Bezpieczeństwo podczas wyjazdu. 5 pytań o ubezpieczenie w podróży
Zbliża się sezon urlopowy. Sklepy wprowadzają do swojej oferty stroje kąpielowe, a my patrzymy z biura rozmarzonym wzrokiem w stronę zieleni za oknem. Tak, zdecydowanie nadchodzi ta pora roku, w której większość z nas planuje wypoczynek. Jadąc na wakacje dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Pierwszym krokiem aby to uczynić, jest zakup ubezpieczenia turystycznego.
Kiedy przyda się ubezpieczenie w podróży?
Ubezpieczenie na podróż dobrze wykupić zwłaszcza jeżeli wybieramy się za granicę. Zazwyczaj ubezpieczalnie oferują kilka różnych opcji polisy – od ciebie będzie zależało na który z nich się zdecydujesz. Ilość przypadków, w których możesz skorzystać z ubezpieczenia jest naprawdę szeroka i wiąże się nie tylko ze zdrowiem. Oprócz pokrycia kosztów leczenia w przypadku nagłej choroby, transportu medycznego na miejscu zdarzenia, bądź też transportu do Polski, możesz skorzystać również z ubezpieczenia bagażu. Niektóre polisy oferują też zwrot kosztów wycieczki, jeżeli z ważnych powodów nie będziesz mógł w niej uczestniczyć.
Na jaką kwotę się ubezpieczyć?
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby suma na którą będziemy ubezpieczeni była nie mniejsza niż 200 tys. zł. Wynika to z faktu, że koszty leczenia za granicą są znacznie większe niż w kraju. Rekomendowana kwota jest równowartością średniego kosztu trzytygodniowego pobytu w szpitalu w krajach europejskich. Jest to również zazwyczaj standardowa kwota oferowana w polisach ubezpieczeniowych na podróż.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego a dodatkowe ubezpieczenia
Część z osób, którym zdarzyło się podróżować za granicę wcześniej, posiada już EKUZ. Dla osób ubezpieczonych w NFZ jest ona za darmo i zapewnia podstawową opiekę zdrowotną w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli wybieramy się na egzotyczne wakacje w Egipcie bądź do naszych wschodnich sąsiadów – nie otrzymamy pomocy powołując się na nią. Należy również pamiętać o tym, że nie wszystkie usługi są w danych krajach refundowane: np. koszty akcji ratowniczej w górach, w większości krajów Europejskich są płatne.
Sporty ekstremalne i ubezpieczenie
Jeżeli wybierasz się na aktywny wypoczynek i chcesz wykupić ubezpieczenie na podróż, sprawdź dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jakie sporty obejmuje twoja polisa. W większości towarzystw ubezpieczeniowych sporty uważane za ekstremalne nie wchodzą w skład podstawowych polis i trzeba wykupywać je dodatkowo. Każda ubezpieczalnia też ma własne zakresy sportów ekstremalnych.
Ubezpiecz swój rower i narty
Jeżeli wybierasz się na wakacje ze swoim sprzętem, masz możliwość wykupienia polisy również dla niego. W przypadku kradzieży, bądź zniszczenia ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu nowego sprzętu lub jego naprawy. Jeżeli z wyżej wymienionych powodów nie będziesz mógł korzystać ze sprzętu na miejscu – polisa może pokryć także koszty wypożyczenia niezbędnych akcesoriów.