Ciekawostki

10 Fascynujących ciekawostek o Balecie

balet

Balet od zawsze był sztuką najwyższej klasy. Jego piękno oparte jest na wdzięku i elegancji, a każdy ruch tancerzy wydaje się wykonany zupełnie bez wysiłku. Jednakże za każdym piruetem kryje się bogata historia i nadludzki wysiłek.

Poniżej znajdziesz 10 faktów o niezwykłym świecie baletu.

1. Pochodzenie

Balet pochodzi z piętnastowiecznych Włoch. Ze względu na panujące wówczas obyczaje kobiety nie mogły tańczyć na scenie do 1681 r. Nie mogły wiec dołączyć do baletu.

2. Mit

Mitem jest, że baletnica musi być wiecznie na rygorystycznej diecie. W większości tancerki świadome są jak ważne jest aby ich organizm był silny i zdrowy. Aby sprostać wyzwaniom tanecznym, zazwyczaj dbają one aby ich dieta obfitowała w zdrowe produkty, dostarczające im wystarczającej ilości produktów odżywczych.

3. Energia

Baletnice wyglądają wdzięcznie i elegancko na scenie. Jednak bycie tancerzem baletowym wymaga olbrzymich pokładów energii. W czasie jednego występu baletnica może zużyć taką samą ilość energii, ile potrzeba na rozegranie dwóch meczów piki nożnej.

4. Tutu

Charakterystycznym ubiorem baletnic jest tutu. Do jego wykonania niezbędne jest około 13-16 metrów tiulu oraz około 4 dni pracy. Najdroższe z nich mogą kosztować nawet do 3 tysięcy dolarów.

5. Kostiumy

Najpiękniejsze ze strojów , w których występują baletnice często nie są prane. Dzieje się tak ze względu na ich delikatność. Misterne detale strojów sprawiają, że niemożliwe jest ich pranie pomiędzy występami. Kostiumy są natomiast wietrzone na powietrzu między występami oraz spryskiwane odświeżaczem.

6. Silni tancerze

Męscy tancerze muszą być bardzo silni. W czasie występu wielokrotnie podnoszą oni baletnice. Szacuje się, że w ciągu jednego przedstawienia męski tancerz w sumie podnosi ciężar ważący około jednej tony.

7. Akrobacje

Aby nie ślizgać się na parkiecie tancerze baletowi, wcierają w swoje buty żywice. Dzięki temu mogą wykonywać skomplikowane akrobacje bez ryzyka poślizgu.

8. Jezioro Łabędzie

Jednym z największych kosztów dla profesjonalnych baletnic są buty. Zazwyczaj muszą one wymieniać je przynajmniej trzy razy w tygodniu. Czasami buty baletowy nie są w stanie przetrzymać nawet jednego występu, w produkcjach takich jak „Jezioro Łabędzie.

9. Tancerki

Aby zostać profesjonalną baletnicą wymagane jest ogromna ilość treningu. Tancerki zanim zostaną zawodowymi balerinami trenują przez około 10 lat, często po nawet 20 godzin tygodniowo. Przed występem treningi i próby zwykle zajmują około 5000 godzin.

10. Piotr Czajkowski

Jedne z najbardziej rozpoznawalnych baletów świata zostały skomponowane przez Rosjanina, Piotra Czajkowskiego. Stworzył on m.in. „Jezioro Łabędzie”, „Dziadka do orzechów” oraz „Śpiącą królewnę”.