Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji dla dzieci do ogrodu

plac zabaw

Ogród jest świetnym miejscem dla dzieci, o ile zapewnimy im odpowiednie atrakcje i bezpieczeństwo. Oto 10 pomysłów na przydomowy plac zabaw, na który nie wydamy majątku!

1. Tor przeszkód

Tak naprawdę wystarczy, że zaopatrzymy się w kilka pieńków i desek i już będziemy w stanie stworzyć fantastyczny tor przeszkód dla dzieci. Możemy postawić tutaj na przeróżne równoważnie i im podobne. Z takiej atrakcji będą mogły skorzystać nie tylko dzieci, ale też dorośli!

2. Huśtawka

Do wykonania jej najprostszej wersji wystarczy nam kawałek deski, sznurek i drzewo odpowiedniej wysokości. Ciekawą alternatywą będzie huśtawka wykonana ze starej deskorolki, na której będziemy huśtać się na stojąco. Wystarczy, że oczyścimy i wyszlifujemy starą deskorolkę i przyczepimy ją do drzewa za pomocą wytrzymałego sznura. Jeśli w naszym ogrodzie nie ma odpowiedniej roślinności, zawsze możemy zbudować prostą konstrukcję, na której zawiesimy naszą huśtawkę.

3. Zabawkowe auto

…które wcale nie musi mieć kół! Dzieci uwielbiają udawać, że prowadzą samochód, więc autko wykonane z drewna będzie świetnym pomysłem. Ponownie, wszystko możemy wykonać samodzielnie za pomocą kawałków drewna w różnych kształtach. Taki samochód warto też pomalować na ulubiony kolor naszej pociechy.

4. Ogrodowa gra w jengę

Chyba nie ma prostszego pomysłu. Tak naprawdę wystarczy, że przygotujemy deski w odpowiednim kształcie. Oczywiście powinny one być większe, niż w tradycyjnej wersji gry. Warto tutaj zadbać też o właściwą powierzchnię. Możemy ustawić naszą jengę na tarasie, lub przygotować specjalną platformę. Dzięki temu nasza wieża nie będzie przewracać się przez to, że stoi na nierównej powierzchni.

5. Tablica kredowa

Jeśli nasz maluch ma duszę artysty, z pewnością ucieszy się z tablicy kredowej w ogrodzie. Możemy zamontować ją na płocie lub nawet na ścianie naszego domu. Możemy być pewni, że bardzo szybko pojawią się na niej pierwsze rysunki. Dzieci bardzo często rysują kredą po chodnikach, więc jeśli zapewnimy im inne miejsce do pokazania swoich talentów, nie będziemy musieli martwić się tym, że na naszych ścieżkach znowu widnieją księżniczki i smoki.

6. Hamak

Po wielu godzinach zabawy, nasz maluch z pewnością będzie zmęczony, a przecież nie ma lepszego miejsca na chwilę relaksu, niż wygodny hamak. Tutaj będzie nas jednak ograniczać roślinność naszego ogrodu, bo żeby zawiesić hamak, będziemy potrzebować dwóch drzew rosnących w odpowiedniej odległości od siebie. Ważne tutaj jest też to, że w hamaku będą mogli wylegiwać się też dorośli, więc na takiej inwestycji zyska cała rodzina! Nie ma nic lepszego, niż spędzenie popołudnia czytając książkę w wygodnym hamaku.

7. Kryjówka

Doskonale sprawdzi się domek na drzewie czy różnego rodzaju szałasy. Będzie to miejsce, w którym nasze dziecko będzie mogło schować się przed swoimi rodzicami i oddać się zabawie. To bardzo ważne, żeby maluch miał swoje miejsce, które będzie należało tylko do niego. W dodatku, domek na drzewie będzie też świetnym miejscem do przechowywania zabawek. Dzięki temu w ogrodzie będzie panował porządek. Dlatego jeśli mamy problem z walającymi się wszędzie lalkami i samochodzikami, budowa szałasu będzie świetnym pomysłem.

8. Elementy wodne

Tutaj możemy dać się ponieść fantazji. Mogą to być małe baseny, zjeżdżalnie, ślizgawki czy nawet balony z wodą. Wszystkie te atrakcje sprawdzą się doskonale w upalny letni dzień. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby takie zabawki dostosować do wieku dziecka, bo nie wszystkie będą bezpieczne dla każdego malucha.

9. Ogródek z owocami i warzywami

Wydawać by się mogło, że hodowanie roślin jest domeną dorosłych, ale dziecko może się przy tym bawić równie dobrze. Oczywiście rozmiar takiego ogródka powinniśmy dopasować do wieku dziecka. Z pewnością codzienne pielęgnowanie roślinek i obserwowanie jak rosną będzie świetną zabawą, która jednocześnie będzie miała element edukacyjny. Maluch nauczy się dużo o świecie roślin, a w dodatku stanie się bardziej odpowiedzialny, bo będzie miał świadomość, że marchewki i truskawki nie wyrosną, jeśli nie będzie o nie dbał każdego dnia. Z pewnością warto też wybrać takie rośliny, które przyciągają owady i ptaki. Ich obecność będzie dodatkową atrakcją dla maluchów.

10. Piaskownica

Pomysł stary jak świat, ale nadal aktualny. W piaskownicy będą mogły bawić się dzieci w różnym wieku, a taka zabawa rozwinie ich wyobraźnię. Budowanie zamków z piasku to bardzo twórcze zajęcie i, kto wie, może wyrośnie nam mały artysta!

Jak widać, bardzo niskim kosztem da się stworzyć ogród, który będzie przyjazny dzieciom. Wykorzystując te pomysły będziemy w stanie zbudować przestrzeń, w której nasza pociecha będzie chciała spędzać całe dnie. A w dodatku wiele z tych atrakcji spodoba się również dorosłym!