Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Białych Lwach 🦁

biały lew
źródło: Gopal123456789 / Wikipedia

Lwy to jedne z najbardziej znanych zwierząt na całym świecie. To także zdecydowanie jedno z najpiękniejszych zwierząt, z jakimi obecnie mamy do czynienia. Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługują lwy białe. Mimo faktu, że są niezwykle niebezpieczne, to wizualnie jest to istne piękno.

Z białymi lwami wiąże się również wiele niesamowicie interesujących ciekawostek, które warto poznać, by jeszcze bardziej przybliżyć sobie sylwetkę tych cudownych zwierząt.

1. Święte i nietykalne

Jedną z najciekawszych ciekawostek dotyczących białych lwów jest to, że przez rdzennych mieszkańców Afryki właśnie te piękne zwierzęta uważane są za święte i nietykalne.

2. Albinizm

Kolejną ciekawostką jest to, że wbrew wielu opiniom białe lwy nie mają objawów albinizmu. Może się tak wydawać, gdy patrzy się na ich śnieżną sierść, ale w tym przypadku są to objawy leucyzmu, czyli niedobór ciemniejszych pigmentów w sierści i skórze.

3. Mięsożercy

Białe lwy znane są z tego, że są ścisłymi mięsożercami. Żywią się one przede wszystkim zebrami, antylopami, bawołami, jak i również guźcami. W przypadku braku pokarmu zdarza się również, że polują na ptaki.

4. Park Krugera

Najczęstszym miejscem występowania białych lwów jest Park Krugera, który znajduje się w Republice Południowej Afryki.

5. Dymorfizm płciowy

W przypadku tego kociego przedstawiciela można zaobserwować niezwykle duży dymorfizm płciowy. Otóż samice potrafią osiągać wagę nawet do 180 kg, zaś samce osiągają nawet do 250 kg.

6. Białe umaszczenie

Inną ciekawostką jest fakt, że pomimo ciągłych opinii, ich białe umaszczenie w żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na ich przeżycie w naturze. Dlaczego? Otóż mimo wszystko potrafią one doskonale polować, a kwestia rozmnażania nie jest dla nich absolutnie żadnym problemem.

7. Przywództwo

Ciekawostką jest tu również fakt, że wśród męskich osobników można zaobserwować ciągłą walkę o przywództwo. W przypadku porażki dany osobnik natychmiastowo musi opuścić dane stado, dlatego przyjęło się, że samiec nie żyje w danej grupie dłużej niż 3 lata.

8. Wygląd mistyczny

Ze względu na to, że dla wielu osób mają one wygląd mistyczny, to przez wieki kojarzone były one z licznymi wierzeniami i legendami.

9. Ofiary

Niestety, to właśnie białe lwy są obecnie niezwykle często ofiarami różnorakich kłusowników polujących na zwierzęta.

10. Długość życia

Długość życia białych lwów sięga najczęściej maksymalnie do lat 18.