Polska

10 ciekawostek o Białce Tatrzańskiej

tatry

Białka Tatrzańska to wieś podhalańska na południu Polski i jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w okolicach Zakopanego. Miejsce to jest atrakcyjnym celem podróży o każdej porze roku dzięki licznym atrakcjom góralskim, spływowi Dunajcem czy możliwości uprawiania wszelkich sportów zimowych.

1. Założenie Białki Tatrzańskiej

Wieś została założona w pierwszej połowie XVII wieku, a w jej skład wchodziły również lasy w okolicach Morskiego Oka i Wołoszyna. Miejscowa ludność zajmowała się rolnictwem i pasterstwem. Na przełomie XVIII i XIX wieku pracowali tutaj kuśnierze tworzący słynne kożuchy białczańskie.

2. Rzeka Białka

Przez miejscowość przepływa rzeka Białka, będąca prawym dopływem Dunajca. Jej nazwa nawiązuje do bardzo jasnych kamieni znajdujących się w korycie. Jej woda jest bardzo czysta, a spływ cechuje się sporymi walorami estetycznymi. Nadaje się również do uprawiania sportów ekstremalnych, w tym kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych.

3. W Białce Tatrzańskiej urodził się

W Białce Tatrzańskiej urodził się Felicjan Fierek, duchowny bernardyński i gwardian wielu klasztorów na przełomie XIX i XX wieku oraz Hanna Nowobielska, poetka debiutująca jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej.

4. Atrakcyjnych miejscowość

Białkę Tatrzańską nazywa się oficjalnie jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości górskich w Polsce. Znajduje się tutaj kilka ośrodków narciarskich, rzeka dająca opcję do uprawiania sportów ekstremalnych oraz przepiękne krajobrazy podziwiane często przez paralotniarzy.

5. 2200 osób

W Białce Tatrzańskiej mieszka nieco ponad 2200 osób, jednak w okresie zimowym, kiedy miejsce to jest szczególnie atrakcyjne, liczba turystów nieraz bywa aż trzy razy większa.

6. Terma Bania

Od dziesięciu lat w Białce Tatrzańskiej funkcjonuje kompleks Terma Bania. Są to baseny termalne, do których woda czerpana jest z głębokości 2500 metrów. Ciekawostką jest, że dach kompleksu jest w całości pokryty naturalną roślinnością.

7. Szlak Architektury Drewnianej

Białkę Tatrzańską przecina Szlak Architektury Drewnianej, a właśnie w tej miejscowości znajduje się zabytkowy kościół z drewna pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. Budowla powstała XVII i XVIII roku i reprezentuje barok oraz klasycyzm.

8. Lodowisko

Lodowisko Białka Tatrzańska to miejsce, w którym znajdują się aż trzy strefy do jeżdżenia na łyżwach. Są tutaj dwa zadaszone lodowiska, jedno wielkie dla wszystkich i mniejsze tylko dla dzieci. Trzecią strefę stanowi lodowisko pod gołym niebem.

9. Zamek wykonany z lodu

W okresie zimowym przed kompleksem Terma Bania pojawia się zamek wykonany z lodu. Na jego ścianach można podziwiać rzeźbione malowidła, a dzieci zawsze są zachwycone mogąc zejść do podziemi zamku. Miejsce to świetnie sprawdzi się na wycieczkę rodzinną.

10. Domek do góry nogami

Znajduje się tutaj również jeden z najpiękniejszych w całym kraju domków do góry nogami. Z wyjątkiem schodów, wszystko tutaj zajmuje dokładnie odwrotne miejsce, a więc chodzimy po suficie, a spoglądając na podłogę.