Ciekawostki

Bartolomeu Dias ciekawostki informacje fakty

RedCoat / Wikipedia

Bartolomeu Dias był portugalskim odkrywcą. Wszystko, co wiadomo o życiu Diasa przed jego czasem jako odkrywcy, to fakt, że był on odpowiedzialny za królewskie magazyny . W 1486 r. król powierzył mu jednak zadanie poprowadzenia ekspedycji w celu odkrycia drogi do Indii wiodącą przez morze. Z niewielką flotą trzech statków, Dias wyruszył w sierpniu następnego roku.

Dias był zatrudniony jako rycerz dworu królewskiego. Uważa się, że był on doświadczonym żeglarzem.

Zasłużył sobie na reputację lidera trudnej wyprawy, która okrążała to, co miało stać się znane jako Przylądek Dobrej Nadziei w Afryce, a następnie przepłynął wokół najbardziej wysuniętego na południe punktu kontynentu, Cabo das Agulhas, aby dotrzeć do Oceanu Indyjskiego.

Portugalia nawiązała już stosunki handlowe z krajami azjatyckimi, król był zainteresowany odkryciem łatwiejszego szlaku do subkontynentu indyjskiego. Wyprawa okazała się bardzo trudna, a Dias stanął w trakcie swojej podróży w obliczu kilku gwałtownych burz. W końcu udało mu się odkryć przejście wokół południowej Afryki, które później nazwano „Przylądkiem Dobrej Nadziei”.

Uważa się, że urodził się około 1450 roku w Algarve w Królestwie Portugalii. Jego pochodzenie również nie jest znane.

Wśród jego załogi znaleźli się Pêro de Alenquer i João de Santiago, którzy odbyli już wyprawy na kontynent afrykański.

Statki popłynęły na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki i zabrały dodatkowe zapasy w portugalskiej twierdzy São Jorge de Mina na Złotym Wybrzeżu.

Gdy statki wypływały u wybrzeży RPA, napotkały gwałtowne burze, ale udało im się kontynuować wyprawę.

Później wkroczyli do znacznie cieplejszych wód Oceanu Indyjskiego. Do marca 1488 r. zapasy ekspedycji malały, a statki miały zawrócić dla bezpieczeństwa. Wyprawa dotarła jednak do najdalszego punktu 12 marca 1488 roku, kiedy zakotwiczono ją w Kwaaihoek.

W drodze powrotnej Dias odkrył przylądek, który stał się znany jako Przylądek Dobrej Nadziei. Po spędzeniu 16 miesięcy na wyprawie, Dias wrócił do Portugalii w grudniu 1488 roku.

Odkrycie przez niego przejścia wokół przylądka było kamieniem milowym w próbach nawiązania przez Portugalczyków bezpośrednich stosunków handlowych z Dalekim Wschodem.

Dias nazwał to miejsce przylądkiem burz na cześć wszystkich straszliwych burz, które tam miały miejsce. Później jednak został on przemianowany przez króla Jana II na Przylądek Dobrej Nadziei, aby zachęcić do podróży i handlu w tym regionie.

Pomógł zbudować dwa statki, w tym São Gabriel, które były używane przez Vasco da Gama.

Niewiele wiadomo o późniejszym życiu Dias’a. Po powrocie z Afryki do Portugalii odbył dwie podróże. Jego drugi rejs był jego ostatnią podróżą. W 1500 roku Dias dowodził czterema statkami w siłach ekspedycyjnych pod dowództwem Pedra Alvareza Cabrala.

W maju 1500 r. Dias spotkał straszliwą burzę u wybrzeży Przylądka Dobrej Nadziei. Umarł, gdy jego statek zatonął, wraz z trzema innymi statkami.

Bartolomeu Dias nigdy nie dotarł do Indii. Odkrył jednak, że morski szlak handlowy do Azji jest możliwy dzięki podróżowaniu wzdłuż Afryki. Jego podróż zmieniła ówczesną mapę znanego świata.