Ciekawostki

10 Intrygujących ciekawostek o filmie Avatar

„Avatar” to amerykańsko-kanadyjski film w reżyserii Jamesa Camerona. Reżyser, który miał na koncie gigantyczny sukces filmu „Titanic”, w 2009 roku ponownie zrobił furorę, tworząc najnowocześniejszą produkcję w tamtych czasach.

Co warto wiedzieć o filmie „Avatar”? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Avatar

„Avatar” jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Jest też jednym z najdroższych filmów wszech czasów. Budżet w tym wypadku wynosił 237 milionów dolarów, a szacowany dochód to ponad 2 miliardy dolarów.

2. James Cameron

James Cameron wpadł na pomysł nakręcenia filmu już dziesięć lat przed jego nakręceniem, jednak efekty specjalne nie były wtedy wystarczająco zaawansowane, a sama produkcja zdawała się zbyt droga.

3. Pomysł

Pomysł na zaprezentowanie w filmie niebieskich postaci reżeyser zawdzięczał swojej matce, która powiedziała mu, że przyśniła jej się wysoka i niebieska kobieta.

4. Reżyser

Reżyser oglądał „Władcę Pierścieni” z doskonałymi efektami pozwalającymi stworzyć postać Golluma, kiedy stwierdził, że doczekał czasów, kiedy technologia „udźwignie” jego projekt. Wówczas zaczął starać się o nakręcenie filmu „Avatar”.

5. Film

Film powstawał cztery lata, a to dlatego, że przerabianie setnych sekundy poszczególnych ujęć w specjalnych programach zajmowało nawet około dwóch dni.

6. Język Na’vi

Język Na’vi, jaki można usłyszeć w tym filmie, został wymyślony od podstaw. Do tego celu James Cameron zatrudnił językoznawcę, który pracował nad jego brzmieniem.

7. Hawaje

James Cameron zaprosił całą obsadę na Hawaje, aby mogła lepiej wczuć się w atmosferę kreowaną w filmie. Aktorzy spędzali całe dnie w dżungli, a na noc wracali do pięciogwiazdkowego hotelu.

8. Oscar

Film otrzymał liczne nominacje i najważniejsze nagrody filmowe takie, jak Oscary za najlepszą scenografię i najlepsze zdjęcia, Złote Globy za najlepszą reżyserią oraz najlepszy film dramatyczny oraz BAFTA na najlepsze efekty specjalne.

9. Różne wersje

Film został stworzony z trzech różnych wersjach: 2D, cyfrowej 3D oraz w IMAX 3D. W produkcji wykorzystano najnowocześniejsze kamery 3D, które wiernie naśladują sposób, w jaki ludzkie oczy widzą przestrzeń.

10. Premiera

Po premierze filmu, który cieszył się ogromną popularnością wśród widzów na całym świecie, odnotowano przypadki depresji u widzów, którzy pragnęli żyć w filmowej Pandorze. Wielu z nich nie mogło się pogodzić z faktem, że wykreowany świat tak naprawdę nie istnieje.