Ciekawostki

10 Ciekawostek i Ważnych Informacji o Baroku

budowla - Barok

Barok trwał prawie dwa stulecia i był jedną z najbardziej kontrowersyjnych epok w dziejach. Skłonność do przesady w wielu dziedzinach życia mieszała się tutaj z wielką fascynacją śmiercią, a w sferze duchowej królowały skrajności od dewocji po libertynizm. Co warto wiedzieć o epoce baroku?  Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Barocco

Nazwa „barok” pochodzi od portugalskiego słowa „barocco”, które oznaczało perłę o nieregularnym kształcie. Epoka ta obejmuje okres od XVI do XVIII wieku.

2. Antonio Vivaldi

Jednym z najpopularniejszych kompozytorów epoki baroku był Antonio Vivaldi, czyli twórca słynnych „Czterech pór roku”. Również w tej epoce tworzył Jan Sebastian Bach, który jest do dziś jednym z największych kompozytorów i organistów niemieckich.

3. Putto

Putto to modny w baroku motyw dekoracyjny przedstawiający małego, nagiego chłopca o krągłych kształtach. Często był to również uskrzydlony aniołek, który pojawiał się zarówno na obrazach, jak i w rzeźbie.

4. Poezja epoki

Barok zaznaczył się mocno w poezji epoki. Cechował się ona wzmożoną dekoracyjnością i stosowaniem licznych ozdobników w stylistyce i słownictwie, które nazywa się ogólnie gongoryzmem lub marinizmem.

5. motyw vanitas

Charakterystycznym motywem w sztuce barokowej był motyw vanitas oznaczający przemijalność dóbr ziemskich. Symbolizowały go trupia czaszka, zgaszone świece lub zwiędłe kwiaty.

6. Kontrreformacja

Kontrreformacja to prąd, który powstał w Kościele w epoce baroku, jako odpowiedź na zagrożenie płynące z reformacji. Przeprowadzenie reformy chrześcijańskiej było konieczne, aby odzyskać władze i utracony szacunek.

7. Iluzja baroku

Iluzja baroku to sposób przedstawiania martwej natury tak, aby podkreślić jej trójwymiarowość. Ten rodzaj malarstwa był szczególnie popularny w Niderlandach, we Włoszech i w Hiszpanii.

8. Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens uważany jest za najwybitniejszego malarza epoki baroku. Był flamandzkim malarzem i autorem takich dzieł jak „Trzy gracje”, „Samson i Dalila” oraz „Sąd Parysa”.

9. Długie włosy zawinięte w pukle

W baroku mężczyźni nosili długie włosy zawinięte w pukle, a ich długość świadczyła o wielkiej elegancji. Dopiero pod wpływem Ludwika XIV zostały one zastąpione perukami, a ich noszenie świadczyło o powadze i autorytecie.

10. Wysokie fryzury i klejnoty

W damskiej modzie epoki baroku obowiązywały wysokie fryzury, które zdobiono klejnotami. Specjalne podkładki we włosach miały optycznie wydłużać sylwetkę kobiety.