CiekawostkiEuropa

Bazylika św. Piotra na Watykanie: Wybrane Ciekawostki

Watykan

Bazylika św. Piotra, najważniejszy symbol Watykanu, jest jednym z najpiękniejszych budynków w Rzymie. Oto zaskakujące fakty, ciekawostki i informacje o „katedrze” św. Piotra, o których być może nie wiedzieliście.

1. Bazylika św. Piotra ma pojemność do 60 tysięcy osób.

2. To nie jest największy kościół na świecie. Największy kościół na świecie znajduje się na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej.

3. Imponujący kościół, który dziś widzisz, nie jest oryginalną bazyliką św. Piotra. Oryginalny kościół został zbudowany w IV wieku przez cesarza Konstantyna, pierwszego cesarza rzymskiego imperium chrześcijańskiego, w miejscu, gdzie miał być pochowany św. Piotr. Jednak we wczesnym renesansie kościół znajdował się w poważnej ruinie. Trzeba było podjąć decyzję o zburzeniu całego kościoła i zbudowaniu nowego. Tysiące bezcennych, starożytnych dzieł sztuki, od mozaik po posągi, zostało zniszczonych.

4. W bazylice zachowały się ciała 3 papieży i jednego świętego rosyjskiego. Pod kościołem pochowanych jest 201 papieży!

5. Michał Anioł, architekt odpowiedzialny za zaprojektowanie głównej kopuły bazyliki, był również rzeźbiarzem i malarzem, który stał się jednym z największych artystów swoich czasów.

6. Zwiedzający mogą wspiąć się po 551 schodach na szczyt kopuły św. Piotra.

7. Bazylika, zbudowana w latach 1506-1626, jest arcydziełem architektury renesansowej.

8. Budowa bazyliki była wyczynem o epickich proporcjach. Realizacja projektu zajęła 219 lat podczas których mieszkało tutaj 31 papieży.

9. Bazylika św. Piotra nie jest katedrą – ani oficjalną siedzibą papieża. Nie jest też pierwszą w randze bazyliką w Rzymie. Oba te wyróżnienia trafiają do San Giovanni w Laterano (św. Jana na Lateranie), macierzystego kościoła rzymskokatolickiego. Ze względu na jego położenie obok rezydencji papieża, odbywa się tu większość najważniejszych uroczystości kościelnych.

10. Brązowy baldachim, który góruje nad wysokim ołtarzem św. Piotra, został wykonany w ramach współpracy barokowych artystów Berniniego i Borrominiego. Brąz pochodzi z kopuły Panteonu.

11. Żaden z obrazów we wnętrzu bazyliki nie jest właściwie obrazem. Chociaż, na pierwszy rzut oka, wnętrze bazyliki wydaje się być ozdobione malowidłami. Każdy z tych dzieł jest w rzeczywistości mozaiką.

12. W bazylice znajduje się 150 mozaik.

13. Na szczycie kolumnady na placu na zewnątrz znajduje się 140 posągów różnych świętych. Zostały one wykonane przez wielu artystów w ciągu 41 lat – od 1662 do 1703 roku.

14. Pieta którą wyrzeźbił Michał Anioł w wieku 24 lat jest chroniona kuloodpornym szkłem. Jest to jedyne dzieło które podpisał Michał Anioł.

15. Niektórzy uważają, że kości znalezione w grobowcu Świętego Piotra należały do niego samego, inni, że jego szczątki były tymi znalezionymi w skrzyni w jaskini na Górze Oliwnej w Jerozolimie.