Europa

20 Najlepszych Atrakcji nad węgierskim Balatonem

Balaton, nazywany czasem „węgierskim morzem” to ogromny zbiornik wodny, znajdujący się około 80 kilometrów na zachód od Budapesztu. Największe jezioro Węgier ma powierzchnię 592 kilometrów kwadratowych i jest europejskiej sławy ośrodkiem turystycznym. Dookoła zbiornika znajdują się kurorty wypoczynkowe, klimatyczne miasteczka, atrakcje turystyczne i winnice, w których produkowane są słynne, węgierskie wina. Przedstawiamy 20 najwięszych atrakcji Balatonu!

1. Tor wyścigowy Balaton Park Circuit

Otwarty w 2023 roku tor wyścigowy Balaton Park Circuit to wyjątkowa gratka dla miłośników szybkiej jazdy. Mają się tu odbywać zawody i konkursy – tor jest stosunkowo wąski, kręty i krótki, może pomieścić nawet 120 tysięcy kibiców, a dziś można podziwiać go z perspektywy tymczasowych trybun.

Adres: Balatonfőkajár, Reptér

2. Paprikahaz – Tihany

Narodowym warzywem Węgier jest papryka – wszak to na niej opiera się wiele tradycyjnych potraw. W miejscowości Tihany, nad brzegiem Balatonu, znajduje się Paprikahaz, czyli „dom papryki”. Ten niewielki sklepik oferuje paprykę w każdej formie: znajdziemy tu paprykowe przetwory, różne odmiany suszonych papryczek, a nawet paprykowe… soki i przeciery.

Adres: Kossuth Lajos u. 18, Tihany

3. Lawenda w Tihany

Miejscowość Tihany znana jest jednak z całkiem innej rośliny. To lawenda, która pokrywa tutejsze ulice, okienne parapety i zielone skwerki. Miejscowość szczególnie warto odwiedzić w drugiej połowie czerwca, kiedy odbywa się Festiwal Lawendy, któremu towarzyszą kiermasze, jarmarki i warsztaty rękodzielnicze. W Tihany znajduje się również Levendula Haz – obiekt łączący funkcję swoistego muzeum i sklepiku z pamiątkami, rękodziełem i produktami spożywczymi, wykonywanymi z dodatkiem kwiatów lawendy.

Adres: Major u. 67, Tihany

4. Podziemne jezioro w Tapolca

Jedną z najbardziej niesamowitych atrakcji w pobliżu Balatonu jest podziemne jezioro w Tapolca. Turyści mogą tu przepłynąć łódką przez zalane wodą jaskinie – dla zwiedzających udostępniono trasę o długości 300 metrów, której przepłynięcie zajmuje około 30 minut. Całość trasy jest oświetlona, a zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika.

Adres: Kisfaludy Sándor u. 3, Tapolca

5. Średniowieczne opactwo w Tihany

Historia benedyktyńskiego opactwa w Tihany sięga XI wieku. Klasztor funkcjonuje do dziś, a duża jego część udostępniona jest do zwiedzania przez turystów. Goście obiektu mogą zobaczyć dokumentalny film o historii opactwa, zwiedzić ekspozycję muzealną, a także podziwiać wspaniałe wnętrza tutejszego kościoła.

Adres: Pisky stny. 1, Tihany

6. Napfeny Strandfurdo

Dookoła Balatonu rozlokowanych jest wiele malowniczych plaż. Za jedną z najpiękniejszych uchodzi plaża Napfeny Strandfurdo w miejscowości Balatonelle. Znajduje się tu duży pas płycizn, które charakteryzują się lazurowo błękitną wodą. Piaszczysta plaża jest świetnie zagospodarowana: w okolicy znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Adres: Napospart u., Balatonelle

7. Punkt widokowy Gombkilato

Szukając miejsca, z którego można obejrzeć widowiskowy zachód słońca nad Balatonem, warto wybrać się do miejscowości Balatonboglar, gdzie znajduje się charakterystyczna kula, pełniąca funkcję punktu widokowego. Gombkilato – bo taką nosi nazwę – wybudowana została w 1958 roku podczas pokazu Expo, a następnie zainstalowana w miejscu wcześniejszego tarasu widokowego.

Adres: Kilato u. 8, Balatonboglar

8. Pałac Festeticsów

Wspaniały, barokowy pałac w miejscowości Kaszthely wybudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku przez rodzinę Festeticsów, która w znaczący sposób przyczyniła się do kulturowego i gospodarczego rozwoju miasta. Zabytkowe wnętrza pałacu można zwiedzać: znajduje się tu pokaźna biblioteka, oryginalne, zabytkowe wyposażenie, a także dzieła sztuki, obrazy i rzeźby.

Adres: Kastely u. 1, Kaszthely

9. Bala-Toni Retro Muzeum

W Bala-Toni Retro Muzeum udostępniona została ciekawa ekspozycja różnych kultowych przedmiotów codziennego użytku z ubiegłego wieku. Zabawki, komiksy, urządzenia, a nawet kosmetyki, samochody i plakaty – to tylko część ogromnej wystawy poświęcone kulturze retro.

Adres: Petofi Sandor u. 47, Balatonfokajar

10. Horrorarium

Muzeum Horroru i Tortur to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik przerażających filmów. Niewielka ekspozycja obejmuje modele dawnych urządzeń do sprawiania cierpienia, przedstawia także gadżety ze znanych filmów, przebrania i inscenizacje horrorów.

Adres: Bakacs u. 2, Keszthely

11. Zamek Szigliget

Ruiny zamku Szigliget położone są na wulkanicznym wzgórzu o wysokości 262m n.p.m., tuż przy brzegach Jeziora Błotnego. Budowla powstała w XIII wieku i choć przez setki lat opierała się najazdom wrogich wojsk, została zniszczona w 1702 roku. Obecnie miejsce stanowi atrakcję turystyczną: jego część została odbudowana, a zwiedzający mogą zobaczyć niektóre ze zrekonstruowanych pomieszczeń. Zamek Szigliget, ze względu na swoje położenie, jest również świetnym punktem widokowym, z którego rozciąga się malownicza panorama Balatonu.

Adres: Magyarország 71123, Szigliget

12. Muzeum Balatonu

Odwiedzenie Muzeum Balatonu to doskonała lekcja historii naturalnej. Wystawa obejmuje zabytki związane z geologią, prehistorycznymi zwierzętami zamieszkującymi region, a także z historią rozwoju gospodatki i turystyki nad brzegami Jeziora Błotnego.

Adres: Múzeum u. 2, Keszthely

13. Park Narodowy Wzgórz Balatońskich

Nad środkowo-północnym wybrzeżem Balatonu rozciąga się Park Narodowy Wzgórz Balatońskich – ogromny obszar ochronny o powierzchni niemal 57 tysięcy hektarów. Na jego terenie wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe, które prowadzą turystów do rezerwatów i jaskiń.

Adres: Kossuth u. 6, Csopak

14. Galerius Furdo

W pięknych, stylizowanych na antyczne, wnętrzach Galerius Furdo umieszczono baseny rekreacyjne, termy i atrakcje wodne. Znajdują się tu zjeżdżalnie, bicze wodne i stanowiska do hydromasażu. Goście obiektu mogą skorzystać ze strefy saun, zaś na najmłodszych czeka niewielki, bezpieczny brodzik. Wszystkie zbiorniki wypełnione są pozyskiwaną w pobliżu wodą termalną, która wykazuje prozdrowotne właściwości i łagodzi objawy wielu schorzeń.

Adres: Szent László u. 183, Siófok

15. Kąpielisko Siófok

Plaża w Siófok to jedno z najpopularniejszych kąpielisk nad brzegami Balatonu. Wybrzeże jest wysokie i kamieniste, jednak na turystów czekają pomosty i drabinki, które umożliwiają zejście do płytkiej, błękitnej wody. Nieopodal znajdują się liczne sklepy, obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne, a także przebieralnie i toalety.

Adres: Petofi stny. 3, Siófok

16. Winiarnia Laposa Birtok

Rodzinna winiarnia Laposa Birtok powstała w 1978 roku, a obecnie uprawy zajmują 17 hektarów wulkanicznych zboczy wzgórz nad Balatonem. Produkowane tu wina są lekkie, delikatne, posiadają wyraźną nutę owoców i ziół. Znajduje się tu niewielkie bistro, które serwuje przysmaki kuchni europejskiej i regionalnej w towarzystwie doskonale dobranych trunków.

Adres: Bogyay Lajos út 1, Badacsonytomaj

17. Rejsy statkiem po Balatonie

Niemal każdy większy ośrodek turystyczny nad Balatonem oferuje możliwość przepłynięcia rejsu po wodach Balatonu. Wycieczki trwają od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, a na wielu statkach odbywają się poczęstunki z muzyką na żywo, zorganizowane kolacje i pokazy. To wspaniała okazja do obejrzenia małych miasteczek i głośnych kurortów z zupełnie nowej perspektywy.

Adres: Kikötő u. 2, Balatonkenese

18. Promenada i molo w Keszthely

Keszthely to jedna z najsławniejszych miejscowości turystycznych nad Balatonem. Dużą atrakcją turystyczną jest tutejsza promenada, która w sezonie letnim tętni życiem przez całą dobę. W dzień przemierzają ją rodziny z dziećmi, zaś nocą – młodzi ludzie, poszukujący ciekawych miejsc do spędzenia czasu z przyjaciółmi. Na samym końcu promenady ustawiono długie molo.

Adres: Kikoto, Keszthely

19. Jezioro termalne w Heviz

Jezioro Heviz to największe europejskie jezioro termalne. Zajmuje powierzchnię niespełna 5 hektarów, a jego temperatura osiąga od 24,5 stopnia zimą, do ponad 36 stopni latem. Nad brzegiem zbiornika położone jest uzdrowisko – już od XIX wieku doceniane są lecznicze właściwości tutejszej wody, która łagodzi bóle i różne dolegliwości zdrowotne.

Adres: Ady Endre u. 1, Heviz

20. Muzeum Lalek

Muzeum Historii Stroju Regionalnego często nazywane jest nieoficjalne „muzeum lalek”. W środku obejrzeć można ponad 500 porcelanowych laleczek, które pełnią rolę swoistych modelek – prezentują regionalne stroje z różnych części Węgier.

Adres: Visszhang u. 4, Tihany