10 Interesujących Ciekawostek o Babilonie
Babilon to starożytne miasto Mezopotamii położone nad Eufratem. Dawna stolica imperium babilońskiego, kolebka jednej z większych cywilizacji starożytnego świata. Obecnie stanowisko archeologiczne w Iraku.
1. Babilon
Pierwsza wzmianka o Babilonie pochodzi z XXIII w.p.n.e. Wiadomo, że mieściła się tu siedziba ensich, czyli zarządców niewielkiej prowincji. W 1894 r. p.n.e. Sumu-abum, przywódca jednego z plemion amoryckich, obrał Babilon za swoją siedzibę, zakładając I dynastię z Babilonu.
2. Rola miasta
Rola miasta wzrosła wraz z panowaniem Hammurabiego, szóstego władcy z I dynastii. Stworzył on imperium babilońskie, ze stolicą w tym mieście. Obecnie najczęściej kojarzony jest ze swym Kodeksem, czyli pierwszym spisanym całościowym kodeksem prawnym.
3. Asyryjscy władcy
Około roku 730 p.n.e. jeden z asyryjskich władców najeżdża imperium i zdobywa Babilonię. Tiglat-Pileser III jako pierwszy władca asyryjskich przyjmuje tytuł króla Babilonu i tworzy unię personalną między Asyrią i Babilonią.
4. Bunt w mieście
W 689 r.p.n.e. na skutek buntów w mieście Sennacheryb, jeden z następców Tiglata-Pilesera III, nakazuje wojskom zdobyć i splądrować Babilon mordując jego mieszkańców i podpalając miasto.
5. Odzyskuje świetność
Babilon odzyskuje świetność dopiero w pierwszej połowie VI wieku p.n.e. Odbudowany zostaje przez nowego władcę Asarhaddona, którego dzieło kontynuowane jest przez dynastię nowobabilońską.
W tym okresie powstają najbardziej charakterystyczne budowle starożytnego Babilonu jak Brama Isztar. Rekonstruowane są również wcześniejsze budowle jak ziggurat E-temenanki czy wiszące ogrody Semiramidy.
6. Aleksander Wielki
W 323 roku przed naszą erą zmarł Aleksander Wielki. Zamierzał on uczynić z Babilony stolicę swojej uniwersalnej monarchii.
7. Ostateczny upadek
Ostateczny upadek miasta dokonuje się w III wieku naszej ery. Babilon znika z historii, po czym zostaje na nowo odnaleziony przez niemieckiego archeologa Roberta Koldeweya w 1899 roku.
8. Irak
Obecnie Babilon znajduje się w Iraku. W 1985 roku prezydent Iraku Saddam Husajn rozpoczął budowę miasta z cegieł, który miał przypominać Babilon. Podczas II wojny w Zatoce Perskiej amerykańskie wojsko zajęło teren starożytnego Babilonu.
Co ciekawe niedaleko pozostałości starożytnego miasta znajdowała się główna baza wojsk polskich w Iraku, tzw. Camp Babilon.
9. Irackie ministerstwo naftowe
Wewnątrz zewnętrznych murów miejskich Babilonu irackie ministerstwo naftowe buduje stację pomiarową dla jednego z trzech rurociągów.
10. Księga Objawienia
W Księdze Objawienia w Biblii pojawia się symboliczna postać Wielkiej Nierządnicy z Babilonu, która była uosobieniem zepsucia, sprzedajności i zła.