10 najlepszych atrakcji w Augustowie w 2023 roku

Augustów

Augustów, traktowany jest jako pewnego rodzaju stolica województwa podlaskiego, a wszystko dzięki jego urokowi i ilości odwiedzających turystów. Augustów jest jednym z dwóch uzdrowisk w województwie, dlatego też latem przyjeżdża tutaj naprawdę sporo ludzi. Położone jest pośród pięknych lasów Puszczy Augustowskiej i otoczone jest kilkoma jeziorami.

1. Jagodzianka i Zbicień

Nie jest to żaden zabytek, ani atrakcja, lecz najlepsze regionalne produkty, których każdy musi spróbować, będąc w okolicy. Pyszna bułeczka z nadzieniem jagodowym, została nawet wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, kilka lat temu. Na liście tej znajdują się najważniejsze, regionalne produkty, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami. Zbicień to natomiast to napój oparty na naturalnych składnikach takich jak miód i inne produkty pochodzenia leśnego lub polnego.

2. Kanał Augustowski

Jest głównym zabytkiem hydrotechnicznym całego miasta. Kanał utworzony został ze względów politycznych oraz ekonomicznych, jednak po oddaniu do użytku nie spełniał tychże funkcji. Obecnie kanał wciąż jest czynny i stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną, którym można przepłynąć.

3. Studzieniczna

Miejsce wyjątkowo ważne dla osób wierzących. Według opowieści wiele lat temu w tym miejscu zamieszkiwał pustelnik Wincenty Murawski, który to wybudował kapliczkę i przywiózł do niej święte obrazy aż z Rzymu. Obraz Matki Boskiej Studzienniczej – Matki Kościoła to obecnie duża i bardzo ważna atrakcja tego miejsca. Stoi tutaj także pomnik, upamiętniający wizytę papieża polaka w 1999 roku.

4. Spływ kajakiem

Augustów jest bardzo chętnie odwiedzanym i szeroko znanym ośrodkiem kajakarstwa. Można pływać kanałem Augustowskim lub Czarną Hańczą czy Rospudą. Każdy z tych wyborów, różni się poziomem trudności i wymaganych umiejętności, lecz z pewnością każdy, kto spragniony jest sportowych doznań znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

5. Bulwary

Są to pięknie odnowione augustowskie bulwary, po których można niespiesznie spacerować wzdłuż brzegu rzeki Netty, a także obok jeziora Necko. Bulwarami dotrzeć można do molo Radia Trójki, które jest drugim pod względem wielkości w kraju molem, zaraz za sopockim. Na molo znajdują się platformy widokowe, z których jest piękny widok na okolicę. Bulwary są centrum życia kulturalnego i towarzyskiego, całego miasta.

6. Pustelnia św. Onufrego

Miejsce głęboko ukryte, do którego nie każdy potrafi dotrzeć. Według opowieści mieszkańców, pustelnię tę, która znajduje się w samym sercu Puszczy Augustowskiej, wybudował ksiądz, chcący odciąć się od cywilizacji. Jednak nie do końca mu się to udało, ponieważ miejsce to stawało się coraz chętniej odwiedzanym zakątkiem przez wielu ludzi. Znajduje się tutaj leśny konfesjonał i stacje Drogi Krzyżowej. Wszystko spowodowało, że założyciel prędko opuścił swoja pustelnię, która do dnia dzisiejszego pozostała w prawie niezmiennym stanie.

7. Fisza

To jedna z najlepszych restauracji znajdujących się w mieście. Choć knajpek i miejsc serwujących posiłki jest w Augustowie bardzo dużo, niewiele z nich może poszczycić się świeżymi rybami i doskonałym smakiem w niskiej cenie. Dodatkowo tawerna ma bardzo klimatyczny i przemyślany wystrój, który przypomina portowy styl.

8. Lot moto-paralotnią

To wielka atrakcja dla ludzi lubujących się w adrenalinie i niezwykłych emocjach. Lot nad Augustowem to niezapomniane wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki na całe miasto i jego piękne okolice.

9. Beata z Albatrosa

Augustów posiada swoją miejską legendę, związaną z popularnym kiedyś hitem muzycznym. Według mieszkańców, Beata ze słów piosenki miała być kelnerką, mieszkającą wtedy w mieście. Albatros to lokal, który działa do dzisiaj i dzięki reklamie w postaci popularnej piosenki jest wciąż bardzo popularny i chętnie odwiedzany przez turystów z całego kraju. Od kilku lat znajduje się tutaj ławeczka, która przedstawia rzekomą dziewczynę.

10. Spacer po Augustowie

Odbyty razem z przewodnikiem, odkryje wszystkie swoje tajemnice i najciekawsze obiekty. Augustów jest miastem, gdzie król Zygmunt August odbył swoje pierwsze romantyczne spotkanie z Barbarą Radziwiłłówną. Całe miasto swoją nazwę wzięło od imienia króla, którego miłośc rozkwitła właśnie w tym miejscu. Podczas spaceru podziwiać można takie obiekty jak Kanał Bystry, Bazylika Mniejsza, rynek Zygmunta Augusta, budynek Starej Poczty wraz z parkiem i wiele innych ciekawych atrakcji.

4.5/5 - (liczba ocen: 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.