyle niebanalna i ciekawa, że wielu najmłodszych niezwykle chętnie obejrzałoby ją po raz kolejny.

6. Muzeum Przyrodniczo-Leśne

Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży to bardzo nietypowe muzeum, nie posiadające oszklonych gablot oraz nie wymagające zachowania nienagannej ciszy. Osoby zwiedzające ekspozycję poruszają się w półmroku, a otaczają ich liczne podświetlające się kolejno sceny, dzięki czemu zwiedzający mogą przekonać się o tym, jak żyją zwierzęta w swoim środowisku naturalnym.

Ponadto na terenie Muzeum Przyrodniczo – Leśnego znajduje się wieża widokowa, po wejściu na którą można zaobserwować zapierający dech w piersiach widok na całą najbliższą okolicę. Muzeum zostało dopasowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach, więc z jego oferty korzystać mogą zarówno rodziny z małymi dziećmi jak i osoby niepełnosprawne.

7. Leśna kolejka

Leśna kolejka wąskotorowa będzie niezwykłą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Taka podróż pozwoli odkryć zalety puszczy na nowo, z zupełnie innej strony. Choć pierwotnie wąskotorowa kolejka miała służyć do przewożenia drewna na terenie puszczy, to jednak po pewnym czasie zdecydowano, że po odpowiednich modyfikacjach będzie także przy pomocy kolorowej lokomotywy i wagoników woziła turystów różnymi trasami po niezwykle urokliwej Puszczy Białowieskiej.

Niezależnie od wybranej trasy, przejażdżka zawsze zaczyna się i kończy w Hajnówce, a sama wyprawa trwa około 3 godzin (w czas ten wliczony jest również około godzinny postój, w czasie którego warto urządzić sobie piknik).

8. Park Wodny w Hajnówce

Kiedy pogoda nie sprzyja warto zabrać dzieci do Parku Wodnego w Hajnówce. Znajduje się tam bardzo duży sportowy basen, a także znacznie mniejszy rekreacyjny wyposażony w liczne gejzery. W Parku Wodnym skorzystać można jeszcze ze sztucznej rzeki czy masaży wodnych. Dla dzieci przygotowane zostały zjeżdżalnie, na których mogą się wyszaleć i spożytkować nadmiar dziecięcej energii.

9. Restauracja Carska

Po intensywnym wysiłku związanym ze zwiedzaniem warto zjeść coś sycącego i smacznego. Dlatego wielu turystów swoje kroki kieruje do Restauracji Carskiej w Białowieży, które nie tylko zapewnia pyszne jedzenie ale i widoki, bowiem restauracja położona jest w budynku zabytkowego dworca zbudowanego w 1903 roku dla cara Mikołaja II.

10. Stacja Białowieża Pałac

Od 2015 roku udostępniona została stacja do zwiedzania przez turystów. Dziś w tym miejscu znajduje się cieszący się niezwykłą popularnością Park Wiedzy i Zabawy oraz ogród z Białowieską Aleją Gwiazd.